Trwa ładowanie...

Buty ortopedyczne dla dorosłych – kto i dlaczego powinien je nosić?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 07.02.2022 12:59
Buty ortopedyczne dla dorosłych to obuwie o specjalnej konstrukcji
Buty ortopedyczne dla dorosłych to obuwie o specjalnej konstrukcji (AdobeStock)

Buty ortopedyczne dla dorosłych to obuwie o specjalnej konstrukcji. Ich budowa sprawia, że wpływają na komfort funkcjonowania, ale postawę ciała. Dbają tez o kondycję stawów i kręgosłupa. Są wygodne, ale i zapobiegają pogłębianiu się zniekształceń, schorzeń czy wad stóp. Kto i dlaczego powinien je nosić?

spis treści

1. Co to są buty ortopedyczne dla dorosłych?

Buty ortopedyczne dla dorosłych to obuwie, które posiada specjalistyczną konstrukcję. Dzięki swojej budowie odciąża nadwyrężone struktury układu ruchu stopy, amortyzuje szkodliwe wstrząsy, a i wpływa na korekcję różnego rodzaju zniekształceń stóp.

Użytkowanie butów ortopedycznych zapobiega dalszemu pogłębianiu się wad i nie dopuszcza do postępu choroby, ale i prowadzi do odwrócenia zniekształceń. Celem jego noszenia jest zatem leczenie, a nie zapobieganie schorzeniom. To zadanie obuwia profilaktycznego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wkładki ortopedyczne przy płaskostopiu"

Nie każda wada stóp wymaga noszenia obuwia ortopedycznego. Aby zapobiec rozwijaniu się wad stopy oraz poprawić jej ułożenie, można zdecydować się na obuwie profilaktyczne. Jego celem nie jest terapia, a zapewnienie stopom odpowiedniego wsparcia i ochrona przed różnymi dolegliwościami oraz deformacjami. Buty zdrowotne poleca się osobom, które mają zdrowe stopy, ale dużo chodzą albo pracują w pozycji stojącej.

2. Wskazania i rodzaje obuwia ortopedycznego

Wskazaniem do stosowania butów ortopedycznych dla dorosłych są poważne deformacje stóp wynikające z choroby lub będące skutkiem przebytych zabiegów w obrębie kończyn dolnych (stóp i stawów skokowych).

Ze względu na typ schorzenia, wśród butów ortopedycznych wymienia się:

  • buty ortopedyczne wyrównujące skrócenie kończyny dolnej (krótsza noga, obuwie wyrównujące),
  • buty ortopedyczne z obcasem Thomasa, odwracające tyłostopie w stopie płasko-koślawej,
  • buty ortopedyczne redresyjne, korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp,
  • obuwie ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa (wkładka o podwyższeniu od strony bocznej z przedłużeniem w kierunku przednim), stosowanym na przykład przy niestabilności i skręceniach stawu skokowego dolnego,
  • buty ortopedyczne z ortezą stabilizującą stawy stopy,
  • buty połączone z ortezą, które stabilizują stawy.

Obuwie specjalistyczne, zarówno profilaktyczne, jak i ortopedyczne, zaleca się przy różnych rodzaju schorzeniach układu ruchu oraz deformacjach stóp. To na przykład:

  • haluksy (koślawe paluchy). Obuwie ortopedyczne jest też często wykorzystywane w razie złamania kości zamiast gipsu czy po wykonaniu operacji haluksa,
  • stopa cukrzycowa,
  • płaskostopie,
  • ostrogi piętowe,
  • palce młotkowate,
  • stopy końsko - szpotawe,
  • nerwiak Mortona.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Gdzie kupić buty ortopedyczne?

Buty ortopedyczne damskie i męskie, a także dziecięce można kupić w sklepach medyczno-ortopedycznych lub wykonać na zamówienie w zakładach ortopedycznych.

Przy zakupie butów ortopedycznych można liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto pamiętać też o tym, że NFZ finansuje jedynie buty ortopedyczne na zamówienie i to w przypadku spełnienia określonych warunków przyznania refundacji.

4. Jak wybrać obuwie ortopedyczne dla dorosłych i dzieci?

Buty ortopedyczne dla dorosłych są zlecane i dobierane przez lekarzy ortopedów. Nie należy dokonywać jego zakupu w swoim własnym zakresie, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Ma to związek z tym, że obuwie ma na celu leczenie konkretnych deformacji. Nie istnieją modele uniwersalne.

Jak wybrać buty ortopedyczne? Co wziąć pod uwagę? Okazuje się, że konkretne wskazanie medyczne, a także pora roku (obuwie terapeutyczne występuje w wersjach zakrytych i za kostkę, jak i w formie sandałów), okoliczności stosowania butów i względy estetyczne to nie jedyne kryteria. Nie mniej ważne jest, by obuwie było lekkie i elastyczne, a także wykonane z miękkich materiałów dobrej jakości.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują buty ortopedyczne na każdą stopę, porę roku i kieszeń, a nowoczesne modele obuwia ortopedycznego niemal niczym nie różnią się od zwykłych butów. Zdecydowanie można wybrać coś dla siebie.

5. Wkładka ortopedyczna do butów

Dla osób, które potrzebują wsparcia, ale nie chcą używać butów profilaktycznych czy ortopedycznych, dobrym rozwiązaniem jest wkładka ortopedyczna. Gdy jest odpowiednio dobrana, zmniejsza ból nie tylko stóp, ale także kolan, bioder i kręgosłupa.

Przy niewielkiej wadzie sprawdzą się gotowe wkładki profilaktyczne (wpływają na komfort chodzenia, ale nie poprawiają ustawienia stóp). Przy dużych wadach stóp konieczne są indywidualne wkładki ortopedyczne, dobrane i wykonane na zamówienie. Kluczowe jest badanie podoskopowe. Można je wykonać zarówno w gabinecie podoskopowym, jak i w wielu sklepach medycznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze