Trwa ładowanie...

Cavinton (Winpocetyna) – wskazania, działanie, jak stosować, skutki uboczne, cena

Avatar placeholder
30.03.2021 23:23
Cavinton (Winpocetyna) – wskazania, działanie, jak stosować, skutki uboczne, cena
Cavinton (Winpocetyna) – wskazania, działanie, jak stosować, skutki uboczne, cena

Cavinton to lek wydawany na receptę, który zawiera substancję czynną winpocetynę. Winopocetyna rozszerza naczynia krwionośne i łagodzi objawy niedostatecznego dopływu krwi do mózgu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się przy jakich schorzeniach stosuje się Cavinton oraz dowiedz się jak wygląda leczenie tym preparatem.

spis treści

1. Cavinton (Winpocetyna) – wskazania

Cavinton to lek wydawany na receptę to oznacza, że to lekarz zadecyduje stan pacjenta wymaga leczenia tym środkiem. Wskazaniem do stosowania leku według ulotki jest leczenie przewlekłej niewydolności krążenia w mózgu oraz łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych tej niewydolności.

Preparat Cavinton zalecany jest do stosowania zwłaszcza po przebytym udarze niedokrwiennym. Cavinton zawiera substancję czynną winpocetynę, której zadaniem jest rozszerzać naczynia krwionośne, dzięki czemu objawy niedokrwienia powinny znikać.

Zobacz film: "Jak uniknąć udaru mózgu?"
#dziejesienazywo: Jak leczy się udar? (WIDEO)
#dziejesienazywo: Jak leczy się udar? (WIDEO)

Tomasz Pasterski, neurochirurg z Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie opowiada

zobacz galerię

Po za tym lek ten stosuje się przy leczeniu zaburzeń słuchu i wzroku związane z niewłaściwym przepływem krwi. Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cavinton jest alergia na którykolwiek składnik produktu, ciąża oraz karmienie piersią, niektóre choroby serca np. niedokrwistość czy arytmia, udar krwotoczny. Leku nie powinno się podawać dzieciom ponieważ brak jest informacji i badań w zakresie przyjmowania tego preparatu przez osoby znajdujące się w tej kategorii wiekowej.

2. Cavinton (Winpocetyna) – działanie

Jak zostało już wcześniej powiedziane lek Cavinton zawiera winpocetynę, która zwiększa przepływ krwi do mózgu ponieważ rozszerza naczynia krwionośnie w tym obrębie. Dzięki temu możliwy jest właściwy dopływ krwi do naczyń krwionośnych znajdujących nie tylko w mózgu pacjenta ale i siatkówce oraz uchu wewnętrznym. Dodatkowo Cavinton ma wpływ na właściwy metabolizm mózgowy i ułatwia transportowanie glukozy i tlenu. Leczenie tym lekiem ma ułatwić powrót do zdrowia zwłaszcza po udarze niedokrwiennym mózgu.

3. Cavinton (Winpocetyna) – jak stosować

Cavinton jest preparatem do stosowania dożylnego. Wlew leku do żyły powinien odbywać się powoli. Dawkę leku określa lekarz w zależności od wagi i zapotrzebowania pacjenta. Wlew leku do żyły nie powinien odbywać się szybciej niż z częstotliwością 80 kropli preparatu na minutę.

Preparat powinien być odpowiednio rozcieńczony zgodnie z zaleceniami lekarza i wskazaniami z ulotki. Leczenie dożylnie Cavinton nie powinno być dłuższe niż dwa tygodnie – po zakończonym leczeniu zazwyczaj kontynuuje się kurację lekiem zawierającym w składzie winopocetynę ale w postaci doustnej.

4. Cavinton (Winpocetyna) – skutki uboczne

Leczenie preparatem Cavinton jak kuracja każdym właściwie lekiem, może wywołać pewne niepożądane skutki. Dosyć często u pacjentów stosujących ten lek pojawiają się problemy z ciśnieniem, uczucie uderzania krwi do głowy czy stany zapalne żył. Rzadziej pacjent może przy kuracji czuć się osłabiony, może mieć problem z zasypianiem i zawroty głowy.

5. Cavinton (Winpocetyna) – cena

Lek Cavinton nie jest lekiem refundowanym przez NFZ a jego cena jest uzależniona od dawki. Preparat dostępny jest w różnych dawkach, a jego cena waha się między 20-60zł.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze