Trwa ładowanie...

Clindacne - dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne, interakcje

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 13.06.2023 10:11
Clidacne to żel przeznaczony do leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci trądziku.
Clidacne to żel przeznaczony do leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci trądziku. (123rf)

Clidacne to żel do stosowania miejscowego, przeznaczony do leczenia łagodnej lub umiarkowanej postaci trądziku. Antybiotyk jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm, a ewentualne skutki uboczne dotyczą jedynie skóry i tkanek podskórnych. Co warto wiedzieć o leku Clindacne?

spis treści

1. Co to jest Clindacne?

Clindacne to antybiotyk linkozamidowy w postaci żelu do stosowania miejscowego. Jest wydawany na podstawie recepty i przeznaczony do leczenia łagodnego lub umiarkowego trądziku.

1 gram żelu Clindacne zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu, a także karbomer, makrogol, glikol propylenowy, alantoinę, metylu parahydroksybenzoesan, wodorotlenek sodu oraz wodę oczyszczoną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Substancja czynna (klindamycyna) hamuje namnażanie bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Jednocześnie zmniejsza też produkcję kwasów tłuszczowych i tym samym zmniejsza stan zapalny skóry. Clindacne działa miejscowo i przenika do organizmu jedynie w śladowych ilościach.

2. Dawkowanie żelu Clindacne

Żel Clindacne należy nakładać na powierzchnię skóry. Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia powinni rozprowadzić jedną, cienką warstwę preparatu na umytej i osuszonej skórze. Po zaaplikowaniu produktu należy dokładnie umyć ręce, tak by żel nie dostał się do ust ani oczu. Czynność powinna być powtarzana dwa razy na dobę.

3. Skutki uboczne i interakcje Clindacne

Clindacne, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, zwykle dotyczą one skóry i tkanek podskórnych. Obserwowane skutki uboczne to:

  • swędzenie skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • wysuszenie skóry,
  • zwiększenie produkcji sebum,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • zapalenie mieszków włosowych.

W sporadycznych przypadkach dochodzi do przenikania klindamycyny do organizmu w większych ilościach, co może spowodować rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Wówczas pacjent skarży się na skurczowe bóle brzucha oraz uporczywą biegunkę, często z dodatkiem krwi i śluzu.

W takiej sytuacji należy odstawić stosowanie antybiotyku i skontaktować się z lekarzem. Warto pamiętać, że substancje, znajdujące się w żelu mogą wchodzić w interakcje z erytromycyną oraz antagonistami witaminy K, zwiększając ich działanie.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Clindacne nie powinny stosować osoby uczulone na substancję czynną lub jakąkolwiek składnik produktu. Antybiotyk jest dostępny wyłącznie na receptę, w czasie leczenia również należy pozostawać pod opieką dermatologa, który dobierze odpowiednią dawkę.

Żel należy nakładać wyłącznie na zmiany trądzikowe, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Clindacne nie może być stosowany na podrażnienia ani rany. Kobiety w ciąży przed zastosowaniem antybiotyku powinny porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Nie stwierdzono, by klindamycyna miała wpływ na występowanie wad wrodzonych u płodu, ale lek powinien być stosowany jedynie, gdy jest to konieczne. W okresie karmienia leczenie trądziku za pomocą Clindacne jest niewskazane.

Clindacne należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni. Zabronione jest zamrożenie i chłodzenie produktu, przydatność do użycia wynosi rok od momentu otwarcia tubki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze