Trwa ładowanie...

Choroby reumatyczne a oczy

Choroby reumatoidalne, szczególnie w zaawansowanych stadiach, często wymagają konsultacji okulistycznej z powodu powikłań ocznych. Najważniejszą jednostką chorobową jest w tej grupie toczeń rumieniowaty układowy (SLE).

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

spis treści

1. Toczeń rumieniowaty a choroby oczu

Choroba ta polega na uszkadzaniu narządów wewnętrznych przez tzw. kompleksy immunologiczne, ma podłoże autoimmunologiczne i przebiega z zajęciem wielu tkanek i narządów, takich jak: skóra, stawy, nerki, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy, ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Choroba może się rozpocząć w każdym wieku, ze szczytem zachorowania między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni. Przebieg choroby oczu charakteryzuje się objawami zaostrzeń i remisji. Powikłania oczne tocznia to głównie zapalenie spojówek, rogówki i twardówki oraz zapalenie naczyń siatkówki i nerwu wzrokowego.

2. Reumatoidalne zapalenie stawów

Kolejnym schorzeniem jest zespół Sjögrena, gdzie oprócz objawów stawowych, dochodzi do zatkania gruczołów wydzielania zewnętrznego, głównie ślinianek i gruczołów łzowych, co skutkuje powstaniem suchości jamy ustnej, rogówki i spojówek o znacznym nasileniu.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może również manifestować się objawami ze strony narządu wzroku – są to m.in. zapalenie nadtwardówki i twardówki, które może doprowadzić nawet do perforacji gałki ocznej, a także zapalenie rogówki, zapalenie naczyniówki oraz zespół suchego oka. W przebiegu RZS stwierdza się jednak głównie symetryczne zapalenie stawów rąk – śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych bliższych, w następstwie procesu zapalnego błony maziowej stawu.

Również w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) i łuszczycowym zapaleniu stawów może wystąpić zapalenie błony naczyniowej oka.

3. Zapalenie stawów

Zespół Reitera powodowany jest zakażeniem Chlamydia trachomatis i charakteryzuje się występowaniem trzech osiowych objawów: zapaleniem struktur tworzących oko, zapaleniem cewki moczowej (u kobiet także zapalenie dróg rodnych) oraz zapaleniem stawów. Występuje znacznie częściej u mężczyzn. Ważną rolę w rozwoju choroby stanowi czynnik genetyczny i przebyte zakażenie bakteryjne – najczęściej układu pokarmowego. Przypuszcza się, że oczne i stawowe objawy są wynikiem reakcji nadwrażliwości wyzwolonej przez toczące się zakażenie. Chorobie towarzyszy uczucie ciągłego zmęczenia, znużenia, osłabienie, gorączka. Choroba zacząć się może po "banalnej" biegunce i przejść w formę przewlekłą.

4. Choroby reumatyczne

Podsumowując, choroby reumatyczne, inaczej gośćcowe, powodują przede wszystkim zapalenie naczyniówki. Rozpoznanie i diagnozę zapalenia błony naczyniowej oka można postawić wyłącznie na podstawie badania dna oka. Stwierdza się wówczas białawe ogniska w naczyniówce oraz zmiany w ciele szklistym. Choroba ma długotrwały przebieg, często obserwuje się nawroty. Ogniska zapalne goją się, ale pozostają blizny. Miejsca pokryte bliznami nie są zdolne do odbioru wrażeń wzrokowych – zależnie więc od miejsca i wielkości ognisk bliznowatych powstają mniejsze bądź większe ubytki w polu widzenia. Leczenie zapalenia zależy od przyczyny, która wywołała chorobę. Dodatkowo stosuje się leczenie ogólne, przeciwzapalne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.