Cernevit - co to jest, skład, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Cernevit to preparat przeznaczony dla pacjentów, którzy są żywieni pozajelitowo. Nie należy go podawać noworodkom, niemowlakom oraz dzieciom poniżej 11 roku życia. Środek ten umożliwia dostarczenie witamin. Co warto wiedzieć o tym środku? Jakie substancje czynne zawiera ten produkt?
1. Cernevit – charakterystyka
Cernevit to preparat występujący w formie proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań oraz infuzji. Ten wielowitaminowy środek podaje się pacjentom karmionym pozajelitowo w celu pokrycia zapotrzebowania na niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki.
2. Cernevit – skład
Pojedyncza dawka preparatu Cernevit (5 ml) zawiera:
- 3500 j.m. palmitynianu retynolu (witaminy A),
- 220 j.m.cholekalcyferolu (witaminy D3),
- 11,20 j.m. DL - α - tokoferolu (witaminy E),
- 125 mg kwasu askorbowego (witaminy C),
- 3,51 mg kokarboksylazy czterowodnej (witaminy B1)
- 4,14 mg soli sodowej fosforanu ryboflawiny (witaminy B2),
- 4,53 mg chlorowodorku pirydoksyny (witaminy B6),
- 6 μg cyjanokobalaminy (witaminy B12),
- 414 μg kwasu foliowego,
- 17,25 mg dekspantenolu (kwasu pantotenowego),
- 69 μg mgbiotyny,
- 46 mg nikotynamidu (witaminy PP).
W składzie preparatu znaleźć można również substancje pomocnicze w postaci: glicyny, kwasu glikocholowego, lecytyny sojowej, wodorotlenku sodu oraz kwasu solnego.
3. Dawkowanie
Ulotka Cernevitu zawiera informację o tym, że dzienna zalecana dawka powinna być wstrzykiwana domięśniowo lub dożylnie. Można ją podawać także dożylnie w formie wlewu w roztworze soli fizjologicznej lub 5% glukozy. Pacjenci żywieni pozajelitowo nie powinni otrzymywać więcej niż 1 fiolki preparatu dziennie.
4. Gdzie kupić Cernevit?
Cernevit sprzedawany jest w aptekach stacjonarnych oraz internetowych.
5. Cernevit – zamienniki
Inne witaminowe preparaty do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji, dostępne są w aptekach na terenie naszego kraju to między innymi Soluvit N oraz Viantan.
6. Cernevit – cena
Cernevit nie jest lekiem refundowanym, z tego powodu jego cena może wydawać się wielu pacjentom bardzo wysoka. Za opakowanie zawierające 10 fiolet preparatu trzeba zapłacić w aptekach co najmniej co najmniej 846,00 złotych.
7. Przeciwwskazania do stosowania
Cernevitu nie powinno się podawać pacjentom, którzy mają alergię na którąkolwiek substancję czynną, szczególnie na witaminę B1 lub na którykolwiek z pozostałych składników preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania jest również nieodpowiedni wiek pacjentów (preparatu nie należy podawać niemowlętom, noworodkom oraz dzieciom poniżej 11 lat). Środek nie powinien być również podawany w przypadku hiperwitaminozy któregokolwiek składnika zawartego w Cernevicie. Terapia tym preparatem nie jest wskazana w przypadku kobiet w okresie laktacji, ponieważ Istniejeniebezpieczeństwo przedawkowania witaminy A u noworodka.
8. Cernevit – skutki uboczne
Cernevit może wywoływać u niektórych pacjentów następujące skutki uboczne:
- ból odczuwany w miejscu wkłucia/ ból odczuwany w miejscu wlewu,
- nudności lub wymioty.
Częstość nieznana:
- ogólnoustrojowe reakcje nadwrażliwości objawiające się w postaci zaburzonego oddychania, dyskomfortu w obrębie klatki piersiowej, obrzęku krtani, wyprysku alergicznego, pokrzywki, zaczerwienienia skóry, uczucia dyskomfortu w nadbrzuszu, zatrzymania akcji serca ze skutkiem śmiertelnym;
- zwiększenie stężenia witaminy A w organizmie,
- zwiększenie stężenia białek odpowiadających za wiązanie retinolu,
- biegunki,
- tachykardia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.