Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości, implantologia, staw skroniowo-żuchwowy

Chirurgia stomatologiczna jest interdyscyplinarną dziedziną zajmującą się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i twarzoczaszki. Interdyscyplinarność tej gałęzi medycyny polega na współpracy chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa. Zakres chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, a techniki stosowane do przeprowadzania zabiegów są jednymi z bardziej nowoczesnych i mikroinwazyjnych, dających bardzo dobre efekty leczenia. Dzięki rozwojowi technik obrazowych oraz metod diagnostycznych zakres wykonywanych zabiegów w obrębie twarzoczaszki jest coraz większy i bardziej precyzyjny.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości

Chirurgia stomotalogiczna pomaga w usunięciu zębów. Zęby mądrości wyrzynają się jako ostatnie. Czasami mają wystarczająco dużo miejsca w dziąśle, aby prawidłowo urosnąć, jednak częściej jeden lub więcej z trzecich zębów trzonowych nie pojawia się i zostaje uwięziony pomiędzy kością szczęki a tkanką dziąsła. Uwięziona ósemka może powodować obrzęk, ból, zakażenie tkanki dziąseł wokół zębów mądrości, ponadto trwałe uszkodzenia w pobliżu zębów, dziąseł, kości i może czasem prowadzić do powstania torbieli lub guzów, które mogą zniszczyć część żuchwy. W związku z tym dentyści zalecają chirurgiczne usunięcie tych zębów. Nie tylko ósemki mogą uwięznąć, ale także inne zęby.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ każdy spożyty przez nas produkt ma wpływ np. na nasze...

Chirurgia stomatologiczna - implantologia

Chirurgia stomatologicna jest bardzo rozwinięta pod względem implantologii. Implanty zębów są alternatywą dla protezy zębowej u osób, które utraciły zęby z różnych powodów. Implanty są substytutami korzenia zęba, które są umieszczane chirurgicznie w kości szczęki i stabilizują sztuczne zęby. Kandydaci do wszczepienia implantów muszą mieć odpowiedni poziom i gęstość kości, nie mogą być podatni na zakażenie i powinni chcieć utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.

U niektórych osób górna szczęka i żuchwa nie rosną prawidłowo. Może to powodować trudności w mówieniu, jedzeniu, połykaniu i oddychaniu. Chociaż niektóre z tych problemów mogą być skorygowane urządzeniami ortodontycznymi, poważniejsze wymagają interwencji chirurga, by przenieść całość lub część górnej szczęki, żuchwy lub obu na nowe, bardziej funkcjonalne i zdrowe miejsce.

Chirurgia stomatologiczna jamy ustnej może skorygować ewentualne nieprawidłowości szczęki przed stworzeniem protezy dla zapewnienia lepszego jej dopasowania. Chirurgia jamy ustnej może również pomóc przy protezach długoterminowych. Kości, na których utrzymuje się proteza zużywają się i nie trzymają protezy prawidłowo. W ciężkich przypadkach można przeszczepić kości do obszarów, gdzie niewiele ich pozostało.

Chirurgia stomatologiczna - staw skroniowo-żuchwowy

Dysfunkcja narządu żucia jest częstym źródłem bólu głowy i twarzy. Większość pacjentów z zaburzeniami narządu żucia może być skutecznie leczonych kombinacją leków doustnych, zabiegów rehabilitacyjnych, przez zastosowanie szyn. Jednakże, operacja stawu zarezerwowana jest dla chorób zaawansowanych, gdy wiadomo, że problem leży w stawie.

Inne schorzenia leczone z wykorzystaniem chirurgii stomatologicznej to:

 • Rany twarzy. Chirurgia szczękowa składa złamane szczęki i kości twarzy.

 • Biopsja i usunięcie zmiany. Lekarz pobiera niewielką próbkę nieprawidłowej tkanki, a następnie wysyła do badań laboratoryjnych w celu identyfikacji. Niektóre zmiany mogą być usuwane przez chirurgów dentystycznych.

 • Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia. Gdy pojawią się te schorzenia, części jamy ustnej i jamy nosowej nie rosną poprawnie już podczas życia płodowego. Efektem tego jest luka w wardze i/lub otwór w podniebieniu. Lekarze pracują w ramach zespołu specjalistów, aby naprawić te problemy poprzez szereg zabiegów i procedur chirurgicznych na wiele lat.

 • Zakażenie twarzy. Ból i obrzęk twarzy, szyi lub szczęki mogą wskazywać na zakażenie. Zakażenie w tej okolicy ciała może zagrażać życiu, jeśli nie jest szybko i skutecznie leczone. Chirurdzy jamy ustnej mogą pomóc w diagnozowaniu i leczeniu tego problemu. Leczenie chirurgiczne, w razie konieczności, może obejmować cięcia i odwadnianie obszaru zapowietrzonego, jak również usuwanie zębów, które mogą być zainfekowane.

 • Chrapanie/bezdech senny. Gdy metody zachowawcze nie przynoszą rezultatów, można spróbować zabiegów chirurgicznych. Polegają one na usunięciu tkanek miękkich gardła środkowego (powierzchnia w tylnej części jamy ustnej) lub żuchwy. Można to zrobić poprzez wykorzystanie techniki laserowej. W zależności od zastosowanej techniki chirurgicznej, laser jest stosowany do tworzenia blizn i ścieniania podniebienia lub w celu usunięcia jego tkanek.
Redakcja abcZdrowie.pl, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Górska R. (red.), Choroby jamy ustnej - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-49-3
 • Banach J., Jańczuk Z., Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2784-5
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości, implantologia, staw skroniowo-żuchwowy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości, implantologia, staw skroniowo-żuchwowy
Chirurgia stomatologiczna - zęby mądrości, implantologia, staw skroniowo-żuchwowy

Zabieg chirurgii stomatologicznej

Zabieg chirurgii stomatologicznej

Chirurdzy stomatologiczni leczą operacyjnie jamę ustną i okolice przyległe.

Badanie radiologiczne w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Zdjęcie rentgenowskie, na którym widać nieprawidłowo rosnące zęby mądrości.

Założenie korony

Korona

Korona

Zdjęcie u góry przedstawia zęby 1,5-rocznego dziecka. Zdjęcie u dołu prezentuje zęby po założeniu korony.

Stomatologia estetyczna

Polisa Stomatologiczna

Polisa Stomatologiczna

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne będzie się rozwijać, a MED CASCO zapowiada wprowadzenie w życie jeszcze bardziej innowacyjnego rozwiązania, które ma wejść na rynek za 6 miesięcy.

Choroby jamy ustnej

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Większość wad zgryzu można korygować poprzez zastosowanie leczenia ortodontycznego. Rezultaty najczęściej są zadowalające.

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Rehabilitacja protetyczna - wskazania, etapy, przebudowa zwarcia, efekty

, staw skroniowo-żuchwowy - nie pracują zgodnie. Przyczynia się to z kolei do powstania wielu kolejnych problemów. Można wyróżnić kilka wskazań (...) zębów. Taki stan może też doprowadzić do nieprawidłowości...