Cerumex – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Cerumex to krople do higieny uszu, które ułatwiają rozmiękanie twardych czopów woskowiny. Jego regularne stosowanie pozwala usuwać jej pozostałości z przewodu słuchowego, a co za tym idzie uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Kiedy warto po niego sięgać? Kiedy to przeciwwskazane?
1. Co to jest Cerumex?
Cerumex to wyrób medyczny w postaci kropli do uszu, który zmiękcza i rozpuszcza w uchu woskowinę. Ponieważ pomaga oczyszczać uszy, zapobiega tworzeniu się korków woskowinowych i zatykaniu uszu woskowiną.
Preparat wykorzystuje się w profilaktyce zatkanego ucha i niedosłuchu przewodzeniowego, przyczyną których jest nadmierne gromadzenie się woszczyny w przewodzie słuchowym zewnętrznym.
Stosowanie kropli chroni także przed rozwojem infekcji, łagodzi świąd oraz pielęgnuje skórę zewnętrznego przewodu słuchowego. Ułatwia zabieg płukania uszu w gabinecie lekarskim.
2. Kiedy stosować Cerumex?
Woskowina to substancja tłuszczowa, która powstaje w przewodzie słuchowym. Składa się z mieszaniny sebum (wydzieliny gruczołów łojowych) i wydzieliny gruczołów apokrynowych wchodzących w skład struktur przewodu słuchowego zewnętrznego, włosów oraz złuszczonych komórek nabłonka płaskiego, które pokrywają przewód słuchowy zewnętrzny.
Może mieć kolor od jasnego do ciemnobrązowego. Jaka jest jej rola? Pokrywając powierzchnię przewodu słuchowego chroni go przed patogenami: grzybami, bakteriami i pyłami.
Zanieczyszczenia gromadzące się w przewodzie słuchowym wraz z woskowiną są najczęściej usuwane na zewnątrz ucha. Oznacza to, że uszy mają zdolność samooczyszczania i generalnie nie wymagają zabiegów higienicznych. Zdarza się jednak, że mechanizm migracji nabłonka pokrywającego przewód słuchowy zewnętrzny zawodzi.
Dzieje się tak, gdy jest zaburzony zarówno przez nadmierną produkcję woskowiny (predyspozycje do nadprodukcji woskowiny częściej wynikają z niewłaściwej pielęgnacji niż czynników genetycznych), jak i jej utrudnione samoczynne usuwanie.
Gdy woskowina zgromadzi się w uchu, powstaje czop woskowinowy. Najczęstszym objawem jest pogorszenie słuchu (może to nastąpić z dnia na dzień), ale także uczucie rozpierania w uchu, zatkanego ucha, szumy uszne, a także kaszel.
To typowe dla osób w wieku podeszłym (z wiekiem zmniejsza się ilość gruczołów apokrynowych i łojowych w przewodzie słuchowym zewnętrznym, stąd woskowina może być bardziej sucha i mniej kleista), ale i osób młodszych, zwłaszcza:
- stosujących słuchawki douszne,
- korzystający z aparatów słuchowych,
- zmagających się z chorobą w obrębie narządu słuchu,
- dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną,
- których kanały słuchowe lub twarzoczaszka są dotknięte wadą anatomiczną.
Uwaga! Preparaty do czyszczenia uszu, niezależnie od tego, czy mają postać kropli lub sprayu, skład wodny czy olejowy, nie są przeznaczone do codziennej higieny uszu. Nie należy ich stosować rutynowo, w celach profilaktycznych.
3. Jak stosować Cerumex?
Cerumex można stosować u dorosłych, dzieci i niemowląt po ukończeniu 3. miesiąca życia. Krople są łagodne, zawierają bezpieczne substancje (Aqua purificata, glycerin, sodium bicarbonate, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin).
Jak stosować krople Cerumex? Preparat trzeba ogrzać w dłoni do temperatury ciała, po czym wlać do jednego ucha od 5 do 10 kropli preparatu. Ważne, by płyn nie wydostał się na zewnątrz. Aby preparat zadziałał efektywnie, po aplikacji produktu trzeba pozostać chwilę z przechyloną głową.
Zakraplanie trzeba powtarzać 2 razy dziennie przez okres do 4 dni. Największą skuteczność uzyskuje się stosując preparat przed snem nocnym. Resztki woszczyny można wypłukać wodą o temperaturze około 37°C.
4. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Stosując Cerumex krople, trzeba zadbać o środki bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jedno opakowanie preparatu jest przeznaczone wyłącznie dla jednego użytkownika, a jego zawartość trzeba zużyć w ciągu miesiąca od otwarcia. Nie stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni.
Cerumex należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Musi być zamknięty, w pozycji pionowej, w temperaturze do 30 stopni Celsjusza. Nie używać po upływie daty przydatności umieszczonej na opakowaniu.
Przeciwwskazaniem do stosowania produktu Cerumex jest:
- wyciek z ucha,
- ból ucha,
- podrażnienie, wysypka w uchu,
- zawroty głowy,
- uraz lub perforacja błony bębenkowej,
- nadwrażliwości lub uczulenia na którykolwiek składnik preparatu.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu przez kobiety w ciąży ani przez kobiety karmiące piersią.
Jeśli chodzi o działania niepożądane, nie ma danych dotyczących występowania skutków ubocznych związanych ze stosowaniem preparatu zgodnego z niniejszą instrukcją używania. Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.