Trwa ładowanie...

Profilaktyka chorób nerek

Choroby nerek, takie jak kamica nerkowa, zespół nerczycowy oraz niewydolność nerek, mają różne przyczyny, ale w dużej mierze zależą od genów. Możesz jednak zapobiec chorobom nerek zanim zmienią twoje życie, nawet jeśli jesteś w grupie ryzyka.

spis treści

1. Jak uniknąć chorób nerek?

Co powoduje raka nerki?
Co powoduje raka nerki?

W przypadku niektórych nowotworów łatwo jest podać czynniki powodujące to schorzenie. Jakie czynniki

zobacz galerię
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Działania profilaktyczne, zmierzające do zmniejszenia ryzyka rozwoju schorzeń w obrębie nerek, powinny być szeroko zakrojone. Jeśli chcesz uniknąć chorób nerek, stosuj się do następujących zaleceń:

 • Mierz ciśnienie regularnie. Pozwoli to wykryć jakiekolwiek nieregularności zanim będzie za późno. Mierzenie ciśnienia pomaga wykryć także inne choroby.
 • Aby nie dopuścić do nadciśnienia, ogranicz sól i solone potrawy w diecie. Pamiętaj: trochę soli jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nie musisz zupełnie się z nią żegnać.
 • Pij dużo wody. Nie obciąży ona nerek, a pomoże im oczyścić organizm z toksyn i innych niepotrzebnych substancji.
 • Staraj się nie unikać aktywności fizycznej. 30-minutowe ćwiczenia pięć razy w tygodniu sprawią, że twój organizm będzie działał tak, jak powinien.
 • Prześledź historię chorób nerek i nadciśnienia w rodzinie. Jeśli takie się pojawiały - jesteś w grupie ryzyka. Dbanie o zdrowie jest w twoim przypadku jeszcze ważniejsze, gdyż możesz nie dopuścić do pojawienia się choroby.
 • Zwracaj uwagę na jakiekolwiek zmiany w moczu. Jeśli ma dziwny zapach, jest spieniony i mętny lub jeśli czujesz ból przy oddawaniu moczu - skontaktuj się z lekarzem. Takie objawy nie muszą oznaczać od razu choroby nerek, ale nieprawidłowości w układzie moczowym mogą do nich doprowadzić. Może się tak stać nawet po kilku latach, więc nigdy nie lekceważ takich objawów!
 • Co roku badaj mocz, ale zrób też badanie fizykalne (jest to osłuchiwanie, opukiwanie, oglądanie pacjenta przez lekarza). Może to pomóc w wykryciu nie tylko chorób nerek, ale i innych zaburzeń, np. serca.
 • Jeśli cierpisz na cukrzycę - uważaj na poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca lub nieprawidłowa dieta także mogą zniszczyć nerki.
 • Anemia także może przyczynić się do rozwoju chorób nerek, dlatego uważaj na objawy takie jak: zmęczenie, siniaki na skórze, pojawiające się po nawet lekkim uderzeniu, zawroty głowy.

2. Dieta dla zdrowych nerek

Rezygnacja z dosalania potraw to tylko pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nerek. Warto pamiętać, że sól znajduje się także w daniach mrożonych, rybach wędzonych, kiszonej kapuście, oliwkach, wędlinach i mięsie wędzonym. Zwykłe mięso również jest bogate w sól, ponadto jego spożycie powoduje wzrost stężęnia kwasu moczowego, szczawianów i wapnia w organizmie, zwiększając tym samym ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Badania wykazały, że osoby, których dieta jest w dużej mierze oparta na mięsie są aż trzykrotnie bardziej podatne na kamicę nerkową.

Szczawiany występują również w niektórych warzywach (botwina, buraki, rabarbar, szpinak), dlatego zaleca się zmniejszenie ich spożycia. Jeśli pojawiają się w jadłospisie, wskazane jest zwiększenie spożycia wody, która rozcieńcza mocz i ułatwia proces wydalania nadmiaru szczawianów.

Na stan nerek korzystnie wpływa włączenie do diety błonnika, na przykład w postaci otrąb kukurydzianych i ryżowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza