Trwa ładowanie...

Choroba Osgood-Schlattera - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Osgood-Schlattera powoduje obrzęk i ból guzowatości kości piszczelowej. Schorzenie występuje zwykle tylko w jednym kolanie. Pojawia się w wieku młodzieńczym u chłopców (13-14 lat) i dziewcząt (11-12 lat), którzy czynnie uprawiają sport. Choroba stanowi 20% wszystkich schorzeń ujawniających się u młodzieży aktywnej sportowo. Przedział wieku zależny jest od płci, ze względu na to, że dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy.

spis treści

1. Przyczyny choroby Osgood-Schlattera

Dokładna przyczyna powstania choroby Osgood-Schlattera nie jest znana, choć przypuszcza się, że spowodowana jest przez tzw. złamanie awulsyjne (z przeciążenia) guzowatości kości piszczelowej.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zmiany przy schorzeniu Osgooda i Schlattera (RTG)
Zmiany przy schorzeniu Osgooda i Schlattera (RTG)

Objawy schorzenia to ból w okolicy guzowatości kości piszczelowej.

zobacz galerię

Guzowatość to niewielkie zgrubienie kości piszczelowejz przodu górnej części podudzia. Przyczepia się do niej jeden z końców więzadła rzepki, które jest częścią wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Mięsień ten prostuje nogę w stanie kolanowym (czyli np. pozwala nam wstać, a gdy biegniemy – warunkuje prawidłowy ruch nóg).

Zbyt duży wysiłek fizyczny prowadzi jednak do większego rozwoju siły i wytrzymałości tego mięśnia w porównaniu do jego przyczepu – guzowatości kości piszczelowej. Powoduje to oderwanie fragmentu kości piszczelowej, do której przymocowane jest więzadło rzepki. W obrębie guzowatości powstaje stan zapalny i obrzęk. Kość naprawi się, ale guzowatość ulega zgrubieniu i pozostaje ból w tym miejscu.

Czynniki ryzyka choroby:

  • wiek (chłopcy 13-14 r.ż, dziewczęta 11-12 r.ż),
  • płeć (schorzenie występuje nieco częściej u chłopców),
  • czynne uprawianie sportów, takich jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, gimnastyka, balet, łyżwiarstwo figurowe.

2. Objawy Osgood-Schlattera

Objawy sugerujące występowanie choroby to:

ból, obrzęk i zbyt duża wrażliwość na dotyk w miejscu przyczepu ścięgna rzepki do kości, ból kolana, który pogarsza się w trakcie wysiłku fizycznego, np. podczas biegania, skakania, wspinania się po schodach, napięcie mięśni, szczególnie mięśnia czworogłowego uda.

W zależności od indywidualnego przypadku ból może być łagodny lub ciężki, trwać od tygodni do kilku miesięcy. Schorzenie występuje zwykle tylko w jednym kolanie.

3. Diagnostyka i leczenie choroby Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera rozpoznawana jest na podstawie objawów i badania radiologicznego piszczeli. Lekarz przeprowadza najpierw fizykalne badanie kolana, sprawdza także prawidłowość ruchu stawu biodrowego. Badanie radiologiczne wykonuje się w celu dokładniejszego zbadania obszaru, w którym występuje schorzenie.

Ból najczęściej znika w momencie, gdy kości przestają rosnąć. Zanim to nastąpi, można go zmniejszyć i złagodzić, stosując środki farmakologiczne (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy okłady z lodu. Leczenie polega na ograniczeniu aktywności, można stosować także opaski i ortezy. Czasem konieczne jest założenie gipsu na nogę na 3-4 tygodnie. Ważnym aspektem w leczeniu jest fizjoterapia. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą rozciągnąć mięsień czworogłowy uda i ścięgna, co może przyczynić się do zmniejszenia napięcia w tym miejscu, gdzie ścięgno rzepki przywiązuje się do kości. Ćwiczenia mięśnia czworogłowego mogą także pomóc w stabilizacji stawu kolanowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza