Trwa ładowanie...

Nowy mutant szaleje w Chinach. Główny objaw znacząco się zmienił

 Katarzyna Gałązkiewicz
26.05.2023 07:30
Nawet 65 milionów przypadków COVID-19 tygodniowo w Chinach
Nawet 65 milionów przypadków COVID-19 tygodniowo w Chinach (Getty Images)

Chiny przygotowują się na nową falę infekcji COVID-19, która wedle najnowszych prognoz może przynieść nawet 65 milionów przypadków tygodniowo. Szczytowy wzrost spodziewany jest pod koniec czerwca.

spis treści

1. Wzrost zachorowań na COVID-19 w Chinach

Najnowszy podwariant Omicronu XBB 1.16, czyli Arcturus, napędza odrodzenie COVID-19 w Chinach. Gwałtowny wzrost zachorowań nastąpił ok. sześciu miesięcy po tym, jak kraj zrezygnował z surowej strategii radzenia sobie z koronawirusem. Zdjęto obostrzenia, masowe testy, kwarantanny i surowe wymagania dotyczące masek.

Prognozy dotyczące nowej fali zostały ujawnione przez specjalistę chorób zakaźnych doktora Zhonga Nanshana na konferencji medycznej, która odbyła się w tym tygodniu w mieście Guangzhou.

Ekspert przekazał mediom, że fala, która rozpoczęła się pod koniec kwietnia, nie była dla nikogo zaskoczeniem, a jego modele matematyczne sugerowały, że może osiągnąć do 40 milionów infekcji tygodniowo. Najnowsze dane sugerują, że do końca czerwca tygodniowa liczba infekcji osiągnie szczyt 65 milionów.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Mimo wzrostów i spodziewanego szczytu zachorowań, społeczeństwo zachowuje spokój.

- Ludzie inaczej postrzegają tę falę — powiedział 30-letni Qi Zhang, który pracuje w firmie finansowej w północnym mieście Tianjin. - Ostatnim razem wszyscy byli przerażeni, ale teraz nie myślą, że to taka wielka sprawa – dodał w rozmowie z NBC News.

Dr Wu Zunyou, główny epidemiolog w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, przypomniał zaś, że podczas poprzedniej fali w styczniu tego roku około 80 proc. z 1,4 miliarda Chińczyków zostało zarażonych koronawirusem.

Jak dodał, obecna fala może wynikać z tego, że odporność po przechorowaniu mogła w ciągu ostatnich miesięcy osłabnąć, zwiększając tym samym ryzyko ponownej infekcji.

W związku z tym chiński rząd wstępnie zatwierdził dwie szczepionki skierowane przeciwko podwariantom XBB (w tym XBB. 1.9.1, XBB. 1.5 i XBB. 1.16 ). Zhong, przemawiając na forum biotechnologicznym w Guangzhou, powiedział, że wkrótce zostaną zatwierdzone trzy do czterech innych szczepionek, ale nie podał więcej szczegółów.

2. Objawy nowego mutanta COVID

Arcturus - nowy podwariant Omikronu XBB.1.16 - wywołuje także wzrost zachorowań między innymi w Indiach, USA, Singapurze i Australii. Dotarł również do Europy - do Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

- WHO wskazuje na poważne ryzyko, że następna fala będzie wywołana właśnie przez ten podwariant. Badania laboratoryjne wykazały, że jest on nawet bardziej zaraźliwy niż Kraken, który do tej pory był uznany za najbardziej zakaźny - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Lekarze wskazują na dominujące aktualnie objawy, które wywołuje Arcturus. Według dr. Vipina Vashishthy, pediatry z Indii, jest to m.in. zapalenie spojówek lub zaróżowione oczy.

Naukowcy z Truhlsen Eye Institute w Nebraska Medicine zauważyli też obecność wirusa w filmie łzowym oka, który mógł prowadzić do zapalenia spojówek. Wskazują, że objawy zapalenia spojówek obejmują łzawienie oczu, zaczerwienienie, obrzęk, ból lub podrażnienie, swędzenie.

Ale uwaga. Łzawienie, swędzenie czy zaczerwienienie oczu mogą być bardzo mylące.

- Doniesienia o dominacji tych objawów pochodzą na razie od lekarzy z Indii. Nie wiemy, jak wirus będzie wpływał na populację europejską i czy na naszym kontynencie też będą one przeważać - zwracała uwagę prof. Zajkowska.

- Jeśli jednak tak będzie, obawiałabym się, że mogą być mylone z alergią i mogą być bagatelizowane. Mamy teraz sezon alergiczny, więc łzawiące i czerwone oczy można pomylić z reakcją na pylenie roślin. Nawet jeśli będą łagodne, nie należy ich więc lekceważyć, bo to może być COVID - ostrzegał ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze