Choroby psychiczne związane są z poziomem IQ
Im wyższa inteligencja, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Naukowcy przebadali członków organizacji MENSA i porównali z przeciętnie inteligentnymi. Okazało się, że osoby z wyższym IQ częściej cierpią na depresję i stany lękowe.
1. Wyższy iloraz inteligencji a stany lękowe
Naukowcy pod kierunkiem Dr Nicole Tetreault przebadali 3715 członków z organizacji MENSA, której członkami są osoby z IQ powyżej 130. Badano zależność pomiędzy wysoką inteligencją a zaburzeniami nastroju, czy stanami lękowymi. Wzięto też pod uwagę ADHD i autyzm.
Dane pokazały, że osoby, których inteligencja jest ponad przeciętna, częściej cierpią na stany lękowe. Wynika to z tego, że ich mózg pracuje niejako na wyższych obrotach i jest wrażliwszy na wszelkie zmiany.
Ośrodkowy układ nerwowy reaguje u takich osób w sposób nadpobudliwy. Każdy hałas, czy krytyka mogą doprowadzać je do stresu i problemów emocjonalnych. Sytuacje, które dla osób przeciętnie inteligentnych wydają się mało znaczące, u tych z wyższym IQ urastają do rangi problemu.
Dane porównano w USA ze średnią krajową i okazało się, że podczas gdy około 10 proc. populacji cierpi na zaburzenia lękowe, to w grupie członków MENSA wynosi ona aż 20 proc.
Autorzy badania twierdzą, że wysoka inteligencja powoduje nawet czterokrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zaburzeń psychicznych niż u osób o przeciętnym intelekcie.
Tymczasem dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że aż 25 milionów Europejczyków cierpiało na stany lękowe, a 21 mln miało depresję lub stany depresyjne.
Natomiast zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne i zaburzenia dwubiegunowe występują częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.