Trwa ładowanie...

Buscopan - charakterystyka leku, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, jak stosować, działania niepożądane

Buscopan jest lekiem dostępnym bez recepty. Wykazuje on działanie rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Lek Buscopan łagodzi bóle menstruacyjne, zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, dolegliwości bólowe związane z zespołem jelita drażliwego, a także stany skurczowe spowodowane kamicą moczowodową. Co jeszcze warto wiedzieć o leku Buscopan? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Charakterystyka leku Buscopan

Buscopan to lek dostępny bez recepty, który występuje w formie tabletek powlekanych. Substancją czynną leku jest hioscyny butylobromek (w jednej tabletce znajduje się 10 mg tego środka rozkurczowego). W składzie preparatu znajdują się również inne substancje pomocnicze, takie jak: skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia rozpuszczalna, kwas winowy, kwas stearynowy, fosforan wapnia, wosk biały, wosk Carnauba, sacharoza, powidon, guma arabska, talk oraz dwutlenek tytanu, makrogol 6000.

Zobacz film: "Wystający brzuch nie był ciążą"

Lek Buscopan wykazuje działanie rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Polecany jest w przypadku wystąpienia kolki jelitowej, stanów skurczowych przewodu pokarmowego, dolegliwości bólowych w obrębie układu moczowo-płciowego, stanów skurczowych dróg żółciowych. Polecany jest również na pozostałe bóle narządów jamy brzusznej. Preparat Buscopan wydawany jest w aptece jest bez recepty. W jednym opakowaniu preparatu znajduje się 10 lub 20 tabletek powlekanych. Środek leczniczy Buscopan nie powinien być przyjmowany przez osoby uczulone na hioscyny butylobromek lub którykolwiek ze składników pomocniczych.

ZOBACZ TAKŻE:

2. Wskazania do stosowania leku Buscopan

Główne wskazania do stosowania leku Buscopan to:

 • bóle miesiączkowe,
 • dolegliwości bólowe związane z zespołem jelita drażliwego,
 • kolka jelitowa,
 • kolka nerwowa,
 • kolka żółciowa,
 • dolegliwości bólowe w obrębie dróg żółciowych,
 • zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego,
 • stany skurczowe spowodowane kamicą moczowodową,
 • inne bóle narządów jamy brzusznej.

3. Przeciwwskazania

W pewnych sytuacjach stosowanie leku Buscopan nie jest wskazane. Lek nie powinien być przyjmowany przez osoby uczulone na hioscyny butylobromek lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Leku Buscopan nie powinny przyjmować również osoby borykające się z nużliwością mięśni lub nietolerancją sacharozy. Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest patologiczne poszerzenie jelita grubego. Z powodu dużej zawartości substancji czynnej nie zaleca się stosowania leku Buscopan u dzieci do 6 roku życia. Dzieci powyżej 6 roku życia mogą przyjmować lek wyłącznie za zgodą lekarza. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się również ciążę oraz okres karmienia piersią.

4. Środki ostrożności

W przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia wskazane jest zachowanie większej ostrożności. Ostrożność tę powinny zachować osoby borykające się z:

Powodem do niepokoju może być również nagła zmiana rytmu wypróżnień, krew w kale, niezamierzona utrata masy ciała, dolegliwości bólowe trwające powyżej 3 dni. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, który wypisze skierowanie na dodatkowe badania diagnostyczne.

5. Jak stosować preparat Buscopan?

Preparat Buscopan należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie ze wskazówkami załączonymi w ulotce. Dzieci od 6 do 12 roku życia powinny przyjmować lek 3 razy na dobę po 1 tabletce. Zalecana dawka dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia to 1-2 tabletki od 3 do 5 razy na dobę.

6. Działania niepożądane

Buscopan podobnie jak inne leki może wywoływać działania niepożądane. Skutkami ubocznymi, które mogą pojawić wskutek przyjmowania preparatu są: uchość w jamie ustnej, zmniejszona potliwość, szybkie bicie serca, świąd skóry, pokrzywka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza