Ciało obce w uchu

Ciało obce w uchu to najczęściej koralik, część zabawki, pestki, zwitek papieru itp., które dzieci same wkładają do narządu słuchu. U dorosłych ciała obce najczęściej trafiają do ucha przez przypadek, np. u rolników ziarna zbóż. W 75% ciała obce w uszach dotyczą dzieci poniżej 5.-8. r.ż., ale nierzadko spotykamy je także u dzieci starszych, zwykle u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi lub psychicznymi. Ponad 50-80% dzieci trafia do lekarza już w pierwszej dobie.

Polecane wideo:

1. Objawy ciała obcego w uchu

Przy obecności ciała obcego w uchu odczuwalny jest przede wszystkim duży dyskomfort, związany z występowaniem uczucia ucisku, bólu, czasem może pojawić się także niedosłuch. Stosunkowo rzadko dochodzi do poważniejszych uszkodzeń. Jedynie w 6-7% przypadków dochodzi do zranienia lub przebicia błony bębenkowej. W przypadku, gdy ciało obce w uchu nie zostanie wykryte, może dojść do stanu zapalnego, a także rozwinąć się zakażenie. Podrażnienie narządu słuchu może powodować mdłości, co prowadzi do wymiotów. Zdarza się, że występuje krwawienie z ucha, szczególnie w przypadku, gdy ciało obce jest ostre lub przy nieodpowiednim jego usuwaniu. Możliwe jest wystąpienie powikłań ciał obcych w uszach, do których zaliczamy:

2. Usuwanie ciała obcego z ucha

Większość ciał obcych możliwa jest do zauważenia przy normalnym świetle lub za pomocą odpowiednich urządzeń. Zdarza się, że obiekt zostanie wykryty przy badaniu rentgenowskim, ale wykonywanym z innej przyczyny. Niestety niektóre z ciał obcych nawet w tym badaniu nie są możliwe do zauważenia, np. drewno, żywność, tworzywa sztuczne.

Leczenie w dużej mierze zależy od lokalizacji wielkości obiektu. Aby wyjąć niepożądany element z ucha, potrzebne są pewne umiejętności i przyrządy. Jeśli robi się to nieumiejętnie, ciało obce w uchu jest popychane w głąb przewodu i konieczna jest operacja w znieczuleniu ogólnym, by go usunąć. Najpopularniejszą metodą jest przesuwanie obiektu za pomocą małych kleszczyków lub innych instrumentów, które posiadają na końcu pętle lub haczyk, umożliwiające zaczepienie ciała obcego. W przypadku, gdy obiekt jest wykonany z metalu, można zastosować element namagnesowany w celu wyciągnięcia obiektu.

W przypadku, gdy nie nastąpi uszkodzenie błony bębenkowej, można zastosować nawadnianie. Polega to na delikatnym wpompowywaniu ciepłej wody do ucha, za pomocą małego cewnika. Woda, powracając na koniec przewodu słuchowego, powoduje usunięcie ciała obcego na zewnątrz.

Gdy ciało obce jest ostre, niekiedy wymagane jest użycie mikroskopu, ssaka i zestawu narzędzi otochirurgicznych. Czasami do ucha dostają się owady. Należy wtedy wpuścić kilka kropel obojętnego tłuszczu, np. oleju parafinowego (ale na pewno nie benzyny czy nafty), który zabija owada. Następnie konieczne jest udanie się do gabinetu lekarskiego w celu usunięcia martwego już owada. Najczęściej wykonuje się to poprzez płukanie ucha.

Usuwanie ciał obcych z ucha u dzieci musi się odbywać w znieczuleniu ogólnym, dziecko bowiem nie jest w stanie zachować spokoju w takiej sytuacji. W przypadku długo zalegających ciał obcych, konieczne jest wykonanie rozcięcia i plastyki przewodu słuchowego zewnętrznego. Zabiegi takie przeprowadzone są jednak bardzo rzadko.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciało obce w uchu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Uraz a

~Kulawy • ostatni post wczoraj

1
Artykuły Ciało obce w uchu
Zabiegi

Usunięcie ciała obcego

, w przeciwnym razie mogą spowodować poważne powikłania zdrowotne dzieci. Ciało obce w uchu Ciało obce w uszach może być łatwo (...) usunięte....

Urazy oka

Pierwsza pomoc - ciało obce w oku

Pierwsza pomoc - ciało obce w oku

Ciało obce w oku to duży problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać i wyciągnąć „przeszkodę” utrudniającą widzenie. Do oka

Urazy oka

Ciało obce w oku

Pierwsza pomoc - ciało obce w oku może to być ziarenko piasku, rzęsa, opiłki, drobny owad i inne niewielkich rozmiarów elementy, które znajdują (...) jest ingerencja lekarska. Jak usunąć niewielkie...

Rak przełyku

Objawy raka gardła i krtani

Objawy raka gardła i krtani

często skarżą się, że czują ciało obce, którego nie mogą zobaczyć gołym okiem. Ponadto odczuwają trudności w połykaniu. Ten fakt (...) , nie zwlekaj z wizytą u lekarza.Ciało obce Jeśli masz ciągłe uczucie,...

Przygotowanie do porodu

Masaż krocza - zdjęcie

Masaż krocza - zdjęcie

Masaż krocza wpływa na poprawę elastyczności tkanek, rozciąga i rozluźnia okolice pochwy w celu łatwiejszego i mniej bolesnego przejścia dziecka przez kanał rodny.

Urazy oka

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska - opatrunek oka

się w nim ciało obce, należy zabezpieczyć je, tak aby nie poruszało się w oku i jak najszybciej przewieźć osobę poszkodowaną do okulisty. Nie wolno wyjmować

Ciało i uroda w ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Piękna skóra w czasie ciąży

Kosmetyki antycellulitowe poprawiają proces przemiany materii w skórze i przyspieszają spalanie tłuszczu. Ważne jest odpowiednie wmasowywanie - na pośladkach, udach i biodrach intensywne, ale łagodne w okolicach brzucha.

Sauna

Wnętrze sauny

Wnętrze sauny

jest jak rytuał. Powszechnie wiadomo, że regularne sesje w saunie hartują ciało i pomagają zrzucić zbędne kilogramy.

Maski na ciało

Zabiegi na skórę przed latem

Zabiegi na skórę przed latem

Skóra w lecie Skóra powinna być odpowiednio przygotowana na upalne letnie dni, dlatego warto zainwestować w specjalne zabiegi kosmetyczne, które pomogą jej przetrwać te trudne warunki pogodowe.