Chciała posprzątać mieszkanie. Naraziła życie swoich bliskich na niebezpieczeństwo
Za pośrednictwem mediów społecznościowych kobieta ostrzega przed pewnym popularnym błędem. Mieszanina octu i wybielacza miała zapewnić nieskazitelną czystość jej domu, a prawie doprowadziła do śmiertelnie groźnego niebezpieczeństwa.
1. Niebezpieczna pomyłka
Samantha publikująca na TikToku treści jako użytkownik @silkalmondmilk_ers podzieliła się ku przestrodze swoją własną historią. Pokazała, jak nieumiejętne łączenie powszechnie stosowanych w gospodarstwach domowych substancji chemicznych może być groźne.
W wideo, które doczekało się ponad 21,5 miliona wyświetleń, młoda kobieta tłumaczy, że popełniła błąd, chcąc wysprzątać kuchnię przed świętami.
"Przypadkowo posprzątałam kuchnię wybielaczem i octem, a teraz wszyscy utknęliśmy w tym samym pokoju, rozmawiając przez telefon z ekspertami z ośrodka zatruć" – tłumaczy.
Samantha dodała, że "niemal zagazowała swoich dziadków" i cała rodzina zmuszona była zamknąć się w jednym pomieszczeniu, izolując się od trującej mieszanki substancji.
Komentarze pod TikTokiem ujawniają, że nie tylko Samantha nie miała świadomości, że ocet w połączeniu z wybielaczem to wyjątkowo niefortunna kombinacja.
"Tak sprzątała moja mama i ja także przez całe życie. Myślałyśmy, że podrażnienia i kaszel są normalne".
"Dom, w którym dorastałam, codziennie stwarzał zagrożenie".
"Robiłam tak i bolała mnie głowa, to wszystko wyjaśnia".
"Tymczasem moja meksykańska mama robi tak od wieków. Jak to możliwe, że wciąż żyjemy?"
Tak brzmi wiele komentarzy. Inni tiktokerzy wyjaśniają, do czego używają mieszanki octu i wybielacza – do sprzątania łazienki, czyszczenia kuwety, neutralizowania zapachów po moczu szczeniaka, a nawet do czyszczenia butów.
Dr Kelly Johnson-Arbor, lekarz toksykolog w rozmowie z "Today" przyznaje, że wiele osób popełnia ten powszechny błąd. Ekspertka dodaje, że to skutek "dobrych intencji i nieświadomości dorosłych".
2. Chlor gazowy może być trujący
Owocem tej mieszanki jest chlor gazowy – ma żółtozielony kolor i ostry zapach. Powoduje podrażnienie śluzówki nosa i gardła, może wywoływać łzawienie oczu.
Po kontakcie z chlorem gazowym mogą się pojawić także:
- trudności w oddychaniu,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- nudności i/lub wymioty.
To jednak nie wszystko – wyższe stężenie chloru gazowego może powodować nawet obrzęk i uszkodzenie płuc.
- W przypadku ludzi, którzy są młodzi i zdrowi, najprawdopodobniej wystarczy po prostu wyjść do dobrze wentylowanego pomieszczenia, wówczas objawy powinny dość szybko ustąpić – mówi toksykolog, dodając, że zdarzają się jednak przypadki ciężkiego zatrucia, prowadzącego do hospitalizacji trwającej co najmniej tydzień.
Długotrwałe narażenie na działanie tej substancji może nawet doprowadzić do zgonu. Według Amerykańskich Centrów Zatruć w 2021 roku odpowiedzialny był za niemal pięć tysięcy zatruć, z czego niemal 800 osób wymagało hospitalizacji.
- Ludzie powinni używać środków czyszczących wyłącznie zgodnie z zaleceniami na etykiecie opakowania i tylko zgodnie z ich przeznaczeniem – ostrzega lekarka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.