Trwa ładowanie...

Calcium Pantothenicum - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności

Avatar placeholder
30.03.2021 22:59
Calcium Pantothenicum - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności
Calcium Pantothenicum - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności

Calcium Pantothenicum jest preparatem witaminowym, który można nabyć w aptece bez recepty. Calcium Pantothenicum to tabletki, które przeznaczone są do stosowania doustnego. Jego opakowania preparatu Calcium Pantothenicum zawiera 50 tabletek.

spis treści

1. Calcium Pantothenicum - skład i działanie

Calcium Pantothenicum jest preparatem witaminowym dostępnym bez recepty, którego substancją czynną jest pantotenian wapnia czyli połączenie kwasu pantotenowego i wapnia. Kwas pantotenowy w organiźmie występuje głównie pod postacią koenzymu A, który jest niezbędny w procesach metabolicznych, głównie w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek. Kwas pantotenowy wpływa także na regenerację skóry, wzrost włosów i paznokci a w niewielkiem stopniu wykazuje także działanie przeciwzapalne.

2. Calcium Pantothenicum - wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do stosowania preparatu Calcium Pantothenicum jest leczenie niedoboru kwasu pantotenowego. Preparat wykorzystywany jest także w profilaktyce niedoborów kwasy pantotenowego. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania Calcium Pantothenicum to istnieje jedno przeciwwskazanie. Nie należy stosować preparatu u osób, które są uczulone lub wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą przyjmować preparat jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

3. Calcium Pantothenicum - dawkowanie

Zobacz film: "Objawy niedoboru wapnia"

Preparat ma postać tabletek, które przeznaczone są do stosowania dosutnego. Calcium Pantothenicum należy stosować zgodnie z zaleceniami. Zwiększenie dawki preparatu nie zwiększy jego skuteczności a jedynie wywoła działania niepożądane. Dawkowanie Calcium Pantothenicum to zwykle 100–200 mg 2–3 razy na dobę u osób dorosłych, natomiast u dzieci powyżej 4 roku życia to 100 mg 2–4 razy na dobę.

4. Calcium Pantothenicum - skutki uboczne i środki ostrożności

Niektóre choroby oraz dolegliwości mogą okazać się przeciwwskazaniem do stosowania preparatu, dlatego w pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u osób z hiperkalcemią, kamicą nerkową oraz zaburzeniami czynności nerek.

Zobacz także:

Preparat Calcium Pantothenicum w składzie zawiera również laktozę jednowodną, dlatego osoby z nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny stosować preparatu. Podczas wizyty, poinformuj lekarza o wszystkich lekach lub preparatach, które ostatnio zażywałeś lub które zażywasz na stałe.

Podczas stosowania preparatu Calcium Pantothenicum skutki uboczne zazwyczaj nie występują. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami, jeśli przekroczy się zalecane dawki wtedy mogą wystąpić skutki uboczne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.