Trwa ładowanie...

Choroby psychiczne związane są z poziomem IQ

Avatar placeholder
16.01.2020 18:14
Depresja częściej dotyka osoby inteligentne
Depresja częściej dotyka osoby inteligentne (iStock)

Im wyższa inteligencja, tym większe ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. Naukowcy przebadali członków organizacji MENSA i porównali z przeciętnie inteligentnymi. Okazało się, że osoby z wyższym IQ częściej cierpią na depresję i stany lękowe.

1. Wyższy iloraz inteligencji a stany lękowe

Naukowcy pod kierunkiem Dr Nicole Tetreault przebadali 3715 członków z organizacji MENSA, której członkami są osoby z IQ powyżej 130. Badano zależność pomiędzy wysoką inteligencją a zaburzeniami nastroju, czy stanami lękowymi. Wzięto też pod uwagę ADHD i autyzm.

Naukowcy przebadali osoby z wysokim IQ
Naukowcy przebadali osoby z wysokim IQ (iStock)

Dane pokazały, że osoby, których inteligencja jest ponad przeciętna, częściej cierpią na stany lękowe. Wynika to z tego, że ich mózg pracuje niejako na wyższych obrotach i jest wrażliwszy na wszelkie zmiany.

Zobacz film: "Sztuczna inteligencja zdiagnozuje choroby oczu"

Ośrodkowy układ nerwowy reaguje u takich osób w sposób nadpobudliwy. Każdy hałas, czy krytyka mogą doprowadzać je do stresu i problemów emocjonalnych. Sytuacje, które dla osób przeciętnie inteligentnych wydają się mało znaczące, u tych z wyższym IQ urastają do rangi problemu.

Problemy psychiczne mają związek z poziomem inteligencji
Problemy psychiczne mają związek z poziomem inteligencji (iStock)

Dane porównano w USA ze średnią krajową i okazało się, że podczas gdy około 10 proc. populacji cierpi na zaburzenia lękowe, to w grupie członków MENSA wynosi ona aż 20 proc.

Autorzy badania twierdzą, że wysoka inteligencja powoduje nawet czterokrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zaburzeń psychicznych niż u osób o przeciętnym intelekcie.

Iloraz inteligencji wpływa na nadwrażliwość na bodźce
Iloraz inteligencji wpływa na nadwrażliwość na bodźce (iStock)

Tymczasem dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią, że aż 25 milionów Europejczyków cierpiało na stany lękowe, a 21 mln miało depresję lub stany depresyjne.

Natomiast zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne i zaburzenia dwubiegunowe występują częściej wśród kobiet niż wśród mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze