Choroba zatrzymała karierę Agaty Wróbel. Co dziś słychać u mistrzyni świata?
Poważne problemy zdrowotne przerwały karierę Agaty Wróbel. Utalentowana sztangistka i mistrzyni świata wycofała się ze sportu po tym, jak wykryto u niej wirusowe zapalenie wątroby. Wiele lat później przyznała, że zmaga się też z innymi chorobami. Jak teraz sobie radzi?
1. Legenda sportu
Agata Wróbel była mistrzynią świata i trzykrotną mistrzynią Europy, zdobywała medale olimpijskie. Pasmo sukcesów utalentowanej sztangistki przerwała choroba. W 2006 roku wykryto u niej wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Wróbel wycofała się ze sportu i życia publicznego. Do dzisiaj mało kto wie, co tak naprawdę się z nią dzieje. Sztangistka mieszkała w Anglii, gdzie próbowała swoich sił m.in. jako instuktorka crossfitu. Próbowała też wrócić do sportu, ale bezskutecznie.
Po latach ujawniła, że zmaga się z neuropatią cukrzycową, która powoduje ciągły ból rąk i stóp, a także z depresją i atakami paniki. Przyznała też, że ma kłopoty finansowe.
2. Groźny wirus
Wirusowe zapalenie wątroby typu C, które zdiagnozowano u sztangistki, to choroba zakaźna wywoływana przez HCV (Hepatitis C Virus). Wirus namnaża się w obrębie wątroby, prowadząc do stanu zapalnego, który może przebiegać bardzo podstępnie. W Polsce może nim być zakażonych nawet 150 tys. ludzi.
Mimo że chory może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów, często dochodzi do przejścia ostrego zapalenia w przewlekłe, a stąd już krótka droga do marskości wątroby, a następnie raka wątroby. Zakażenie HCV 17-krotnie zwiększa ryzyko raka wątrobowokomórkowego.
Choć aktualnie w Polsce zakażenia WZW znacznie lepiej się diagnozuje i eliminuje, nadal jest w tym zakresie wiele do zrobienia. WHO prowadzi co prawda globalną strategię dotyczącą eliminacji wirusowego zapalenia wątroby B i C do 2030 roku, ale polscy eksperci są sceptyczni wobec jej powodzenia w tym terminie.
- Przy braku programu badań przesiewowych, jeszcze rok 2060 nie będzie końcem zakażeń HCV w Polsce. We Francji, Niemczech czy Hiszpanii te statystyki zaczynają już dotyczyć głównie imigrantów, u nas nadal diagnozuje i leczy się za późno. Przedstawiliśmy wskazówki dla aktualnego ministerstwa z rekomendacjami ekspertów obejmujące testowanie na zasadzie screeningu, a nie na zasadzie wskazań, testowanie na SOR-ach, a także intensywne badania przesiewowe obejmujące wszystkich przyjmowanych do zakładów karnych – komentował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak, przewodniczący ministerialnego Zespołu do spraw Monitorowania i Oceny Sytuacji Dotyczącej Zagrożeń Związanych z Chorobami Zakaźnymi.
3. "Nowy start"
W 2019 roku Agata Wróbel zdecydowała się na apel o pomoc i założyła zbiórkę pieniędzy, która miała jej pomóc stanąć na nogi.
Przyznała wówczas, że choruje na cukrzycę. "Mam neuropatię cukrzycową, która powoduje ciągły ból w moich rękach i stopach. Muszę codziennie przyjmować silne środki przeciwbólowe. Koszty tych leków są kolejnym obciążeniem" - można było przeczytać w opisie zbiórki.
Na tym jednak nie koniec. Okazało się, że problemem jest także depresja.
"Głęboka depresja, leki, napady paniki towarzyszą mi codziennie. Szukam pomocy, aby móc stanąć na nogi, spłacić zobowiązania, odnaleźć siebie sprzed lat" - pisała była sztangistka.
Choć Wróbel od lat konsekwentnie unika mediów i nie udziela się szczególnie w mediach społecznościowych, na jej profilu na Facebooku można było niedawno zobaczyć pozytywny akcent. Była sztangistka opublikowała zdjęcie ze swoim pierwszym trenerem Edwardem Tomaszkiem.
Wciąż jednak nie wiadomo, jakie ma plany była sztangistka, która prawdopodobnie mieszka aktualnie w Bielsku-Białej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.