Choroba Parkinsona. 10 zaskakujących objawów obumierania komórek mózgowych
Drżenie, brak równowagi, sztywność mięśni – to objawy związane z motoryką, które najczęściej kojarzymy z chorobą Parkinsona. Ale eksperci uprzedzają, że z PD (Parkinson's disease) wiąże się szereg symptomów, które mogą być pomijane tylko dlatego, że nie są widoczne gołym okiem. To błąd.
1. Czym jest choroba Parkinsona?
Problemy z koordynacją ruchową i drżenie rąk to etap, kiedy chorzy najczęściej dowiadują się, że cierpią z powodu choroby Parkinsona. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 6 mln pacjentów. Wciąż jednak wiemy zbyt mało o schorzeniu układu nerwowego, które powoduje obumieranie komórek mózgowych zaliczanych do tzw. istoty czarnej.
One odpowiadają za produkcję dopaminy – gdy umrze 80 proc. komórek, pojawiają się pierwsze, nasilone objawy, które skłaniają chorych do szukania pomocy u specjalisty. Jednak okazuje się, że drżenia głowy czy całego ciała i ogólna niestabilność ruchowa to niejedyne objawy PD.
Są także inne – subtelnie wskazujące na konieczność wizyty u neurologa.
2. Objawy niemotoryczne choroby Parkinsona
Fundacja Michaela J. Foxa wskazuje na 10 cichych symptomów parkinsona, które dla większości z nas mogą być zaskakujące. Tymczasem, im wcześniej padnie diagnoza, tym szybciej wdrożone zostanie leczenie.
10 wczesnych objawów choroby Parkinsona:
- zaburzenia snu – w przebiegu choroby pojawiać się mogą różnego rodzaju problemy – zarówno senność w ciągu dnia, jak i bezsenność w nocy czy zaburzenia fazy REM.
- depresja i stany lękowe - są udziałem pacjentów, którzy muszą zmierzyć się z diagnozą, ale nierzadko mogą być objawem samej choroby Parkinsona.
- niewyraźna mowa i cichy głos - eksperci podkreślają, że to objawy, z którymi można walczyć, np. ćwicząc śpiew.
- utrata węchu - większość osób z Parkinsonem traci węch i często jest to pierwszy symptom choroby.
- problemy z koncentracją lub pamięcią - zaburzenia poznawcze mogą mieć różny charakter i nasilenie – od łagodnych problemów z koncentracją, aż po otępienie.
- niedociśnienie - a konkretnie niedociśnienie ortostatyczne, związane ze zmianą pozycji ciała. Może powodować zawroty głowy i zaburzenia równowagi.
- dystonia - czyli bolesne, długotrwałe skurcze mięśni.
- bradykinezja, czyli spowolnienie ruchowe - od spowolnienia ruchów w ogóle przez subtelne, trudne do spostrzeżenia ograniczenie ruchu jednej ręki czy ograniczenie mimiki twarzy.
- apatia i przewlekłe zmęczenie - u chorych na Parkinsona może mieć związek z zaburzeniami snu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.