Chirurgia Mohsa

Chirurgia Mohsa to zabieg chirurgiczny i specjalna metoda usuwania raka skóry z użyciem znieczulenia miejscowego. Jest to bardzo precyzyjna i bardzo szczegółowa technika, dzięki której małe warstwy skóry są kolejno usuwane i natychmiast badane pod mikroskopem, dopóki próbki nie wskażą, że rak skóry jest całkowicie usunięty.

Wskazania i przygotowania do chirurgii Mohsa

Chirurgia Mohsa służy przede wszystkim leczeniu nowotworów podstawy głowy i szyi oraz nowotworu płaskonabłonkowego skóry. Jest to szczególnie przydatne w przypadku raka skóry w trudnych obszarach, takich jak nos, usta, uszy i narządy moczowo-płciowe. Metodę tę wykorzystuje się także w przypadku dłoni i stóp, gdzie nie ma większych ilości tkanek. Jest też skuteczna w leczeniu złośliwych guzów (które zostały wcześniej usunięte i ponownie się pojawiły).

Postępowanie przeciwbólowe po operacji

Lekarz powinien poinformować pacjenta, jak powinien się przygotować do operacji. Przynajmniej 1-2 tygodnie przed operacją pacjent nie powinien palić, ponieważ może to wpłynąć na gorsze gojenie rany. Nie powinno się też pić alkoholu przynajmniej tydzień przed zabiegiem, bo może to zwiększać krwawienie. Lekarze zalecają zwykle zjedzenie obfitego śniadania w dniu zabiegu i wzięcie wszystkich regularnie przyjmowanych leków. Pacjenci powinni przyjść w wygodnym ubraniu. Osoby z podwyższonym ryzykiem udaru, zawału serca, dusznicy bolesnej mogą przyjmować wszystkie leki wraz z lekami rozrzedzającymi krew. Zdrowe osoby nie powinny brać takich środków 7-14 dni przed operacją.

Przebieg chirurgii Mohsa

Procedura korzysta z zamrożonych skrawków skóry, które następnie są barwione i badane pod mikroskopem. Proces zamrażania pozwala na natychmiastowe badania całego marginesu tkanki guza i histologię (badanie mikroskopowe komórek). Jeśli komórki nowotworowe są widoczne pod mikroskopem, następna warstwa skóry jest usuwana i ponownie badana. Każda warstwa skóry, która została usunięta, nazywana jest poziomem. Jeśli komórki rakowe są już niewidoczne, to nazywa się je "czystymi" (nie ma więcej guza) i niepotrzebne są dodatkowe poziomy.

Poprzez usunięcie tylko chorej tkanki technika łączy bardzo wysoki odsetek wyleczeń z dobrą ochroną skóry normalnej. Gdy rak zostanie usunięty, chirurg wybiera najlepszą metodę opatrzenia rany. Chirurgia Mohsa jest specjalna, ponieważ pozwala na dokładne obejrzenie krawędzi każdej warstwy skóry pod mikroskopem, gdzie widoczne są bardzo małe komórki nowotworowe. W trakcie tradycyjnych operacji tylko 1-3% marginesu guza jest badanych, przez co nie cały guz może być usunięty.

Zabieg trwa od dwóch do siedmiu godzin, w zależności od wielkości i rodzaju raka, tego, ile warstw skóry musi być usuniętych. Jeśli pacjent jest uczulony na preparat znieczulający, operacja wywołuje w nim lęk i fobię. Poza tym, jeśli pacjent ma słabe zdrowie, nie jest dobrym kandydatem do tego zabiegu.

Ryzyko związane z operacją obejmuje krwawienie, sińce, infekcję rany, ból, pozostanie blizny, bliznowiec, odbarwienie skóry, uszkodzenie nerwów, reakcję alergiczną, ból, zapadnięcie blizny, otwarcie rany, potrzebę dalszego leczenia, rzadko śmierć.

Monika Miedzwiecka

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
  • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
  • Deptała A. Onkologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3225-3

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chirurgia Mohsa
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Chirurgia Mohsa
Chirurgia plastyczna

Nowy materiał biomedyczny

Nowy materiał biomedyczny

Materiał, zawierający substancje zarówno syntetyczne, jak i biologiczne, wstrzykuje się pod skórę jako ciecz, a następnie modeluje za pomocą masażu i utrwala dzięki wiązkom światła. Wynalazek ten zapowiada przełom w dziedzinie transplantologii.

Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości, implantologia, staw skroniowo-żuchwowy

Zabieg chirurgii stomatologicznej

Zabieg chirurgii stomatologicznej

Chirurdzy stomatologiczni leczą operacyjnie jamę ustną i okolice przyległe.

Chirurgia plastyczna

Mity na temat zabiegów estetycznych (WIDEO)

Mity na temat zabiegów estetycznych (WIDEO) Odtwórz wideo

Najczęściej wykonywanymi zabiegami w chirurgii plastycznej nadal pozostają: liposukcja, powiększenie piersi, a także lifting i plastyka nosa (...) uświadomienie pacjentowi, jakie ograniczenia ma chirurgia plastyczna,...

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Medycyna estetyczna

Nowości w medycynie estetycznej (WIDEO)

Nowości w medycynie estetycznej (WIDEO) Odtwórz wideo

Dziedziną medycyny, która nieustannie się rozwija jest chirurgia plastyczna. Coraz częściej pojawiają się nowe odkrycia, które pozwalają uczynić (...) z takich metod jest np. powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego. Kształt...

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.

Powiększenie piersi

Rodzaje implantów (WIDEO)

Rodzaje implantów (WIDEO) Odtwórz wideo

Implanty silikonowe to najczęstsze rodzaje implantów stosowanych w celu powiększenia piersi. Ponadto dostępne są implanty żelowe oraz wypełnione NaCl - roztworem soli fizjologicznej. Istnieją również implanty kombinowane, tj. zawierające żel silikonowy,...