Przejdź na WP

Ciężar właściwy moczu – wskazania, wyniki

W celu sprawdzenia funkcjonowania nerek wykonuje się badanie ciężaru właściwego moczu. Prawidłowy ciężar właściwy moczu powinien mieścić się w granicach 1,023–1,035 g/ml. Odstępstwa od normy, zarówno nadmiar jak i zbyt niski poziom mogą świadczyć o różnych chorobach organizmu. Mocz wytwarzany jest w nerkach a następnie zostaje on usunięty z organizmu wraz z toksycznymi i zbędnymi substancjami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ciężar właściwy moczu - charakterystyka

Badanie ciężaru właściwego moczu jest często zlecane przez lekarza. Analiza poszczególnych parametrów moczu daje obraz funkcjonowania nerek oraz informuje o stanie ogólnym organizmu. Wynik badania ciężaru właściwego moczu zależy od substancji, które są usuwane przez nerki w końcowej fazie wydalania.

Badanie ciężaru właściwego moczu polega na wypełnieniu sterylnego naczynia porannym moczem i dostarczeniu go do gabinetu zabiegowego przychodni, skąd zostanie on przetransportowany do laboratorium i poddany analizie. Aby dostarczyć próbkę moczu na badanie, konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny plastikowy pojemnik, który następnie należy podpisać imieniem i nazwiskiem. Bez problemu kupimy go w każdej aptece.

Istotne jest aby mocz był oddany rano, na czczo. Przed pobraniem próbki do badania ciężaru właściwego moczu należy umyć okolice intymne. Zaleca się aby ograniczyć spożywanie płynów – co najmniej 8 godzin przed oddaniem moczu. Nie należy oddawać moczu do badania podczas menstruacji.

Ciężar właściwy moczu to badanie, które pozwala sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie nerek
Ciężar właściwy moczu to badanie, które pozwala sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie nerek

Ciężar właściwy moczu ma wpływ ilości oraz rodzaj substancji występujących w moczu. Ciężar właściwy moczu zależy przede wszystkim od mocznika i chlorku sodu, a następnie od potasu, magnezu, wapnia, kreatyniny, kwasu moczowego, glukozy, białka. Ciężar właściwy moczu wzrasta wprost proporcjonalnie w stosunku do ciężkości substancji w nim rozpuszczonych (wraz z wzrostem ilości substancji rozpuszczonych wzrasta ciężar właściwy moczu).

2. Ciężar właściwy moczu - wskazania

Badanie ciężaru właściwego moczu powinno być wykonywane minimum 1 raz w roku, jednak w przypadku wystąpienia różnych dolegliwości, lekarz może dodatkowo zlecić przeprowadzenie badania ciężaru właściwego moczu. Taki rodzaj badania zaleca się wykonać u osób, które cierpią na choroby układu moczowego (np. przewlekła niewydolność nerek, chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, żółtaczkę, osobom, które skarżą się na zbyt częstą potrzebę oddawania moczu, a także u osób z nieprawidłowym poziomem sodu we krwi.

To musisz wiedzieć

3. Ciężar właściwy moczu - wyniki

Wynik wskazujący na nieprawidłowy ciężar właściwy moczu często świadczy o różnych dolegliwościach. W przypadku podwyższonego ciężaru właściwego moczu można podejrzewać glukozuri (zwiększone wydalanie glukozy z moczem), taki wynik może być także spowodowany zażywaniem niektórych leków (np. mannitolu), przebytą biegunką lub odwodnieniem organizmu, stosowaniu radiologicznych środków kontrastowych, długotrwałej gorączce lub niewydolności serca.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś...

zobacz galerię

Jeśli wynik badania wskazuje na zbyt mały ciężar właściwy moczu, istnieje prawdopodobieństwo występowania w organizmie takich zaburzeń jak: upośledzenie czynności nerek, moczówka prosta, zaburzenia elektrolitowe, niewydolność nerek ostra lub przewlekła, ciężkie zakażenie nerek, a także niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Następny artykuł: Badanie osadu moczu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy