Trwa ładowanie...

Co nam daje kibicowanie?

Oglądanie zmagań sportowych z trybun stadionu, ale też we własnym telewizorze, przynosi wiele korzyści. Kibicowanie pozytywnie wpływa na zdrowie, nasze relacje z innymi ludźmi oraz kondycję emocjonalną.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Kibicuj na zdrowie

Chętnie oglądamy mecze piłki nożnej i siatkówki, wspólnie przeżywamy skoki narciarskie i cieszymy się z sukcesów indywidualnych sportowców. Banalne stwierdzenie, że sport to zdrowie, odnosi się nie tylko do czynnej aktywności fizycznej. Kibicowanie również ma korzyści dla naszego zdrowia.

Siedząc przed telewizorem, co prawda nie zrzucimy zbędnych kilogramów, ale możemy pobudzić do wzmożonej pracy układ krążenia. U prawdziwego fana piłki nożnej każdy mecz ulubionej drużyny powoduje szybsze bicie serca. Walka na boisku przyspiesza tętno, a wygrana zespołu to wielkie przeżycie. Oczywiście, w kibicowaniu również należy zachować umiar – osoby zmagające się z chorobami serca nie powinny bardzo uczuciowo podchodzić do wyników sportowych.

Pojedynki na sportowych arenach wpływają również na poziom testosteronu. Potwierdziły to badania przeprowadzone po finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1994 roku. U fanów wygranej drużyny z Brazylii poziom testosteronu wzrósł o 28 proc., a u przegranych Włochów spadł o 20 proc. Jeśli więc kibicujemy zwycięskiej drużynie, wzrasta nasza ochota na seks.

Oglądanie sportu zarówno na żywo, jak i w telewizji może inspirować do podjęcia aktywności fizycznej. Widząc sukcesy biegaczy czy pływaków, sami mamy więcej motywacji do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń i pracy nad kondycją. Jeśli bycie kibicem przyczynia się do ruchu i większej dbałości o zdrowie, wszyscy powinniśmy zacząć wspierać sportowców.

2. Kibicowanie umacnia relacje

Sport najlepiej oglądać razem z innymi. Wspólny doping łączy ludzi, przez co jesteśmy bardziej skłonni do zawierania nowych znajomości. Wiele męskich przyjaźni rozpoczęło się od luźnej wymiany zdań na temat sportu. Mecz to też dobry powód, by spotkać się z przyjaciółmi, co pozytywnie wpływa nie tylko na dobre relacje z innymi, ale również na nasz nastrój. Przyjaźń i udane życie towarzyskie poprawiają zadowolenie z życia, dlatego warto wybrać się na mecz z grupą znajomych.

3. Pozytywne sportowe emocje

Wspólne przeżywanie sportowej rywalizacji wytwarza pozytywną energię, którą chcemy dzielić się z innymi. Kibicowanie jednoczy, dając nam radość. Uczy też wiary i podtrzymuje nadzieję. To pozytywne emocje, które warto pielęgnować.

Co się dzieje w przypadku, gdy nasza drużyna przegra? Oczywiście reagujemy impulsywnie, czujemy smutek, a nawet złość. Jednak dla prawdziwych kibiców liczy się duch sportowej walki. Nie można zawsze wygrywać – przegrana jest częścią naszego życia. W kibicowaniu bardziej liczy się wiara i pozytywne nastawienie na przyszłość niż rozpamiętywanie klęsk.

Kibicowanie to nie tylko sposób na relaks. Wspólne wspieranie sportowców przynosi korzyści dla zdrowia, rozwija nasze emocje i pogłębia relacje z innymi. Dopingujmy więc zawodników – pomoże im to walczyć o zwycięstwo, a nam poprawi samopoczucie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza