Trwa ładowanie...

Clostridium difficile – drogi zakażenia, objawy, leczenie, profilaktyka

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 19:02
Clostridium difficile – drogi zakażenia, objawy, leczenie, profilaktyka
Clostridium difficile – drogi zakażenia, objawy, leczenie, profilaktyka

Clostridium difficile należy do bakterii beztlenowych, która może wywołać chorobę, jaką jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Niewłaściwie leczone zakażenie może powodować groźne dla życia powikłania. U zdrowych osób Clostridium difficile może być składnikiem flory bakteryjnej, jednak w pewnych sytuacjach jej dominacja może powodować poważne konsekwencje.

spis treści

1. Drogi zakażenia Clostridium difficile

Do zarażenia bakterią Clostridium difficile dochodzi na drodze pokarmowej. Szacuje się, że 20-30 proc. pacjentów szpitala, a także domów pomocy społecznej ulega zakażeniu tą bakterią. Sytuacją sprzyjającą zakażeniu bakterią Clostridium difficile są również infekcje, podczas których stosowane są antybiotyki o szerokim spektrum działania – kolonizacja jest również możliwa, kiedy następuje zachwianie naturalnego składu flory bakteryjnej jelit.

Zobacz film: "Skąd się biorą problemy z jelitami?"

Do sytuacji tych dochodzi w szczególności, kiedy stosowany jest więcej niż jeden antybiotyk przez dłuższy okres czasu. Osoby znajdujące się w stanie immunosupresji również są bardziej narażone na zakażenia bakterią Clostridium difficile. Co ciekawe, leczenie Clostridium difficile opiera się również na podawaniu antybiotyków.

2. Objawy zakażenia Clostridium difficile

Typowy objaw zakażenia Clostridium difficile to wodnista biegunka, bez zawartości krwi. Niekontrolowana choroba spowodowana przez Clostridium difficile może przejść w powikłanie, jakim jest ostre rozdęcie okrężnicy, które może być stanem zagrożenia życia.

Rozpoznanie zakażenia Clostridium difficile stawia lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz diagnostyki obrazowej – wystarczy nawet zwykłe zdjęcie rentgenowskie. Do objawów zakażenia Clostridium difficile można zaliczyć ból brzucha, tkliwość, ogólne osłabienie, gorączkę czy też przyspieszenie akcji serca (tachykardia).

Początkowo chorego leczy się zachowawczo, jednak jeśli istnieje taka konieczność i podstawowe środki terapeutyczne nie przynoszą efektu, może okazać się konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego.

3. Leczenie zakażenia bakterią

W razie wystąpienia niepokojące objawy Clostridium difficile koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Rozpoznanie Clostridium difficile opiera się głównie na badaniu stolca na obecność bakterii lub toksyn przez nie wytwarzanych.

W niektórych przypadkach może okazać się konieczne wykonanie badania diagnostycznego, jakim jest endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli kolonoskopia. Co ciekawe, leczenie zakażenia Clostridium difficile prowadzone jest za pomocą antybiotyków – w większości odpowiedź na leczenie jest dobra. Jeśli jednak tak się nie dzieje, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego w powikłanym zakażeniu, jakim jest ostre, toksyczne rozdęcie okrężnicy.

Zobacz także:

4. Profilaktyka Clostridium difficile

Na zakażenie Clostridium difficile najbardziej narażone są osoby przebywające w szpitalach, domach pomocy społecznej, czy też zakładach opiekuńczych. Z tego powodu najważniejszą zasadą chroniącą przed zakażeniem Clostridium difficile jest zachowanie podstawowych zasad higieny.

Dotyczy to zarówno chorych, jak i osób pełniących opiekę nad pacjentem. Konieczne jest także dokładne mycie rąk po kontakcie z pacjentem lub przedmiotami z jego otoczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze