Choroba Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera powoduje obrzęk i ból guzowatości kości piszczelowej. Schorzenie występuje zwykle tylko w jednym kolanie. Pojawia się w wieku młodzieńczym u chłopców (13-14 lat) i dziewcząt (11-12 lat), którzy czynnie uprawiają sport. Choroba stanowi 20% wszystkich schorzeń ujawniających się u młodzieży aktywnej sportowo. Przedział wieku zależny jest od płci, ze względu na to, że dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy.

Przyczyny choroby Osgood-Schlattera

Dokładna przyczyna powstania choroby Osgood-Schlattera nie jest znana, choć przypuszcza się, że spowodowana jest przez tzw. złamanie awulsyjne (z przeciążenia) guzowatości kości piszczelowej.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Zmiany przy schorzeniu Osgooda i Schlattera (RTG)

Objawy schorzenia to ból w okolicy guzowatości kości piszczelowej.

Guzowatość to niewielkie zgrubienie kości piszczelowejz przodu górnej części podudzia. Przyczepia się do niej jeden z końców więzadła rzepki, które jest częścią wspólnego ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Mięsień ten prostuje nogę w stanie kolanowym (czyli np. pozwala nam wstać, a gdy biegniemy – warunkuje prawidłowy ruch nóg).

Zbyt duży wysiłek fizyczny prowadzi jednak do większego rozwoju siły i wytrzymałości tego mięśnia w porównaniu do jego przyczepu – guzowatości kości piszczelowej. Powoduje to oderwanie fragmentu kości piszczelowej, do której przymocowane jest więzadło rzepki. W obrębie guzowatości powstaje stan zapalny i obrzęk. Kość naprawi się, ale guzowatość ulega zgrubieniu i pozostaje ból w tym miejscu.

Czynniki ryzyka choroby:

  • wiek (chłopcy 13-14 r.ż, dziewczęta 11-12 r.ż),
  • płeć (schorzenie występuje nieco częściej u chłopców),
  • czynne uprawianie sportów, takich jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, gimnastyka, balet, łyżwiarstwo figurowe.

Objawy Osgood-Schlattera

Objawy sugerujące występowanie choroby to:

ból, obrzęk i zbyt duża wrażliwość na dotyk w miejscu przyczepu ścięgna rzepki do kości, ból kolana, który pogarsza się w trakcie wysiłku fizycznego, np. podczas biegania, skakania, wspinania się po schodach, napięcie mięśni, szczególnie mięśnia czworogłowego uda.

W zależności od indywidualnego przypadku ból może być łagodny lub ciężki, trwać od tygodni do kilku miesięcy. Schorzenie występuje zwykle tylko w jednym kolanie.

Diagnostyka i leczenie choroby Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera rozpoznawana jest na podstawie objawów i badania radiologicznego piszczeli. Lekarz przeprowadza najpierw fizykalne badanie kolana, sprawdza także prawidłowość ruchu stawu biodrowego. Badanie radiologiczne wykonuje się w celu dokładniejszego zbadania obszaru, w którym występuje schorzenie.

Ból najczęściej znika w momencie, gdy kości przestają rosnąć. Zanim to nastąpi, można go zmniejszyć i złagodzić, stosując środki farmakologiczne (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy okłady z lodu. Leczenie polega na ograniczeniu aktywności, można stosować także opaski i ortezy. Czasem konieczne jest założenie gipsu na nogę na 3-4 tygodnie. Ważnym aspektem w leczeniu jest fizjoterapia. Odpowiednie ćwiczenia pozwolą rozciągnąć mięsień czworogłowy uda i ścięgna, co może przyczynić się do zmniejszenia napięcia w tym miejscu, gdzie ścięgno rzepki przywiązuje się do kości. Ćwiczenia mięśnia czworogłowego mogą także pomóc w stabilizacji stawu kolanowego.

Marta Bednarska, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Hamer A., ABC of rheumatology: Pain in the hip and knee, „British Medical Journal”, 2004, May, 328 (7447), s. 1067–1069.
  • W. Rosser., W. Feldman., P. McGrath.,Common Skeletal Problems in Children and Adolescents, „Can Fam Physician”,1987 March, 33, s. 641–645.
  • Marczyński W. (red.), Ortopedia pediatryczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-053-5

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (10)
~Zolli
~Zolli 2 miesiące temu

@~ruda: Miałam usuwane operacyjnie w wieku 18 lat, gdy przestalam rosnac( wczesniej ryzyko jakies jest ze noga moze przestac rosnac) niestety guz odrosnol jakos 6 msc potem ale juz nie boli. Kosmetycznie nie szpeci bardzo.

Odpowiedz
~zarlo
~zarlo 4 miesiące temu

@~pablo: mam 18 lat, a ze sportem zaczęłam jakoś mając 8 (wiadomo na początku dla zabawy, ale później podchodziłam do tego poważniej). Nie trenuję od 2 lat i też jest coraz gorzej, a powinno to zanikać... co gorsze nie mam tego w jednym, tylko w dwóch kolanach, więc to, co jest wyżej napisane nie sprawdza się w niektórych przypadkach (mam na myśli artykuł)

Odpowiedz
~hjg
~hjg ponad rok temu

Podstawowe leczenie tej choroby to ODPOCZYNEK i leki wzmacniające tkankę kostną. W wieku 13 lat byłam bardzo aktywna fizycznie i doszło u mnie do uszkodzenia jądra kostnienia. Dostałam zwolnienie z W-f na 1 semestr i Osteogenon przez 2 miesiące + wit. D 2000 j. przez pół roku. Ciężkie treningi zastąpiłam pilatesem. I udało się. Wszystko się zrosło. Dzisiaj znów jestem aktywna i objawy nie powracają.

Odpowiedz
~Warpat45
~Warpat45 ponad rok temu

Mam pytanie mam 15 lat jestem po operacji zespojenia śrubą złamania awulsyjnego guzowatości piszczela lewej. To znaczy że ta choroba mnie dopadnie czy niekoniecznie? Lekarz po przeglądnięciu zdjęcia rtg zdrowej nogi powiedział że z tą wszystko jest dobrze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Osgood-Schlattera
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Osgood-Schlattera
Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Choroba Heinego-Medina (polio) - przyczyny, przebieg, objawy, szczepienia

Wirus Polio

Wirus Polio

Choroba Heinego-Medina przenoszona jest drogą fekalno-oralną.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO)

#dziejesienazywo: Choroba Hashimoto u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia tarczycy występują nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zakłócają naukę, regenerację organizmu, a nawet wzrost. Dlatego tak ważne jest jest to, by jak najwcześniej zwrócić uwagę na niepokojące...

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO)

Czym jest choroba hemoroidalna? (WIDEO) Odtwórz wideo

Choroba hemoroidalna Hemoroidy to sploty naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, na głębokości ok. 3-4 cm. Tego typu guzki krwawnicowe ma każdy (...) człowiek. Ich zadaniem jest uszczelnienie przed spontanicznym oddawaniem gazów i...

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) - etiologia, objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja (WIDEO)

Choroba afektywna dwubiegunowa: depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

Choroba afektywna dwubiegunowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które charakteryzuje się wahaniem nastrojów - od depresji po manię. Przebieg (...) choroby zależy od rodzaju zaburzenia, ma różny charakter i ulega remisji....