Trwa ładowanie...

Cena spirali antykoncepcyjnej – ile kosztuje założenie wkładki?

Avatar placeholder
25.03.2021 16:43
Cena spirali antykoncepcyjnej – ile kosztuje założenie wkładki?
Cena spirali antykoncepcyjnej – ile kosztuje założenie wkładki? (iStock)

Spirala antykoncepcyjna, czyli wkładka domaciczna jest jedną z popularniejszych metod zapobiegania ciąży. Wiele kobiet decyduje się na nią, ponieważ nie trzeba o niej pamiętać jak ma to miejsce w przypadku tabletek hormonalnych. Jej dużą zaletą jest wysoka skuteczność.  Należy ją wymieniać, co kilka lat. Cena spirali antykoncepcyjnej jest uzależniona od wielu czynników. Sprawdź czy wiesz już wszystko na ten temat.

spis treści

Spirale z wyglądu przypominają literę T. Mogą być za założone i wyjęte jedynie przez ginekologa w gabinecie specjalistycznym. Cena spirali antykoncepcyjnej zależy też od tego, z jakiego materiału została wykonana.  Najpopularniejsze są te wykonane z plastiku z domieszką miedzi bądź srebra. Dość często mają one również dodatek hormonów. Wkładka domaciczna jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet, które nie chcą mieć już większej liczby dzieci lub nie mogą przyjmować antykoncepcji doustnej.

Cena spirali antykoncepcyjnej sprawia, że jest ona bardzo popularna.
Cena spirali antykoncepcyjnej sprawia, że jest ona bardzo popularna.

1. Zalety spirali antykoncepcyjnej

Zobacz film: "Wkładki wewnątrzmaciczne"

Spirala ma działanie wielopłaszczyznowe:

  • działa plemnikobójczo:
  • plemnikom trudniej jest dotrzeć do komórki jajowej;
  • utrudnia proces zagnieżdżenia się zarodka,

Cena spirali antykoncepcyjnej jest wyższa w przypadku modeli, które posiadają pojemniczek z progestagenem. Hormon ten powoli uwalniany do macicy zagęszcza śluz, przez co plemniki poruszają się wolniej. Wkładki z hormonami mają jeszcze tę zaletę, że hamują proces rozrostu błony śluzowej w macicy, przez co miesiączki są krótsze i mniej obfite. Z tego też powodu wielu ginekologów zaleca ich stosowanie kobietom mającym problem z bardzo nasilonymi krwawieniami podczas okresu.

Kolejną zaletą wkładek domacicznych jest to, że uniemożliwiają one rozwój polipów oraz mięśniaków. Ważne jest też to, że mogą one być stosowane także w czasie karmienia piersią. Mogą one zostać założone zaraz po połogu, czyli około sześciu tygodni po klasycznym porodzie lub ośmiu tygodni po porodzie przez cesarskie cięcie. Wkładka powinna być usunięta po upływie terminu stosowania określonym przez producenta. Można ją też wyjąć wtedy, gdy kobieta zdecyduje się na zajście w ciążę. Nie istnieją żadne udokumentowane informacje na temat tego, że usunięcie spirali zwiększa ryzyko poronienia.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię

2. Wady spirali antykoncepcyjnej

W pierwszym okresie po założeniu spirali bez zawartości hormonów miesiączki mogą być bardziej intensywne. Po za tym ten rodzaj wkładek może też zwiększać ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w drogach rodnych. Cena spirali antykoncepcyjnej z zawartością hormonów jest wyższa, jednak w ich przypadku nie występują te problemy.

Spirale nie mogą być wykorzystywane przez kobiety:

  • z ostrym stanem zapalnym narządu rodnego;
  • cierpiące na schorzenia, które mogą zaostrzyć stany zapalne, na przykład chorobę zastawek;
  • z przewlekłym i nawracającym zapaleniem przydatków;
  • u których stwierdzono zmiany w obrębie macicy, na przykład mięśniaki;
  • cierpiące na choroby obniżające odporność organizmu, na przykład cukrzycę.
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni

zobacz galerię

Cena spirali antykoncepcyjnej w zależności o modelu waha się między osiemdziesiąt a dziewięćset złotych. Należy przy tym pamiętać, że ten rodzaj antykoncepcji jest skuteczny przez wiele lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze