Trwa ładowanie...

Bywa mylony z pewną wstydliwą chorobą. Lekarz ostrzega przed rzadkim nowotworem

 Karolina Rozmus
24.12.2022 14:24
Onkolog mówi o alarmujących objawach nowotworu
Onkolog mówi o alarmujących objawach nowotworu (Getty Images)

Rak odbytu należy do rzadkich, bo stanowiących zaledwie jeden do dwóch procent nowotworów jelita grubego. Jest jednak bardzo podstępny, bo może dawać mało charakterystyczne objawy. Na co trzeba zwrócić uwagę? Onkolog wymienia alarmujące dolegliwości, które mogą wskazywać na ten typ raka i opowiada o obiecującej terapii.

spis treści

1. Atakuje nałogowych palaczy, ale jego objawy mogą zmylić

Rak odbytu według statystyk w 2017 r. został zdiagnozowany u 100 mężczyzn i 186 kobiet. Dotyka głównie osób po 60. roku życia, a skuteczność leczenia i wskaźnik przeżycia zależy od tego, jak szybko nowotwór zostanie zdiagnozowany. Ryzyko zachorowania rośnie u nałogowych palaczy tytoniu, a także jest większe dla osób, które często odbywają stosunki analne z dużą liczbą partnerów. Z jednym z tych nowotworów – z rakiem płaskonabłonkowym odbytu – powiązane jest głównie zakażenie wysokoonkogennym typem wirusa HPV.

A jak rozpoznać ten typ raka? Niestety bywa mylony ze wstydliwą przypadłością, jaką są hemoroidy.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Dr Pavel Vitek, onkolog radioterapii w Centrum Terapii Protonowej w Pradze, w rozmowie z "The Sun" wymienia dolegliwości, których nie należy lekceważyć:

  • zmiana rytmu wypróżnień – częste oddawanie luźnego stolca,
  • ból w trakcie wypróżniania,
  • uczucie ciała obcego w odbycie,
  • krew lub śluz w stolcu,
  • świąd okolic odbytu,
  • powiększone węzły chłonne pachwinowe,
  • wyczuwalny guz,
  • nietrzymanie kału lub gazów.

2. Czy będzie nowa terapia dla pacjentów z nowotworem?

Podczas diagnozowania nowotworu wskazane są takie badania jak badanie per rectum, anoskopia, USG czy badanie rezonansem magnetycznym. W przypadku zdiagnozowania raka odbytu wdraża się leczenie, w tym chemioterapię czy radioterapię.

Badania dra Vitka pokazują jednak, że być może już niedługo dla pacjentów będzie dostępna jeszcze skuteczniejsza metoda – chodzi o terapię wiązką protonów. Ma mieć mniej skutków ubocznych, a przede wszystkim zmniejszać ryzyko konieczności wyłonienia stomii u pacjentów onkologicznych. Skuteczność terapii czeski onkolog ocenia na 92 proc. – taki odsetek pacjentów odnotował regresję choroby nowotworowej.

Onkolog zdradza, że trwają badania nad nową metodą leczenia
Onkolog zdradza, że trwają badania nad nową metodą leczenia (Proton Therapy Center)

- To nowe badanie daje nam powód do optymizmu, że terapię wiązką protonów można uznać za łagodniejszą i skuteczniejszą opcję leczenia osób cierpiących na raka odbytu w porównaniu z niektórymi bardziej tradycyjnymi metodami – przyznaje dr Vitek.

- Terapia wiązką protonów pozwala nam celować w guzy i pozostawiać nienaruszone zdrowe tkanki, co często daje lepsze rezultaty zdrowotne dla pacjentów – mówi onkolog.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze