Choroby wewnętrzne a kondycja włosów
Przyczyny wypadania włosów są różne: zmiany hormonalne, dieta uboga w składniki odżywcze, niektóre leki oraz skłonności genetyczne. Także nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do utraty włosów. Gwałtowne czesanie włosów szorstką szczotką to jeden z często popełnianych błędów. Istnieje również zależność między niektórymi chorobami a kondycją włosów. Pamiętaj, że utrata 50-100 włosów dziennie jest najzupełniej normalna. Warto wiedzieć, że każdy włos rośnie przez około sześć lat.
1. Przyczyny wypadania włosów
- Brak równowagi hormonalnej może przyczynić się do wypadania włosów. Podobnie dieta uboga w niektóre witaminy i minerały. Zwłaszcza witamina B complex, magnez, cynk, białko oraz siarka są istotne dla stanu włosów.
- Szorstkie szczotki do włosów oraz niektóre fryzury, na przykład ciasne warkoczyki, także przyczyniają się do utraty włosów.
- Stosowanie pewnych leków, w tym retinoidów, antydepresantów oraz lekarstw na nadciśnienie może powodować zwiększone wypadanie włosów.
- Stres to kolejny czynnik wpływający negatywnie na kondycję włosów. Operacja, poważna dieta czy psychologiczna trauma mogą zaszkodzić urodzie włosów. Na szczęście, kiedy stres mija, stan włosów zwykle się poprawia.
2. Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów
Wypadanie włosów to jedno z najbardziej dokuczliwych następstw choroby tarczycy. Bywa, że nawet po rozpoczęciu leczenia kondycja włosów nie ulega poprawie. Co można zrobić? Porozmawiaj z lekarzem o swoim problemie, może zapisze ci zastrzyki w skórę głowy stymulujące wzrost włosów, albo skieruje cię do dermatologa. Możesz także spróbować leczenia naturalnego. U niektórych pacjentów obserwuje się poprawę stanu włosów i zmniejszone wypadanie włosów po zastosowaniu oleju z pierwiosnka, olejku kokosowego oraz biotyny.
3. Anemia a wypadanie włosów
Istnieje kilka rodzajów anemii, które są spowodowane niedoborem niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Osoby cierpiące na anemię często borykają się z wypadaniem włosów. Sposobem na poprawę kondycji włosów jest wówczas przyjmowanie suplementów i wzbogacenie diety o produkty, których w niej brakuje. Szczególnie zalecane są: jaja, wołowina, cielęcina, orzechy, jogurt i pełne ziarna. Ogranicz spożycie cynku do 30 mg dziennie, większa dawka może zwiększyć ryzyko anemii.
4. Leczenie wypadania włosów
- Odwiedź lekarza i zrób badania. W ten sposób poznasz przyczyny wypadania włosów. Pamiętaj, że nadmierna utrata włosów może być pierwszą oznaką poważnej choroby.
- Zrób badanie włosa, wykaże ono, czy nie brakuje ci minerałów.
- Używaj naturalnych szamponów i odżywek.
- Jeśli jesteś w ciąży lub przechodzisz menopauzę, nie martw się zwiększonym wypadaniem włosów, jest ono zupełnie normalne.
- Obniż swój poziom stresu poprzez regularne ćwiczenia.
- Zadbaj o to, aby w twojej diecie nie zabrakło przeciwutleniaczy i żelaza.
Istnieją różne przyczyny wypadania włosów. Istotne jest, aby znaleźć możliwie szybko źródło problemu i zacząć je zwalczać. Wypadanie włosów to nie koniec świata, zwykle wystarczy zrobić badania i zmienić dietę.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.