Trwa ładowanie...

Chuchnij w dłoń. Objaw zdradza cukrzycę

 Maciej Rugała
30.12.2022 19:19
Twój oddech może zdradzić ci coś, czego nie wiesz o swojej trzustce
Twój oddech może zdradzić ci coś, czego nie wiesz o swojej trzustce (Getty Images)

Nie tylko glukometr może pokazać, że mamy problem z cukrzycą. Nie jest to może dokładna metoda, ale osobliwy zapach z ust może już sygnalizować, że cierpimy na tę chorobę i należy lepiej to zbadać. W jaki sposób to rozpoznamy?

spis treści

1. Charakterystyczny zapach z ust

Okazuje się, że jednym z najbardziej zauważalnych objawów, że trzustka wysiada, jest smak w ustach i zapach oddechu. Jeśli nie jedliśmy żadnych owoców, a w ustach czujemy słodki, owocowy posmak, może to być oznaką rozwijającej się cukrzycy, czyli choroby powodującej utrudnione wydzielanie insuliny.

Jest jednak znacznie gorzej, kiedy ten zapach przeradza się w woń podobną do octu i zmywacza do paznokci. Oznacza to, że organizm zmaga się z kwasicą ketonową - stanem, w którym obciążona wątroba próbuje za wszelką cenę pozbyć się nadmiaru ciał ketonowych. Wytwarza je, ponieważ nie może uzyskać energii z cukrów, więc "demontuje" kwasy tłuszczowe, aby uzyskać energię. Tak powstają ciała ketonowe. Jeśli czujemy taki zapach z ust po raz pierwszy, należy jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską, ponieważ kwasica powoli uszkadza cały organizm.

2. Czym objawia się kwasica ketonowa?

Zobacz film: "Zmarła podczas snu. Chorowała na cukrzycę"

Dziwny zapach ust to nie wszystko. Kwasica ketonowa może przyjąć ostrzejszy obraz objawów, jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko, podając insulinę. Do symptomów należą:

  • mdłości i wymioty,
  • narastające osłabienie,
  • częstomocz,
  • bóle w jamie brzusznej i klatce piersiowej,
  • senność,
  • śpiączka.

Przyczyna cukrzycy typu 1 nie została dotąd w pełni poznana. Podejrzewa się predyspozycje genetyczne i choroby wirusowe, które mogą sprowokować organizm do zaatakowania własnych tkanek tzw. wysp Langerhansa. To one produkują insulinę, która trafia do krwi, aby regulować doprowadzanie glukozy do komórek.

Chociaż cukrzycy pierwszego typu nie da się uniknąć, jeśli jesteśmy do niej genetycznie predysponowani, to można uchronić się przed cukrzycą typu 2. Wystarczy nie nadużywać alkoholu, dbać o prawidłową masę ciała oraz unikać żywności wysokoprzetworzonej i pełnej cukrów prostych. Te trzy proste rady pozwolą utrzymać trzustkę i resztę ciała w jak najlepszym zdrowiu.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze