Trwa ładowanie...

Cilest – zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 14.08.2024 17:45
Cilest – zastosowanie, przeciwwskazania
Cilest – zastosowanie, przeciwwskazania

Cilest jest to tabletka antykoncepcyjna. W składzie jednej tabletki znajduje się 0, 250 mg Norgestimatum i 0, 035 mg Ethinyloestradiolum. Oczywiście oprócz tych dwóch składników znajdują się również substancje pomocnicze takie jak: stearynian magnezu, indygotyna, laktoza bezwodna i zmodyfikowana skrobia. Cilest jest dostępny w aptekach bez konieczności okazania recepty.

spis treści

1. Co to jest Cilest?

Cilest jest to środek doustny, którego zadaniem jest blokada wydzielania gonadotropin, a w konsekwencji norgestimatu i progestagenowego etinyloestradiolu. Cilest powoduje także zmieniają się również właściwości błony śluzowej trzonu macicy, a także śluzu szyjkowego, co również jest działaniem antykoncepcyjnym. Tabletki hormonalne w tym też i Cilest nie mają jedynie za zadanie zapobieganiu ciąży, ponieważ tego rodzaju leki są stosowane przy regulacji zaburzeń gospodarki hormonalnej u kobiet.

Cilest to tabletki hormonalne dostępne bez recepty
Cilest to tabletki hormonalne dostępne bez recepty
Zobacz film: "Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją"

Cilest wpływa pozytywnie na zaburzony cykl miesiączkowy tzn. zwiększa jego regularność, powoduje, że krwawienia miesiączkowe nie są zbyt obfite, co hamuje niedokrwistość powstałą w wyniku utraty żelaza. Cilest powinien także zmniejszać bolesność miesiączek. Cilest ma też działanie, które hamuje owulację, co wpływa na zmniejszenie ryzyka ciąży ekotopowej. Tabletki hormonalne zmniejszają ryzyko zachorowania na czynnościowe torbiele na jajnikach. Cilest posiada jeszcze inne działania:

  • Obniżenie ryzyka zachorowania na raka jajnika
  • Obniżenie ryzyka zachorowania na raka endometrium.
  • Obniżenie ryzyka zachorowania na włókniaka.
  • Obniżenie ryzyka zachorowania na ostry stan zapalny miednicy.

To też warto wiedzieć

Trzeba jednak wiedzieć, że Cilest podobnie jak inne tabletki antykoncepcyjne nie jest ochroną dla przykładu przed HIV, czyli wirusem nabytego niedoboru odporności, ani przed żadną jednostką chorobową przenoszoną drogą płciową.

2. Przeciwwskazania do stosowania Cilestu

Cilest tak jak każdy środek hormonalny powinien być przypisany pacjentce po uprzednim badaniu, a także skrupulatnym wywiadzie lekarskim. Badania powinny być powtarzane przez całą kurację hormonalną łącznie z USG i cytologią. Bardzo ważne jest to, aby Cilest był dopasowany do innych leków, które przyjmuje kobieta nawet przy środkach ziołowych. W sytuacji, kiedy dojdzie do krwawienia z dróg rodnych należy przeprowadzić badanie jeszcze raz. Cilest nie może być przyjmowany, gdy kobieta choruje na stan zapalny wątroby. Trzeba odczekać przynajmniej 3 miesiące od momentu zakończenia leczenia tego narządu. Jeżeli choroba miała ostry przebieg to wtedy czas powinien zostać wydłużony na minimum pół roku.

Cała prawda o antykoncepcji
Cała prawda o antykoncepcji [8 zdjęć]

Wiedza Polek na temat antykoncepcji oparta jest na wyobrażeniach i stereotypach. Większość z nas unika

zobacz galerię

Cilest tak jak i inne tabletki hormonalne może powodować niepożądane działania zwłaszcza w pierwszych miesiącach od momentu rozpoczęcia kuracji hormonalnej. Jakie to mogą być objawy?

  • Ból głowy.
  • Krwawienia po miesiączce, a także przed.
  • Podwyższone ciśnienie.
  • Zawroty głowy.
  • Nadmierna potliwość.

Cilest nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży. Wpływa również na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze