Trwa ładowanie...

Chciał powstrzymać kichnięcie. W szpitalu nie mogli uwierzyć w skutki

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 27.12.2023 14:28
Nie chciał kichnąć, trafił do szpitala. "Był dla nas zaskoczeniem"
Nie chciał kichnąć, trafił do szpitala. "Był dla nas zaskoczeniem" (Getty Images)

Trzydziestokilkuletni mężczyzna zza kierownicy własnego auta trafił do szpitala. Wbrew pozorom przyczyną nie był wypadek samochodowy, ale fatalne skutki powstrzymywania kichnięcia. Mężczyzna poczuł ból, lekarze natomiast odkryli, że doszło do groźnego urazu.

spis treści

1. Zasłonił usta i nos. Poczuł przeszywający ból

Na łamach "BMJ Case Reports" lekarze Rasads Misirovs, Gary Hoey, Calum Carruthers i Samit Majumdar opublikowali opis niezwykłego przypadku medycznego. Trzydziestokilkuletni mężczyzna ze Szkocji podczas jazdy samochodem próbował powstrzymać się od kichnięcia.

Zasłonił usta i nos, chwilę później poczuł silny ból w okolicy szyi. Gdy ból nie mijał, mężczyzna zgłosił się na szpitalny oddział ratunkowy w Dundee w Szkocji. Jak informuje The Guardian, lekarze byli zaskoczeni, gdy badając opuchniętą szyję mężczyzny, usłyszeli lekki trzask.

Zobacz film: "Jak prawidłowo kichać?"
Skutkiem powstrzymywania się od kichnięcia było pęknięcie tchawicy
Skutkiem powstrzymywania się od kichnięcia było pęknięcie tchawicy (Getty Images)

Prześwietlenie wykazało, że u Szkota doszło do poważnych urazów: odmy, czyli stanu, w którym powietrze gromadzi się w jamie opłucnowej, powodując ucisk na płuca. Tomografia komputerowa wykazała również głębokie na pół centymetra pęknięcie tchawicy na wysokości trzeciego i czwartego kręgu odcinka piersiowego kręgosłupa. Pacjent otrzymał leki przeciwbólowe, dwie doby spędził również na szpitalnym oddziale. Okres rekonwalescnencji trwał jednak aż pięć tygodni. Lekarze nie mieli wątpliwości, że zdarzenie mogło skończyć się gorzej.

2. Lepiej nie powstrzymuj się od kichania

- Jeśli podczas kichania usta i nos pozostają zamknięte, ciśnienie w górnych drogach oddechowych może wzrosnąć nawet dwudziestokrotnie - podkreślił Rasads Misirovs na łamach The Guardian. Jak wskazał, w "najgorszym przypadku" może dojść wówczas do urazu tchawicy skutkującego uduszeniem.

Rada lekarza? Absolutnie nie powstrzymywać kichania, zamiast tego lekko osłonić usta i nos, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów na inne osoby w otoczeniu.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że taki uraz tchawicy jest "rzadkim przypadkiem, który może zagrażać życiu". Dodali, że literatura opisała zaledwie kilka takich incydentów.

- Pacjent, który zgłosił się do szpitala z nagłym obrzękiem szyi po kichnięciu, był dla nas niemałym zaskoczeniem - przyznał Misirovs.

- To jak wygranie na loterii miliona funtów: zdarza się rzadko, ale może zmienić życie - dodał.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze