Bierz, gdy COVID atakuje. Szybko stawia na nogi
Naukowcy sugerują, że niektóre witaminy i suplementy mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19. Które składniki odżywcze wspomogą stan zdrowia pacjentów borykających się z koronawirusem?
1. Witaminy, minerały i suplementy, które pomogą w walce z COVID-19
Witaminy i minerały wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jak się okazuje, niektóre składniki odżywcze, zarówno witaminy, jak i minerały mogą wspomóc stan zdrowia pacjentów borykających się z problemem COVID.
1.1. Witamina C
Jak wynika z badania opublikowanego w 2022 roku w "AIMS Microbiology", wysoka dawka witaminy C powoduje zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę wsparcia tlenowego i zmniejszenie śmiertelności u osób z COVID-19.
Dostarczanie wystarczającej ilości witaminy C) (wraz z witaminami B, magnezem i cynkiem) może zmniejszyć stres oksydacyjny i liczbę wolnych rodników, które powodują uszkodzenia naczyń i narządów.
1.2. Witamina D
Witamina D osiągnęła szczyt popularności podczas pandemii koronawirusa. Nauka zdaje się potwierdzać pewne związki między witaminą D a COVID.
Systematyczny przegląd 13 randomizowanych kontrolowanych badań opublikowany w 2023 roku w "Nutrients" wykazał, że przyjmowanie wysokich dawek witaminy D przekłada się na skrócenie długości pobytu w szpitalu z powodu COVID-19 oraz obniża wskaźnik przyjęć na oddziały intensywnej terapii (OIOM).
Badania dotyczące wpływu suplementacji witaminą D dają różnorodne wyniki, badacze nie są w tej kwestii zgodni, ale zalecają zapewnienie optymalnego poziomu witaminy D jako środka zapobiegawczego.
1.3. Cynk
Badanie z 2023 roku wykazało, że przyjmowanie cynku zmniejsza śmiertelność, a także skraca czas trwania objawów. Inne badania z 2023 roku wykazują natomiast poprawę w zakresie śmiertelności, ale już nie w zakresie objawów.
Lekarze ostrzegają, by nie stosować zbyt dużo cynku - optymalna dawka dla mężczyzn to 11 miligramów, dla kobiet (nie w ciąży) - 8 miligramów dziennie.
1.4. Melatonina
Badanie z 2022 roku opublikowane w "Cellular and Molecular Life Sciences" wykazało, że melatonina pomaga kontrolować efekt burzy cytokinowej, która jest powszechną odpowiedzią na COVID-19. Zjawisko nadmiernej reakcji obronnej organizmu na dany patogen występuje u wielu pacjentów zakażonych koronawirusem.
Z badania wynika, że melatonina może odgrywać rolę w zwiększaniu przeżycia komórek, a także obniżaniu poziomu uszkodzeń płuc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.