Trwa ładowanie...

Castagnus - skuteczna broń w walce z PMS

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 27.11.2018 13:43
PMS
PMS (istock)

Miesiączka, choć jest stanem zupełnie naturalnym, przez wiele pań postrzegana jest jako "zło konieczne". Uciążliwe mogą być nie tylko same krwawienia, ale także następujące w trakcie cyklu zmiany stężeń hormonów, które z kolei mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne jak i psychiczne.

Istnieje wiele metod, które pomagają w walce z PMS
Istnieje wiele metod, które pomagają w walce z PMS

Interesujące jest, że nawet do 80 proc kobiet w wieku rozrodczym zgłasza co najmniej jeden z objawów tak zwanego zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)1 . Do niedawna dolegliwości te były trywializowane, a nawet często wyśmiewane. Dziś już jednak dobrze wiadomo, że faktycznie mogą dać się we znaki nie tylko samym zainteresowanym, ale także ich najbliższemu otoczeniu. Na szczęście istnieją specjalistyczne preparaty przeznaczone do stosowania w te trudne dla kobiet dni. Jednym z nich jest Castagnus.

Castagnus to lek, którego składnikiem aktywnym jest wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego (łac. Agnus Castus) nazywanego też pieprzem mnisim. Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego są pojawiające się przed menstruacją objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak bolesność i obrzmienia piersi, zaburzenia równowagi emocjonalnej, bóle głowy typu migrenowego, czy obrzmienie okolic twarzy, rąk i stóp.

Sam niepokalanek od wieków budził zainteresowanie środowisk medycznych. Przeprowadzano wiele badań analizujących zarówno bezpieczeństwo i jak i skuteczność terapii różnymi preparatami zawierającymi pieprz mnicha. Stosowanie przetworów niepokalanka w łagodzeniu objawów PMS rekomendują nawet brytyjskie i amerykańskie stowarzyszenia ginekologów2,3.

1. Jakie są skutki PMS?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zespołem objawów, co do których specjaliści nie mają wątpliwości, że może wpływać na codzienne funkcjonowanie wielu kobiet1. Zdarza się, że na kilka dni przed miesiączką panie tracą pogodę ducha, wszystko je denerwuje. Nierzadko uskarżają się na tkliwość piersi, migreny czy wrażenie obrzmienia okolic twarzy rąk i stóp.

Zmieniają wcześniejsze plany, przekładają spotkania. Straconego czasu nikt im nie odda. Warto zatem rozważyć zastosowanie sprawdzonego produktu dedykowanego do leczenia łagodnych objawów PMS pojawiających się przed miesiączką.

Nie zapominajmy jednak, że objawy, które przypisujemy zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, dobrze jest także zasygnalizować swojemu lekarzowi. Pomoże on zweryfikować, czy doświadczane dolegliwości rzeczywiście mają związek z mającą nadejść miesiączką, czy też są objawem innego typu schorzeń.

Pamiętajmy, także, że objawy PMS mogą mieć różne nasilenie. Niektóre panie będą odczuwać je bardzo intensywnie, inne nawet nie zauważą objawów sugerujących mającą nadejść miesiączkę. Ma na to wpływ wiele różnych czynników, m.in. tryb życia, dieta czy aktywność fizyczna. Jeśli jednak co miesiąc dokuczają nam któreś z opisanych objawów – po co czekać? Nietraćmy dni na PMS!

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze