Chodziki dla dzieci - nauka chodzenia, wady chodzików, cena

Chodziki budzą wiele kontrowersji. Ich zwolennicy twierdzą, że pomagają dzieciom utrzymywać równowagę i wspomagają naukę chodzenia. Natomiast zagorzali przeciwnicy chodzików przekonują, że tego typu akcesoria dla dzieci są wręcz szkodliwe. Chodzik dla dziecka nie tylko nie pomaga w rozwoju malucha, ale i wyrabia złe nawyki oraz może stanowić zagrożenie dla pociechy. Dlatego też zamiast pytać, kiedy chodzik dla dziecka to dobry pomysł, rodzice powinni zastanowić się, czy jego kupno w ogóle ma sens.

Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co musisz wiedzieć"

1. Chodziki dla dzieci - nauka chodzenia

Zdobycie umiejętności samodzielnego poruszania się na dwóch nogach to długotrwały proces. Zaczyna się od zginania i prostowania nóżek. Około 4. lub 5. miesiąca życia niemowlę świadomie prostuje nóżki w kontakcie z podłożem.

Od tego czasu maluch coraz częściej prostuje nogi i stara się utrzymać na nich swój ciężar. Mniej więcej od 7. miesiąca, gdy dziecko jest podtrzymywane pod pachami, zaczyna zginać i prostować nóżki. Jest to swoisty trening przed pierwszymi krokami.

Chodzik dla malucha
Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych...

zobacz galerię

Około 9. miesiąca życia maluch zwykle staje na kilka sekund, trzymając rodzica za ręce. Ponadto dziecko w tym wieku zwykle potrafi podciągnąć się do pozycji stojącej za pomocą mebla lub przytrzymując się nogi rodzica. Większość dzieci jest w stanie stać przez ponad pół minuty, a niektóre maluchy w tym czasie zaczynają stawiać pierwsze kroki.

Około 11. miesiąca maluchy przesuwają się wzdłuż mebli, trzymając się ich, a w 12 miesiącu stawiają pierwsze kroki, trzymając się rąk rodzica. Osoby, które sądzą, że długotrwały proces nauki chodzenia można wspomóc lub przyspieszyć poprzez zakup chodzika dla dzieci, są w błędzie. Mimo iż maluchy lubią korzystać z chodzików, te akcesoria dla dzieci zaburzają rozwój reakcji równoważnych.

Niemowlę w chodziku w nieprawidłowy sposób obciąża stopy, nóżki i miednicę. Ponadto uczy się niewłaściwie utrzymywać i przenosić ciężar ciała. Jakie wady mają chodziki dla dzieci?

2. Chodziki dla dzieci - wady chodzików

Główne zastrzeżenia do chodzików dla dzieci są następujące:

  • Maluchy uczą się nieprawidłowych wzorców postawy i ruchu. Niemowlę, które uczy się odpychać od podłoża palcami i wewnętrzną stroną stopy, może mieć w przyszłości problemy z łukiem poprzecznym i podłużnym stopy.
  • Dziecko w chodziku ma nieprawidłowo ustawione biodra. Są one niefizjologicznie obciążone, przez co ich praca również nie jest właściwa. Im więcej czasu spędza maluch w chodziku, tym poważniejszych skutków dla jego zdrowia można się spodziewać.
  • Wiele dzieci przewraca się wraz z chodzikiem na nierównościach lub zabawkach. Zdarzają się poważne wypadki w chodziku dla dzieci, gdy maluch spada ze schodów i doznaje ciężkich urazów głowy.
  • Dzieci, dla któych nauka chodzenia w chodziku dla dzieci rozpoczyna się w tym urządzeniu, często mają problemy z percepcją własnego ciała i przestrzeni. Nie potrafią ocenić odległości i uniknąć ewentualnego zagrożenia.

W przypadku maluchów, które zdobywają umiejętność chodzenia w tradycyjny sposób, sytuacja jest zupełnie inna. Uczą się one nie tylko koordynacji ruchowej, ale i wymijania przedmiotów. Ponadto w naturalnym rozwoju każdego człowieka proces stawania na własnych nogach i zdobywania przestrzeni poprzez samodzielne przemieszczanie się, odbywa się także dzięki raczkowaniu.

Zobacz także

Raczkujące dzieci stopniowo opanowują umiejętność samodzielnego stawania i chodzenia, m.in dzięki lepszej koordynacji ruchowej i percepcji wzrokowej, zgodnej z własnym indywidualnym rozwojem. Dzieci raczkujące samodzielnie stymulują siebie do odkrywania nowego sposobu poruszania się i dotarcia do celu, dzięki pewnego rodzaju informacji na ten temat, którą wysyła im własne ciało.

Dziecko raczkujące w pewnym momencie staje się po prostu gotowe do tego, aby spróbować stanąć i samodzielnie pójść kilka kroków naprzód. Ewentualny upadek dla takiego dziecka nie jest wcale tak bolesny, jak nam dorosłym się wydaje. Wynika to z faktu, że maluch, który wcześniej raczkował, opanował w pewnym stopniu swoje ciało i jego nieporadność.

3. Chodziki dla dzieci - cena

Akcesoria dla dzieci zwykle nie są tanie, podobnie jest w przypadku chodzików. Obecnie dostępne są różne modele, z elektronicznymi gadżetami włącznie. Ceny chodzików dla dzieci wynoszą 200-300 złotych, a za droższe modele chodzików dla dzieci trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej.

Chodziki dla dzieci to niezbyt dobrze trafiony pomysł producentów. Negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności – chodzenia. Zamiast pomóc maluchowi, mogą mu poważnie zaszkodzić. Dlatego rodzice, którzy zastanawiają się, od kiedy chodzik dla dziecka będzie przydatny, powinni z całą pewnością dwa razy bardziej przemyśleć swoją decyzję.

A jeśli już zdecydują się zakupić chodzik dla dziecka, warto pamiętać, aby nie pozostawiać w nim dziecka bez kontroli i maksymalnie na 2 godziny dziennie. Pozostałą część dnia dziecko powinno pozostawać poza chodzikiem i mieć możliwość swobodnego eksplorowania przestrzeni wokół, za pomocą na przykład własnych kolan, czyli raczkując.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy