Chodziki dla dzieci

Chodziki budzą wiele kontrowersji. Ich zwolennicy twierdzą, że pomagają dzieciom utrzymywać równowagę i wspomagają naukę chodzenia. Natomiast zagorzali przeciwnicy chodzików przekonują, że tego typu akcesoria dla dzieci są wręcz szkodliwe. Chodzik dla dziecka nie tylko nie pomaga w rozwoju malucha, ale i wyrabia złe nawyki oraz może stanowić zagrożenie dla pociechy. Dlatego też zamiast pytać, kiedy chodzik dla dziecka to dobry pomysł, rodzice powinni zastanowić się, czy jego kupno w ogóle ma sens.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Chodziki a nauka chodzenia

Zdobycie umiejętności samodzielnego poruszania się na dwóch nogach to długotrwały proces. Zaczyna się od zginania i prostowania nóżek. Około 4. lub 5. miesiąca życia niemowlę świadomie prostuje nóżki w kontakcie z podłożem. Od tego czasu maluch coraz częściej prostuje nogi i stara się utrzymać na nich swój ciężar. Mniej więcej od 7. miesiąca, gdy dziecko jest podtrzymywane pod pachami, zaczyna zginać i prostować nóżki. Jest to swoisty trening przed pierwszymi krokami.

Chodzik dla malucha

Chodziki dla dzieci to nietrafiony pomysł, ponieważ negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności – chodzenia.

Około 9. miesiąca życia maluch zwykle staje na kilka sekund, trzymając rodzica za ręce. Ponadto dziecko w tym wieku zwykle potrafi podciągnąć się do pozycji stojącej za pomocą mebla lub przytrzymując się nogi rodzica. Większość dzieci jest w stanie stać przez ponad pół minuty, a niektóre maluchy w tym czasie zaczynają stawiać pierwsze kroki.

Około 11. miesiąca maluchy przesuwają się wzdłuż mebli, trzymając się ich, a w 12 miesiącu stawiają pierwsze kroki, trzymając się rąk rodzica. Osoby, które sądzą, że długotrwały proces nauki chodzenia można wspomóc lub przyspieszyć poprzez zakup chodzika dla dzieci, są w błędzie. Mimo iż maluchy lubią korzystać z chodzików, te akcesoria dla dzieci zaburzają rozwój reakcji równoważnych. Niemowlę w chodziku w nieprawidłowy sposób obciąża stopy, nóżki i miednicę. Ponadto uczy się niewłaściwie utrzymywać i przenosić ciężar ciała. Jakie inne wady mają chodziki?

Minusy chodzika dla dziecka

Główne zastrzeżenia do chodzików są następujące:

  • Maluchy uczą się nieprawidłowych wzorców postawy i ruchu. Niemowlę, które uczy się odpychać od podłoża palcami i wewnętrzną stroną stopy, może mieć w przyszłości problemy z łukiem poprzecznym i podłużnym stopy.
  • W chodziku niemowlę ma nieprawidłowo ustawione biodra. Są one niefizjologicznie obciążone, przez co ich praca również nie jest właściwa. Im więcej czasu spędza maluch w chodziku, tym poważniejszych skutków dla jego zdrowia można się spodziewać.
  • Wiele dzieci przewraca się wraz z chodzikiem na nierównościach lub zabawkach. Zdarzają się poważne wypadki, gdy maluch spada ze schodów i doznaje ciężkich urazów głowy.
  • Dzieci, które uczą się chodzić w chodziku, często mają problemy z percepcją własnego ciała i przestrzeni. Nie potrafią ocenić odległości i uniknąć ewentualnego zagrożenia. W przypadku maluchów, które zdobywają umiejętność chodzenia w tradycyjny sposób, sytuacja jest zupełnie inna. Uczą się one nie tylko koordynacji ruchowej, ale i wymijania przedmiotów. Ponadto w naturalnym rozwoju każdego człowieka proces stawania na własnych nogach i zdobywania przestrzeni poprzez samodzielne przemieszczanie się, odbywa się także dzięki raczkowaniu. Raczkujące dzieci stopniowo opanowują umiejętność samodzielnego stawania i chodzenia, m.in dzięki lepszej koordynacji ruchowej i percepcji wzrokowej, zgodnej z własnym indywidualnym rozwojem. Dzieci raczkujące samodzielnie stymulują siebie do odkrywania nowego sposobu poruszania się i dotarcia do celu, dzięki pewnego rodzaju informacji na ten temat, którą wysyła im własne ciało. Dziecko raczkujące w pewnym momencie staje się po prostu gotowe do tego, aby spróbować stanąć i samodzielnie pójść kilka kroków naprzód. Ewentualny upadek dla takiego dziecka nie jest wcale tak bolesny, jak nam dorosłym się wydaje. Wynika to z faktu, że maluch, który wcześniej raczkował, opanował w pewnym stopniu swoje ciało i jego nieporadność.

Akcesoria dla dzieci zwykle nie są tanie, podobnie jest w przypadku chodzików. Obecnie dostępne są różne modele, z elektronicznymi gadżetami włącznie. Ceny prostszych chodzików wynoszą 200-300 złotych, a za droższe modele trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej.

Chodziki dla dzieci to niezbyt dobrze trafiony pomysł producentów. Negatywnie wpływają na naukę jednej z podstawowych umiejętności – chodzenia. Zamiast pomóc maluchowi, mogą mu poważnie zaszkodzić. Dlatego rodzice, którzy zastanawiają się, od kiedy chodzik dla dziecka będzie przydatny, powinni z całą pewnością dwa razy bardziej przemyśleć swoją decyzję. A jeśli już zdecydują się zakupić chodzik dla dziecka, warto pamiętać, aby nie pozostawiać w nim dziecka bez kontroli i maksymalnie na 2 godziny dziennie. Pozostałą część dnia dziecko powinno pozostawać poza chodzikiem i mieć możliwość swobodnego eksplorowania przestrzeni wokół, za pomocą na przykład własnych kolan, czyli raczkując.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pokój dziecięcy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka

Zabawa a bezpieczeństwo Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby pamiętać także o bezpieczeństwie. Chroń dziecko przed zadławieniem i innymi niebezpieczeństwami, podążając za naszymi wskazówkami. Ostre...

Pokój dziecięcy

Kąpiel dziecka

Kąpiel dziecka

Rodzice powinni zadbać o to, by kąpiel niemowlaka lub starszego dziecka była bezpieczna poprzez odpowiednie maty lub wkładki do wanny.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Pokój dziecięcy

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywan do pokoju dziecięcego

Dywany do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, muszą być przede wszystkim utrzymywane w czystości.

Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Meble dla dzieci powinny być także trwałe, aby znosić ogromną ilość dziecięcej energii zużywanej między innymi na wyposażeniu pokoju

Pokój dziecięcy

Kołyska dziecięca

Kołyska dziecięca

Kołyska spełnia ważną funkcję - daje maluchowi schronienie, w którym może cieszyć się zdrowym i bezpiecznym snem.

Pokój dziecięcy

Dziecięce krzesełko

Dziecięce krzesełko

Krzesełko jest ważnym elementem wystroju pokoiku dziecięcego. Maluch będzie potrzebował go do siedzenia, jedzenia i zabawy.

Pokój dziecięcy

Zabawki drewniane

Zabawki drewniane

Drewniane zabawki dla dzieci robią coraz większą karierę. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Pokój dziecięcy

Pokój dla maluszka

Pokój dla maluszka

, w którym rośnie maluch, ma ogromny wpływ na jego rozwój. Pokoik dziecięcy powinien być utrzymany w wesołych tonacjach kolorystycznych.

Pokój dziecięcy

Metalowe łóżko piętrowe

Metalowe łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to zazwyczaj opcja dla starszych dzieci, którym nie grozi wypadnięcie pomiędzy barierkami.