Trwa ładowanie...

Ciąża a zespół suchego oka

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "Zespół suchego oka"

Ciąża jest dla kobiety doświadczeniem wyjątkowym. W czasie ciąży na skutek wahań hormonalnych dochodzi do licznych zmian w organizmie kobiety, zmiany te dotyczą także ilości produkowanego filmu łzowego i jego składu.

spis treści

1. Przyczyny zespołu suchego oka w ciąży

Za wystąpienie zespołu suchego oka (ZSO) lub jego nasilenie u ciężarnych w głównej mierze odpowiada spadek poziomu androgenów, co powoduje:

2. Objawy zespołu suchego oka w ciąży

Zmiana ilości i składu łez prowadzi do wystąpienia następujących objawów:

 • pieczenie, szczypanie oczu,
 • swędzenie oczu,
 • uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami,
 • zaczerwienienie i pieczenie spojówek ("czerwone oczy"),
 • ból oczu i dyskomfort,
 • uczucie ciężkości powiek,
 • rozmazanie obrazu,
 • nadmierna wrażliwość na światło, światłowstręt,
 • nadmierne łzawienie.

Wszystkie te objawy mogą ulec nasileniu przy długiej pracy przy komputerze, podczas oglądania TV lub czytania książek.

Zespół suchego oka w ciąży może pojawić się pod koniec pierwszego trymestru i utrzymywać się przez cały okres ciąży i karmienia piersią. Po kilku miesiącach po porodzie i zaprzestaniu karmienia piersią zespół suche oko zwykle ustępuje.

3. Jak złagodzić objawy zespołu suchego oka w ciąży?

Aby złagodzić objawy ZSO, należy:

 • unikać miejsc klimatyzowanych, ogrzewanych oraz zadymionych,
 • nawilżać powietrze, stosując przeznaczone do tego nawilżacze lub wilgotne ręczniki powieszone na kaloryferach,
 • ograniczyć pracę przy komputerze (maksymalny zalecany czas dla kobiet ciężarnych to 4 godziny w ciągu doby),
 • zamykać oczy na chwilę i delikatnie je masować, u kobiet ciężarnych dodatkową ulgę mogą przynieść ciepłe okłady na powieki, mogą one bowiem uwalniać zatkane ujścia gruczołów łojowych w powiekach.

4. Leczenie zespołu suchego oka w ciąży

Jedynym sposobem skutecznego leczenia zespołu suchego oka jest regularne stosowanie preparatów nawilżających oczy, tzw. „sztucznych łez”.

Wybierając krople nawilżające, warto wziąć pod uwagę ich skład. Na rynku jest bardzo wiele preparatów nawilżających do wyboru. Najlepiej, gdy sztuczne łzy nie posiadają konserwantów i są w wygodnym opakowaniu, które można otwierać i zamykać w celu ponownego wykorzystania wielokrotnie w ciągu dnia. Tears Again jest preparatem sztucznych łez w postaci sprayu podawanego na zamknięte powieki. Umożliwia to dużą swobodę wielokrotnego stosowania w ciągu dnia i podczas noszenia soczewek kontaktowych. Ponieważ opakowanie nie ma bezpośredniego kontaktu z okiem, minimalizuje to ryzyko nadkażenia kropli florą bakteryjną, co z kolei umożliwia stosowanie jednego opakowania przez kilka osób w tym samym czasie.

Objawy zespołu suchego oka, choć uciążliwe i nieprzyjemne, to przy użyciu odpowiednich preparatów sztucznych łez nie zmniejszają jakości życia kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.