Chromanie przestankowe – przyczyny, objawy, leczenie
Chromanie przestankowe potocznie nazywane chorobą wystaw sklepowych jest nieprzyjemną dolegliwością bólową spowodowaną zmianami miażdżycowymi w obrębie nóg. Zmusza ona pacjentów mieszkających w miastach do częstego zatrzymywania się podczas chodzenia przy wystawach sklepowych stąd też wzięła się nazwa.
1. Chromanie przestankowe – przyczyny
Chromanie przestankowe ma etiologię miażdżycową ponieważ powstaje na skutek gromadzenia się złogów cholesterolowych w naczyniach krwionośnych nóg. Tworząca się blaszka miażdżycowa może wapnieć i sztywnieć przez co naczynia się zwężają a krew nie może swobodnie przepływać. Skutkuje to niedokrwieniem okolicznych tkanek. Daleko posunięte zmiany miażdżycowe mogą powodować pojawianie się zmian martwiczych, które nieleczone mogą czasem prowadzić nawet do amputacji. To schorzenie pojawia się u osób powyżej 50 roku życia, najczęściej u mężczyzn.
Ze względu na pochodzenie zmian miażdżycowych chromanie można podzielić na:
- przestankowe – kiedy blaszka miażdżycowa tworzy się w naczyniach tętniczych nóg,
- brzuszne – kiedy choroba rozwija się w naczyniach jamy brzusznej, powodując ból na przykład po posiłku,
- rzekome – kiedy jest spowodowane chorobami nienaczyniowymi.
2. Chromanie przestankowe – objawy
Symptomy chromania przestankowego mogą być następujące:
- zależnie od miejsca występowania przewężenia naczynia pojawia się ból w łydce, pod kolanem lub okolicy pośladka, który zmusza chorego do częstego zatrzymywania się podczas chodzenia; w miarę rozwoju choroby pacjent może przebywać coraz krótsze dystanse,
- zmniejszenie masy mięśniowej w obrębie nóg, co powodowane jest tym, że zmniejszona jest podaż tlenu i składników odżywczych do mięśni na skutek niedostatecznego przepływu krwi; dochodzi do powolnej degeneracji i zaniku mięśni co prowadzi do osłabienia nóg,
- słabo wyczuwalne tętno w obrębie kończyn spowodowane zesztywnieniem i zwapnieniem ścian naczyń,
- skóra nóg jest cieńsza, bledsza a owłosienie zaczyna zanikać,
- występują owrzodzenia skóry, które pojawiają się w dalszych stadiach choroby,
- martwica, która jest efektem długiego niedokrwienia kończyn dolnych; dochodzi do zaburzenia ruchomości kończyn a bóle dokuczają też podczas spoczynku; martwica może obejmować część kończyny a w skrajnych przypadkach obserwuje się rozległe zmiany martwicze, które niekiedy wymagają leczenia operacyjnego lub amputacji.
3. Chromanie przestankowe – leczenie
Chromanie przestankowe może być leczone farmakologicznie lub operacyjnie.W początkowych stadiach choroby stosuje się leczenie przeciwmiażdżycowe mające na celu obniżenie poziomu cholesterolu oraz przeciwzakrzepowe, które ma za zadanie zmniejszyć agregację płytek krwi i ryzyko tworzenia się zakrzepów. Ponadto pacjentom podawane są leki stabilizujące ciśnienie krwi.
Leczenie farmakologiczne musi być wspomagane również odpowiednimi działaniami pacjenta, które przyspieszą terapię:
- aktywność ruchowa (na przykład spacery, które wspomogą krążenie),
- stosowanie zaleconych leków obniżających ciśnienie i zapobiegających tworzeniu się zakrzepów,
- ochrona nóg przed nadmiernym wychłodzeniem, urazami czy zakażeniami,
- dieta z ograniczoną podażą tłuszczów.
Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków konieczne jest podjęcie metod operacyjnych. Stosuje się powszechnie udrażnianie naczyń z zaburzonym przepływem krwi poprzez wprowadzanie stentów. Czasem jednak tworzy się obejścia miejsc chorobowo zmienionych poprzez wprowadzenie by-passów. Leczenie chromania przestankowego skutecznie poprawia jakość życia chorych dlatego warto się jemu poddać.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.