Chodziki dla dzieci - nauka chodzenia, wady chodzików, cena
Chodziki budzą wiele kontrowersji. Ich zwolennicy twierdzą, że pomagają dzieciom utrzymywać równowagę i wspomagają naukę chodzenia. Natomiast zagorzali przeciwnicy chodzików przekonują, że tego typu akcesoria dla dzieci są wręcz szkodliwe. Chodzik dla dziecka nie tylko nie pomaga w rozwoju malucha, ale i wyrabia złe nawyki oraz może stanowić zagrożenie dla pociechy. Dlatego też zamiast pytać, kiedy chodzik dla dziecka to dobry pomysł, rodzice powinni zastanowić się, czy jego kupno w ogóle ma sens.
1. Chodziki dla dzieci - nauka chodzenia
Zdobycie umiejętności samodzielnego poruszania się na dwóch nogach to długotrwały proces. Zaczyna się od zginania i prostowania nóżek. Około 4. lub 5. miesiąca życia niemowlę świadomie prostuje nóżki w kontakcie z podłożem.
Od tego czasu maluch coraz częściej prostuje nogi i stara się utrzymać na nich swój ciężar. Mniej więcej od 7. miesiąca, gdy dziecko jest podtrzymywane pod pachami, zaczyna zginać i prostować nóżki. Jest to swoisty trening przed pierwszymi krokami.
Około 9. miesiąca życia maluch zwykle staje na kilka sekund, trzymając rodzica za ręce. Ponadto dziecko w tym wieku zwykle potrafi podciągnąć się do pozycji stojącej za pomocą mebla lub przytrzymując się nogi rodzica. Większość dzieci jest w stanie stać przez ponad pół minuty, a niektóre maluchy w tym czasie zaczynają stawiać pierwsze kroki.
Około 11. miesiąca maluchy przesuwają się wzdłuż mebli, trzymając się ich, a w 12 miesiącu stawiają pierwsze kroki, trzymając się rąk rodzica. Osoby, które sądzą, że długotrwały proces nauki chodzenia można wspomóc lub przyspieszyć poprzez zakup chodzika dla dzieci, są w błędzie. Mimo iż maluchy lubią korzystać z chodzików, te akcesoria dla dzieci zaburzają rozwój reakcji równoważnych.
Niemowlę w chodziku w nieprawidłowy sposób obciąża stopy, nóżki i miednicę. Ponadto uczy się niewłaściwie utrzymywać i przenosić ciężar ciała. Jakie wady mają chodziki dla dzieci?
2. Chodziki dla dzieci - wady chodzików
Główne zastrzeżenia do chodzików dla dzieci są następujące:
- Maluchy uczą się nieprawidłowych wzorców postawy i ruchu. Niemowlę, które uczy się odpychać od podłoża palcami i wewnętrzną stroną stopy, może mieć w przyszłości problemy z łukiem poprzecznym i podłużnym stopy.
- Dziecko w chodziku ma nieprawidłowo ustawione biodra. Są one niefizjologicznie obciążone, przez co ich praca również nie jest właściwa. Im więcej czasu spędza maluch w chodziku, tym poważniejszych skutków dla jego zdrowia można się spodziewać.
- Wiele dzieci przewraca się wraz z chodzikiem na nierównościach lub zabawkach. Zdarzają się poważne wypadki w chodziku dla dzieci, gdy maluch spada ze schodów i doznaje ciężkich urazów głowy.
- Dzieci, dla któych nauka chodzenia w chodziku dla dzieci rozpoczyna się w tym urządzeniu, często mają problemy z percepcją własnego ciała i przestrzeni. Nie potrafią ocenić odległości i uniknąć ewentualnego zagrożenia.
W przypadku maluchów, które zdobywają umiejętność chodzenia w tradycyjny sposób, sytuacja jest zupełnie inna. Uczą się one nie tylko koordynacji ruchowej, ale i wymijania przedmiotów. Ponadto w naturalnym rozwoju każdego człowieka proces stawania na własnych nogach i zdobywania przestrzeni poprzez samodzielne przemieszczanie się, odbywa się także dzięki raczkowaniu.
Raczkujące dzieci stopniowo opanowują umiejętność samodzielnego stawania i chodzenia, m.in dzięki lepszej koordynacji ruchowej i percepcji wzrokowej, zgodnej z własnym indywidualnym rozwojem. Dzieci raczkujące samodzielnie stymulują siebie do odkrywania nowego sposobu poruszania się i dotarcia do celu, dzięki pewnego rodzaju informacji na ten temat, którą wysyła im własne ciało.
Dziecko raczkujące w pewnym momencie staje się po prostu gotowe do tego, aby spróbować stanąć i samodzielnie pójść kilka kroków naprzód. Ewentualny upadek dla takiego dziecka nie jest wcale tak bolesny, jak nam dorosłym się wydaje. Wynika to z faktu, że maluch, który wcześniej raczkował, opanował w pewnym stopniu swoje ciało i jego nieporadność.
3. Chodziki dla dzieci - cena
Akcesoria dla dzieci zwykle nie są tanie, podobnie jest w przypadku chodzików. Obecnie dostępne są różne modele, z elektronicznymi gadżetami włącznie. Ceny chodzików dla dzieci wynoszą 200-300 złotych, a za droższe modele chodzików dla dzieci trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej.
Chodziki dla dzieci to niezbyt dobrze trafiony pomysł producentów. Negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności – chodzenia. Zamiast pomóc maluchowi, mogą mu poważnie zaszkodzić. Dlatego rodzice, którzy zastanawiają się, od kiedy chodzik dla dziecka będzie przydatny, powinni z całą pewnością dwa razy bardziej przemyśleć swoją decyzję.
A jeśli już zdecydują się zakupić chodzik dla dziecka, warto pamiętać, aby nie pozostawiać w nim dziecka bez kontroli i maksymalnie na 2 godziny dziennie. Pozostałą część dnia dziecko powinno pozostawać poza chodzikiem i mieć możliwość swobodnego eksplorowania przestrzeni wokół, za pomocą na przykład własnych kolan, czyli raczkując.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.