Trwa ładowanie...

Cały czas jest ci zimno? Oto pięć możliwych przyczyn

Cały czas jest ci zimno? Oto pięć możliwych przyczyn
Cały czas jest ci zimno? Oto pięć możliwych przyczyn (Getty Images)

Jeśli niezależnie od pogody i ciepłego ubrania wciąż jest ci zimno, marzną ci stopy i dłonie, może się okazać, że w twoim organizmie doszło do zaburzenia układu termoregulacji. Oczywiście przyczyny mogą być też bardziej prozaiczne, niemniej jeśli od dłuższego czasu jest ci zimno i nic się nie zmienia mimo prób ogrzania się, warto zorientować się, czy nie odpowiada za to stan chorobowy.

spis treści

1. Niedoczynność tarczycy

Przyczyn zaburzenia systemu wewnętrznej regulacji, który odpowiada za utrzymanie stałej temperatury w twoim organizmie, może być wiele. Od zupełnie niegroźnych po poważne schorzenia, których nie powinieneś lekceważyć. Jednym z nich jest niedoczynność tarczycy, która pojawia się, gdy tarczyca wytwarza za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niedobór hormonów tarczycy wpływa na pracę organizmu, samopoczucie człowieka i ogólny stan zdrowia.

Odczuwanie zimna to jeden z objawów niedoczynności tarczycy, dlatego warto sprawdzić poziom TSH w organizmie. Powinieneś zatem wykonać badania krwi pod tym kątem. Choroba ta może też upośledzać działanie gruczołów potowych i łojowych oraz być przyczyną spowolnionego przepływu krwi.

2. Anemia

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Pacjenci cierpiący na anemię, czyli niedokrwistość często skarżą się na stale towarzyszące im uczucie zimna. Anemia pojawia się dlatego, że w organizmie nie brakuje wystarczającej ilości żelaza lub witaminy B12.

Zbyt niska liczba czerwonych krwinek doprowadza do niedotlenienia, co także może objawiać się uczuciem zimna. Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, nie zwlekaj z wykonaniem morfologii krwi.

3. Ciąża

Podczas ciąży temperatura ciała jest podwyższona, przez co występuje zwiększone uczucie zimna. Wzrasta stężenie progesteronu w organizmie, co skutkuje temperaturą w okolicy 37 stopni Celsjusza. Kobiety często myślą, że to początek przeziębienia, a to początek nowego życia.

4. Niskie ciśnienie

Jeśli od pewnego czasu nie możesz funkcjonować bez kawy, jesteś senny, towarzyszy ci ból głowy i jest ci zimno, może to oznaczać, że zmagasz się z niskim ciśnieniem. Warto udać się wizytę do lekarza, ponieważ niskie ciśnienie krwi może wskazywać między innymi na:

  • obwodową niewydolność krążenia,
  • niedoczynność nadnerczy,
  • niewydolność lub zaburzenia rytmu serca,
  • niedoczynność tarczycy lub przysadki,
  • niedobory sodu w organizmie.

5. Infekcja

Kiedy organizm zmaga się z infekcją, dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, która powoduje wzmożone odczuwanie zimna. Za jesienne przeziębienie przeważnie odpowiadają rhinowirusy, za grypę – wirus grypy, za biegunki wirusowe – norowirusy, adenowirusy i rotawirusy.

Jeśli jesteś osłabiony, czujesz się źle, jest ci zimno i masz podwyższoną temperaturę, nie zwlekaj z konsultacją u lekarza. Nigdy nie bierz na własną rękę an antybiotyków, ponieważ powinny być one przepisywane na infekcje bakteryjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze