Co miesiąc wybiera je wiele Polek. Ginekolog mówi, jak stosować podpaski
Wybór podpasek na rynku stale się powiększa. Warto wiedzieć, jakie wybrać, by najlepiej spełniały nasze potrzeby oraz jak je stosować, by łagodniej przejść "te dni".
W tym artykule
Jakie podpaski można znaleźć w sklepach?
Podpaski są najbardziej powszechnym, najtańszym środkiem higienicznym stosowanym podczas menstruacji. Są proste w obsłudze i nie wymagają aplikacji dopochwowej jak tampony, kubeczki czy dyski menstruacyjne.
Regularnie korzysta z nich wiele Polek, które cenią je za to, że łatwo korzystać z nich poza domem, nie stwarzają problemów przy aplikacji czy zmianie i nie wchodzą w bezpośredni kontakt z wnętrzem pochwy.
Podpaski różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarami, chłonnością, kształtem (mogą mieć lub nie mieć skrzydełek chroniących dodatkowo brzegi bielizny) i materiałem, którym są powleczone. Choć wszystkie zawierają bawełnę, nie wszystkie są stworzone wyłącznie z niej. Na rynku są dostępne także warianty pokryte "siateczką", która ma za zadanie trzymać wilgoć w ryzach i zapewniać większy komfort podczas noszenia.
Producenci oferują także opcje zapachowe lub dedykowane konkretnym grupom wiekowym (np. nastolatkom).
Jak z tej całej selekcji wybrać to, co najbardziej komfortowe, ale i najlepsze dla ciała? O to, które produkty higieniczne na rynku są warte uwagi, zapytaliśmy dr n. med. Agnieszkę Nalewczyńską, specjalistkę ginekologii i medycyny estetycznej.
Drogie znaczy lepsze?
Ceny opakowań po 20 podpasek w popularnej drogerii lub supermarkecie zaczynają się dziś już nawet od 3-4 złotych. Wahają się one jednak aż do 19 zł za 10 sztuk.
Czy jakość idzie w parze z ceną? Niekoniecznie – chyba że determinuje ją surowiec, z którego wykonana jest podpaska (o czym więcej niżej).
- Jeżeli regularnie po miesiączce zauważamy u siebie podrażnienia, obtarcia lub infekcje, warto rozważyć wybór produktu z nieco wyższej półki, z wysokiej jakości bawełny o odpowiedniej miękkości i sprzyjający wrażliwej skórze - ocenia ginekolożka.
Nie jest to jednak konieczne, jeśli nie obserwujemy u siebie niepokojących objawów. Reszta jest kwestią komfortu, preferencji i naszego budżetu.
Nie wiedzą, że niewłaściwie korzystają
Podpaska musi być także odpowiednio stosowana. Jak mówi dr Nalewczyńska, często zdarza się, że pacjentki zgłaszają się z objawami, które wynikają z ich niewłaściwego użytkowania. Przeważnie dotyczy to zbyt rzadkiego zmieniania, co naraża naskórek na stały kontakt z wilgocią, a co za tym idzie – na otarcia i zwiększone ryzyko infekcji.
- Bardzo często nie potrafią powiązać objawów, które pojawiają się po miesiączce, z tym, że niewłaściwie korzystały ze środków higienicznych – mówi ginekolożka.
Warto więc pamiętać, że niezależnie od obfitości miesiączki, podpaskę należy zmieniać co trzy-cztery godziny podczas pierwszych dwóch dni krwawienia, a następnie maksymalnie co sześć godzin. Wybór bardziej chłonnej, dużej podpaski nie powinien przekładać się na "przeciąganie" czasu noszenia - oczywiście, pomijając noce.
Podczas menstruacji, ale i na co dzień, kluczowe dla zdrowia intymnego jest także noszenie przewiewnej bielizny, najlepiej w pełni bawełnianej oraz unikanie obcisłych modeli.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.