Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Clotrimazolum – charakterystyka, wskazanie i dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 30.03.2021 23:16
Clotrimazolum – charakterystyka, wskazanie i dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne
Clotrimazolum – charakterystyka, wskazanie i dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne

Clotrimazolum to lek przeciwgrzybiczy stosowany miejscowo na skórę. Clotrimalozum ma postać kremu, który stosuje się na zmienione miejsce 2–3 razy na dobę przez około 2–4 tygodnie. Jest to bardzo popularny lek ze względu na swoje bardzo dobre działanie oraz dostępność bez recepty.

spis treści

1. Clotrimazolum – charakterystyka

Clotrimazolum ma zastosowanie w leczeniu grzybicy. Lek ten stosuje się miejscowo na zmienione miejsce. Substancją czynną clotrimazolu jest klotrimazol, który ma szerokie spektrum działania przeciwgrzybiczego. Maść hamuje produkcję ergosterolu, który jest niezbędny do budowy grzyba. Clotrimazol nie wchłania się przez skórę, ale przenika do głębszych warstw naskórka.

2. Clotrimazolum – wskazania i dawkowanie

Lek przeznaczony jest do stosowania w wypadku zaistnienia grzybiczych zapaleń skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi oraz kończyn dolnych. Ponadto stosuje się go w leczeniu łupieżu pstrego oraz drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Clotrimazolum ma postać maści, którą nanosi się na chore miejsce od 2 do 4 razy na dobę. Maść należy lekko wmasować w skórę. Okres stosowania powienien trwać od 2 do 4 tygodni. Jeśli objawy grzybicy nie ustępują po 2 tygodniach w przypadku podudzi i po 4 tygodniach w pozostałych grzybicach skóry lub grzybicy stóp, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu dokładnego zdiagnozowania przypadłości. Clotrimazolum jest lekiem, który można nabyć bez recepty.

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"
Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

3. Clotrimazolum – przeciwwskazania

Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania clotrimazolu jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku. Nie zaleca się także, aby kobiety w ciąży samodzielnie i bez konsultacji z lekarzem stosowały clotrimazolum. Nie należy stosować także leku w okresie karmienia piersią. Dopochwowe stosowanie clotrimazolum w II oraz III trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla kobiety oraz dla płodu.

4. Clotrimazolum – interakcje z innymi lekami

Stosowanie clotrimazolum może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych aplikowanych na skórę. Podczas stosowania leku zaleca się nie używanie środków antykoncepcyjnych wykonanych z lateksu, ponieważ lek powoduje ich uszkodzenie i zmniejszenie skuteczności. Zaleca się zatem, aby przez okres leczenia oraz kilka dni po zakończeniu leczenia stosować inne środki antykoncepcyjne aby uniknąć niechcianej ciąży.

Zobacz także:

5. Clotrimazolum – skutki uboczne

Mogą występować działania niepożądane po clotrimazolum. Nie występują one u wszystkich osób, które stosują lek, a jedynie u jednostek. W trakcie kuracji clotrimazolem mogą wystąpić takie skutki uboczne jak: rumień, świąd, pieczenie, krostki, obrzęki, złuszczanie naskóra czy pokrzywka. Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba odstawić lek i zakończyć kurację.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze