Cechy, po których poznasz kłamcę. Nie rośnie mu nos, ale te oznaki na pewno zauważysz
Jego babcia umiera w szpitalu i czeka na najgorsze, z konta w niewyjaśniony sposób zniknęły mu pieniądze i chodzi do pracy, której tak naprawdę nie ma. Nałogowe kłamanie ma swoje przyczyny. Poznaj cechy, które pomogą ci rozpoznać, że ktoś kłamie.
1. Dlaczego kłamie?
Osoby, które mijają się z prawdą za wszelką cenę chcą wzbudzić podziw i zainteresowanie wśród swojego otoczenia. Często ich życie nie jest tak ciekawe, jak sami by chcieli. Wtedy kłamstwo staje się stałą częścią ich życia. Potrafią skłamać nawet o tym, co kupili w sklepie spożywczym.
Taka osoba chce kreować się na kogoś zaradnego, kto świetnie radzi sobie w życiu. Często uznawany jest za mitomana. Z drugiej strony kłamca potrzebuje współczucia oraz uwagi. Czuje się jak ofiara, na którą spadają same nieszczęścia.
2. Kłamstwo a efekt Pinokia
Kłamstwo to świadome podawanie informacji, które są niezgodne ze stanem faktycznym. Nasz organizm różnie reaguje na kłamstwa.
Osoba, która kłamie może odczuwać kołatanie serca. Ma zwężone lub zmieniające swoją wielkość źrenice i stara się unikać kontaktu wzrokowego. Co więcej, może odczuwać uderzenia gorąca, pocenie dłoni lub coraz szybciej mówić.
Według naukowców z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii istnieje ”efekt Pinokia”. Związany jest on z temperaturą ciała. Eksperci odkryli, że kiedy kłamiemy, zwiększa się temperatura ciała w okolicach nasady nosa i oczodołów.
3. Kłamie z powodu zaburzeń
Zniekształanie prawdy może wynikać z chorób psychicznych. Należą do nich zespół Gansera czy zaburzenia osobowości. Pierwszy przykład opisał niemiecki psychiatra w XIX wieku. Inaczej zwany jest ”syndromem nonsensu”.
Dotyczy głównie osób przebywających w więzieniu. Odpowiadają na proste pytania w sposób absurdalny, mimo że znają odpowiedź. Wykonują nielogiczne czynności i mówią bzdury np. przekonują, że jakiś przedmiot ma inną barwę niż w rzeczywistości.
4. Słowa, które wypowiada kłamca
Ludzie, którzy celowo chcą nas oszukać często powtarzają te same frazy. Z ich ust wielokrotnie usłyszymy m.in. takie słowo jak ”przysięgam”. Nałogowy kłamca nadużywa i podkreśla pewne wyrazy.
Zmyślone historie będzie opowiadał używają słów, takich jak ”będę absolutnie szczery”, ”szczerze mówiąc”, ”tak naprawdę”. Detale swoich kłamstewek będą podkreślać mówiąc ”zawsze” lub ”nigdy”.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.