Trwa ładowanie...

Co na kaca? Ostropest detronizuje sok z ogórków

Avatar placeholder
02.08.2019 14:45
Ostropest pomoże w walce z kacem
Ostropest pomoże w walce z kacem (1123rf)

Jasne, że lepiej nie mieć kaca, zwłaszcza w wydaniu "zwyrodnialca". Ale ręka do góry, komu się nie zdarzył… Warto przygotować się na syndrom dnia poprzedniego, zwłaszcza że przed nami weekend i sytuacja może okazać się dynamiczna. Do apteczki pierwszej pomocy dołączamy ostropest, bo naprawdę działa!

1. Ostropest – ninja w walce z kacem

Gdy już zdarzy się delikatne (lub niedelikatne) przegięcie z procentami, każdy, uświadomiwszy sobie o poranku grozę swego położenia, próbuje jakoś doprowadzić się do ładu. I miejskich i ludowych sposobów jest całkiem sporo.

Jedni łapią z lodówki słoik i przy pomocy lemoniady spod kiszonych ogórków usiłują odzyskać utracone człowieczeństwo. Inni stawiają na kefir, jajecznicę na boczusiu, ewentualnie, jak radzi poeta, Taco Hemingway, na kaca najlepsza jest pizzę na tłustym cieście.

Wszystko to może nieco pomóc, ale warto zdać sobie sprawę, że na naszych wesołych weekendowych rozrywkach cierpi przede wszystkim nasza wątroba. I to właśnie jej trzeba pomóc się zregenerować. Wtedy z pomocą przychodzi on – ostropest. Nowy pogromca kaca!

Zobacz film: "Kawa nie pomoże na kaca. Powszechny mit obalony"

Ten niepozorny chwast, znany wszystkim oset z pojedynczym fioletowym kwiatem pośrodku, może naprawdę wiele. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, swoje właściwości zawdzięcza sylimarynie. W łusce nasion ostropestu znajdziemy od 1,5 do 3 proc. tego cennego związku.

Sylimaryna działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, wspomagając trawienie. Ale jej najważniejszą rolą jest regeneracja i ochrona wątroby. Sylimaryna wzmacnia działanie detoksykujące wątroby, a więc pomaga temu organowi sprawnie oczyszczać organizm z toksyn, w tym – alkoholu, ponieważ stymuluje wzrost poziomu glutationu – głównego antyutleniacza w organizmie. Sylimaryna wykazuje także ochronne działanie na miąższ nerek.

Dzięki tym właściwościom ostropest stosuje się nawet w przypadku zatruć muchomorami, przewlekłych chorób wątroby, włącznie z marskością. Tym bardziej wątrobie obciążonej kacem ma szanse pomóc! Zwłaszcza że zawiera także związki goryczkowe, które obok sylimaryny wpływają na zwiększenie łaknienia i poprawiają apetyt, a z tym, jak wiadomo, na kacu bywa spory problem.

To nie koniec mocy ostropestu. Badania opublikowane w ubiegłym roku w czasopiśmie Phytomedicie dowiodły, że zawarta w ostropeście sylimaryna ma działanie antyhiperglikemiczne, może się więc okazać skutecznym lekiem dla osób chorujących na cukrzycę typu 2.

Poza tym ostropest pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Wracając zaś do kaca… Jak sobie pomóc, gdy o poranku świat nadal wiruje i wcale nie jest naszym przyjacielem? Zaparzyć sobie ostropest.

Zmielone nasiona ostropestu można kupić w aptece. Na opakowaniu znajdziemy przepis na przygotowanie mieszanki – jest zwykle kilka wariantów, bo ostropest można i parzyć, i ze zmielonych ziaren przygotować kleik, albo po prostu dodawać je do potraw. Czy pomoże od razu? Tego obiecać nie możemy, bo niestety jedynym skutecznym lekarstwem na kaca jest stary, dobry i sprawdzony… umiar. Ale za ostropest wątroba na pewno będzie nam wdzięczna.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze