Profilaktyka chorób nerek

Choroby nerek, takie jak kamica nerkowa, zespół nerczycowy oraz niewydolność nerek, mają różne przyczyny, ale w dużej mierze zależą od genów. Możesz jednak zapobiec chorobom nerek zanim zmienią twoje życie, nawet jeśli jesteś w grupie ryzyka.

Jak uniknąć chorób nerek?

Co powoduje raka nerki?

W przypadku niektórych nowotworów łatwo jest podać czynniki powodujące to schorzenie. Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie nowotworów nerek? Na to...

Działania profilaktyczne, zmierzające do zmniejszenia ryzyka rozwoju schorzeń w obrębie nerek, powinny być szeroko zakrojone. Jeśli chcesz uniknąć chorób nerek, stosuj się do następujących zaleceń:

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

 • Mierz ciśnienie regularnie. Pozwoli to wykryć jakiekolwiek nieregularności zanim będzie za późno. Mierzenie ciśnienia pomaga wykryć także inne choroby.
 • Aby nie dopuścić do nadciśnienia, ogranicz sól i solone potrawy w diecie. Pamiętaj: trochę soli jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie musisz zupełnie się z nią żegnać.
 • Pij dużo wody. Nie obciąży ona nerek, a pomoże im oczyścić organizm z toksyn i innych niepotrzebnych substancji.
 • Staraj się nie unikać aktywności fizycznej. 30-minutowe ćwiczenia pięć razy w tygodniu sprawią, że twój organizm będzie działał tak, jak powinien.
 • Prześledź historię chorób nerek i nadciśnienia w rodzinie. Jeśli takie się pojawiały - jesteś w grupie ryzyka. Dbanie o zdrowie jest w twoim przypadku jeszcze ważniejsze, gdyż możesz nie dopuścić do pojawienia się choroby.
 • Zwracaj uwagę na jakiekolwiek zmiany w moczu. Jeśli ma dziwny zapach, jest spieniony i mętny lub jeśli czujesz ból przy oddawaniu moczu - skontaktuj się z lekarzem. Takie objawy nie muszą oznaczać od razu choroby nerek, ale nieprawidłowości w układzie moczowym mogą do nich doprowadzić. Może się tak stać nawet po kilku latach, więc nigdy nie lekceważ takich objawów!
 • Co roku badaj mocz, ale zrób też badanie fizykalne (jest to osłuchiwanie, opukiwanie, oglądanie pacjenta przez lekarza). Może to pomóc w wykryciu nie tylko chorób nerek, ale i innych zaburzeń, np. serca.
 • Jeśli cierpisz na cukrzycę - uważaj na poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca lub nieprawidłowa dieta także mogą zniszczyć nerki.
 • Anemia także może przyczynić się do rozwoju chorób nerek, dlatego uważaj na objawy takie jak: zmęczenie, siniaki na skórze, pojawiające się po nawet lekkim uderzeniu, zawroty głowy.

Dieta dla zdrowych nerek

Rezygnacja z dosalania potraw to tylko pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nerek. Warto pamiętać, że sól znajduje się także w daniach mrożonych, rybach wędzonych, kiszonej kapuście, oliwkach, wędlinach i mięsie wędzonym. Zwykłe mięso również jest bogate w sól, ponadto jego spożycie powoduje wzrost stężęnia kwasu moczowego, szczawianów i wapnia w organizmie, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Badania wykazały, że osoby, których dieta jest w dużej mierze oparta na mięsie są aż trzykrotnie bardziej podatne na kamicę nerkową.

Szczawiany występują również w niektórych warzywach (botwina, buraki, rabarbar, szpinak), dlatego zaleca się zmniejszenie ich spożycia. Jeśli pojawiają się w jadłospisie, wskazane jest zwiększenie spożycia wody, która rozcieńcza mocz i ułatwia proces wydalania nadmiaru szczawianów.

Na stan nerek korzystnie wpływa włączenie do diety błonnika, na przykład w postaci otrąb kukurydzianych i ryżowych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowanie, zapobieganie
Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Grupa ryzyka chorób nerek (WIDEO)

Grupa ryzyka chorób nerek (WIDEO) Odtwórz wideo

Zmniejszenie się liczby czynnych nefronów prowadzi do przewlekłej niewydolności nerek. Innymi przyczynami takiej przypadłości (...) są także takie czynniki jak: cewkowo-śródmiąższowe choroby (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek)...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO)

Wpływ chorób nerek na choroby serca (WIDEO) Odtwórz wideo

doskwierać nam inne dolegliwości. Chore nerki wpływają niekorzystnie na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka. Wiele chorób nerek (np. kamica moczowa (...) się, że przewlekła choroba nerek (niewydolność...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, nerek, udar mózgu czy utrata wzroku. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie (...) ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Objawy raka nerki (WIDEO)

Objawy raka nerki (WIDEO) Odtwórz wideo

, które znacznie utrudnia, a nawet uniemożliwia wyleczenie, pojawiają się objawy takie jak: krwiomocz, ból w dole pleców, wyczuwalny guz w okolicach nerek (...) . Jak mówi prof. dr hab. Cezary Szczylik, specjalista chorób...

Niewydolność nerek - przyczyny, badania, leczenie

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO)

Leczenie niewydolności nerek (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie niewydolności nerek wymaga kompleksowej opieki medycznej. W jej skład wchodzą takie elementy jak: zapobieganie chorobom układu krążenia (...) , leczenie przyczynowe przewlekłej niewydolności nerek, hamowanie...

Ciąża i dziecko

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców

(kłębuszkowe zapalenie nerek). Jak najlepiej rozróżnić czy ból pochodzi z tych narządów? Objawem świadczącym o występowaniu chorób nerek jest tzw. objaw (...) . Zobacz także: Profilaktyka...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech to najczęściej oznaka chorób przyzębia. Czasami jednak przykry zapach może świadczyć o chorobie nerek lub wątroby.