Trwa ładowanie...

Citropepsin - skład, działanie, wskazania i dostępność

Citropepsin jest produktem leczniczym w postaci płynu doustnego, który zaleca się przy bezkwaśności i w przypadku niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego
Citropepsin jest produktem leczniczym w postaci płynu doustnego, który zaleca się przy bezkwaśności i w przypadku niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/alicia_harper-16897639/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5308379"> Alicia Harper</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=5308379"> Pixabay</a>)

Citropepsin jest produktem leczniczym w postaci płynu doustnego, który zaleca się przy bezkwaśności i w przypadku niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego. Może być także stosowany u pacjentów z brakiem łaknienia i dolegliwościami dyspeptycznymi. Zawiera pepsynę, która odpowiada za trawienie białek w kwaśnym środowisku. Jak go stosować? Gdzie można kupić Citropepsin?

spis treści

1. Co to jest Citropepsin?

Citropepsin to lek zawierają jako pepsynę. To składnik soku żołądkowego i enzym uczestniczący w procesie trawienia białek. W organizmie pepsyna powstaje w żołądku pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu, enzymu wydzielanego przez komórki gruczołowe żołądka.

W procesie trawienia pepsyna rozkłada białka do łańcuchów polipeptydowych. Jej aktywność osiąga maksimum w środowisku kwaśnym. Wzmożenie jej wydzielania następuje pod wpływem bodźców dodatkowych, takich jak na przykład obecność pokarmu w żołądku czy zakwaszenie błony śluzowej.

1.1. Gdzie kupić Citropepsin?

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

Od dłuższego czasu obserwuje się problemy z dostępnością preparatu. Dlaczego został wycofany? Okazuje się, że jego produkcja została czasowo wstrzymana z powodu braku substancji czynnej niezbędnej do wytworzenia produktu przez wytwórcę kontraktowego. Niestety nie istnieje jego zamiennik.

2. Skład preparatu Citropepsin

Jaki jest skład preparatu? Citropepsin zawiera substancją czynną - pepsynę (1:4000) o aktywności nie mniej niż 1280 Ph. Eur. U./g. oraz substancje pomocnicze. To sacharoza 224 mg, sorbitol ciekły krystalizujący (E420) 200 mg, a także kwas cytrynowy bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, sodu benzoesan, substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa i woda oczyszczona.

Jak działa ten produkt leczniczy? Dzięki pepsynie białka są odpowiednio trawione. Ponadto jego regularne zażywanie wzmaga apetyt i wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Wskazania i dawkowanie Citropepsinu

Wskazaniem do stosowania preparatu Citropepsin jest niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego i bezkwaśność oraz brak łaknienia i dolegliwości dyspeptyczne.

Jak stosować Citropepsin? Preparat zażywa się doustnie. Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci zwykle wynosi 5 do 10 ml (1 lub 2 łyżeczki do herbaty) na 15–20 minut przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Citropepsin można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml (1 łyżka stołowa) leku w około 125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody.

Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w wieku podeszłym oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

W przypadku zastosowania znacznie większej niż zalecana dawki leku Citropepsin, trzeba podjąć próbę usunięcia go z żołądka poprzez sprowokowanie wymiotów, po czym skontaktować się z lekarzem. Jeżeli w wyznaczonym czasie pominięto dawkę leku, należy zastosować ją jak najszybciej.

W sytuacji, gdy zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, trzeba ją pominąć. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Co ważne, jeżeli po kilku dniach terapii nie nastąpi poprawa bądź nastąpiło pogorszenie stanu pacjenta, należy zwrócić się do lekarza. Należy wiedzieć, że przerwanie kuracji preparatem Citropepsin może wywołać nasilenie objawów, z powodu których jest on stosowany.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Preparatu Citropepsin nie należy stosować, gdy pacjent ma uczulenie na pepsynę lub którykolwiek z pozostałych składników, a także wtedy, gdy występuje nadkwaśność lub nadmierne wydzielanie soku żołądkowego.

Ze względu na zawartość sacharozy i sorbitolu, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosując Citropepsin należy przestrzegać zaleceń i środków ostrożności. Przede wszystkim trzeba powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach. Podczas kuracji nie wolno jednocześnie stosować preparatów zmniejszających kwaśność treści żołądkowej.

To między innymi ranitydyny, cymetydyny, mizoprostolu i pirenzepiny). To ważne, ponieważ lek ten działa właściwie tylko wówczas, gdy zawartość żołądka ma odczyn kwaśny.

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dotychczas nie stwierdzono, by lek Citropepsin wywierał działania niepożądane.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze