Bostonka - charakterystyka, objawy, leczenie, profilaktyka

Jeśli twoje dziecko uczęszcza do przedszkola lub szkoły i co roku na przełomie lata i jesieni zaczyna chorować, to wiedz, że możesz mieć do czynienia z chorobą bostońską. Swoją nazwę bostonka zawdzięcza epidemii, która wybuchła właśnie w okolicach Bostonu, a dokładnie w miejscowości Coxsackie, od której nazwy zapożyczono także nazwę grupy wirusów. Jak objawia się bostonka i czy można ją wyleczyć?

spis treści

Zobacz film: "Choroba bostońska. Nie myl z ospą wietrzną"

1. Bostonka - charakterystyka

Bostonka, której właściwą nazwą jest choroba bostońska to choroba stóp, dłoni i ust, jest wywoływana przez wirusy z grupy Coxsackie, które przedostają się z chorego organizmu na zdrowy drogą kropelkową. Bostonka dotyka najczęściej dzieci do 10 roku życia i rozprzestrzenia się błyskawicznie. Wystarczy więc, że chore dziecko kichnie lub kaszlnie w grupie swoich rówieśników, aby u wszystkich dzieci pojawiły się objawy wirusa bostońskiego. Chociaż nazwa bostonki brzmi tajemniczo i egzotycznie, to lekarze uspokajają, że powikłania bostonki występują niezmiernie rzadko.

2. Bostonka - objawy

Bostonka często mylona bywa z ospą wietrzną z powodu pojawiania się na skórze dziecka charakterystycznej wysypki – z tej samej przyczyny bywa też nazywana wysypką bostońską. Pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym pojawiają się najczęściej w trzech miejscach: na podeszwach stóp, po wewnętrznej stronie dłoni i między palcami, a także w jamie ustnej, najczęściej na języku i podniebieniu. Czasem też krostki pojawiają się na klatce piersiowej i w okolicach brzucha, jednak są to pojedyncze przypadki.

Pęcherzyki są małe i nie przekraczają średnicy 7 milimetrów, jednak z czasem mogą przeistaczać się we wrzodziejące rany. Takie owrzodzenia bardzo łatwo ulegają zakażeniom bakteryjnym, dlatego należy dbać o ich odpowiednią higienę. Kiedy się pojawią, dziecko najczęściej zaczyna się drapać i skarżyć na ból podrażnionych miejsc. Najwięcej bólu sprawiają te ulokowane w jamie ustnej, ponieważ utrudniają picie i spożywanie pokarmów.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

Dziecko zarażone wirusem Coxsackie jest rozdrażnione, płaczliwe i skarży się na ból gardła. Objawom tym towarzyszy gorączka dochodząca nawet do 39°C, która utrzymuje się przez 3 dni.

3. Bostonka - leczenie

Terapia, mająca na celu wyleczenie bostonki, polega tylko na leczeniu objawowym. Oznacza to, że możemy wyleczyć dolegliwości wywołane przez wirus bostonki, jednak nie jesteśmy w stanie unieszkodliwić źródła choroby bostońskiej. Czasem objawy bostonki mijają bez podawania leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Częściej jednak jest konieczne podanie dziecku leku na zbicie gorączki i leków przeciwbólowych, które ułatwią połykanie i uśmierzą ból skóry.

ZOBACZ TAKŻE:

W przeciwieństwie do pęcherzy powstałych w wyniku ospy wietrznej, pęcherze choroby bostońskiej nie muszą być smarowane żadnymi lekami, które spowodują ich zniknięcie. Sytuacja zmienia się jednak, gdy pęcherze przerodzą się we wrzodziejące ranki i zostaną zakażone przez bakterie. Wtedy konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który z pewnością przepisze dziecku maść z antybiotykiem, którą należy smarować pęcherze.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu dziecka, zwłaszcza gdy wysoka temperatura nie spada. Z powodu bólu gardła dziecko może odmawiać przyjmowania płynów, dlatego zamiast soków i kwaśnych napojów podawajmy mu przegotowaną wodę, którą musi pić przez słomkę – powinno mu to sprawiać mniej bólu.

Dziecko z pewnością nie będzie miało też apetytu. Przygotowujmy mu posiłki o łatwej do połknięcia konsystencji, np. rosół, zupę krem, ryż na mleku czy kisiel. Pamiętajmy też, aby zbytnio nie przyprawiać dań, ponieważ sól i ostre przyprawy będą tylko zaogniać bolesność języka i podniebienia.

Zobacz także:

4. Bostonka - profilaktyka

Warto pamiętać także o tym, że wirus bostoński jest chorobą niezwykle zaraźliwą. Wystarczy tylko jedno zarażone wirusem bostońskim dziecko w grupie, aby wszystkie dzieci zaczęły chorować. Jeśli u naszego dziecka pojawią się pierwsze objawy choroby bostońskiej, to nie posyłajmy go do szkoły lub przedszkola i ograniczmy jego kontakty z rówieśnikami.

Warto też zadzwonić do placówki, do której uczęszcza dziecko i poinformować o zachorowaniu malucha i obecności wirusa bostońskiego w przedszkolu. Dopóki dziecko w zupełności nie wyzdrowieje, lepiej jest opiekować się nim w domu, a potem zadbać o wzmocnienie odporności jego organizmu.

Jeśli oprócz niego w domu mieszkają też inne dzieci, to należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higienę – pamiętać o regularnym myciu rąk i wyparzać naczynia, z których jadło chore na bostonkę dziecko. Warto też wiedzieć, że bostonka może być bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych jeszcze dzieci. Jeśli więc przyszła mama miała kontakt z chorym na bostonkę dzieckiem, to powinna bez zwłoki udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy