Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Inez Mayer

Co nam daje kibicowanie?

Avatar placeholder
23.06.2021 10:45
Co nam daje kibicowanie?
Co nam daje kibicowanie? (Zdjęcie mężczyzn / Shutterstock)

Oglądanie zmagań sportowych z trybun stadionu, ale też we własnym telewizorze, przynosi wiele korzyści. Kibicowanie pozytywnie wpływa na zdrowie, nasze relacje z innymi ludźmi oraz kondycję emocjonalną.

spis treści

1. Kibicuj na zdrowie

Chętnie oglądamy mecze piłki nożnej i siatkówki, wspólnie przeżywamy skoki narciarskie i cieszymy się z sukcesów indywidualnych sportowców. Banalne stwierdzenie, że sport to zdrowie, odnosi się nie tylko do czynnej aktywności fizycznej. Kibicowanie również ma korzyści dla naszego zdrowia.

Siedząc przed telewizorem, co prawda nie zrzucimy zbędnych kilogramów, ale możemy pobudzić do wzmożonej pracy układ krążenia. U prawdziwego fana piłki nożnej każdy mecz ulubionej drużyny powoduje szybsze bicie serca. Walka na boisku przyspiesza tętno, a wygrana zespołu to wielkie przeżycie. Oczywiście, w kibicowaniu również należy zachować umiar – osoby zmagające się z chorobami serca nie powinny bardzo uczuciowo podchodzić do wyników sportowych.

Pojedynki na sportowych arenach wpływają również na poziom testosteronu. Potwierdziły to badania przeprowadzone po finale Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1994 roku. U fanów wygranej drużyny z Brazylii poziom testosteronu wzrósł o 28 proc., a u przegranych Włochów spadł o 20 proc. Jeśli więc kibicujemy zwycięskiej drużynie, wzrasta nasza ochota na seks.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Oglądanie sportu zarówno na żywo, jak i w telewizji może inspirować do podjęcia aktywności fizycznej. Widząc sukcesy biegaczy czy pływaków, sami mamy więcej motywacji do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń i pracy nad kondycją. Jeśli bycie kibicem przyczynia się do ruchu i większej dbałości o zdrowie, wszyscy powinniśmy zacząć wspierać sportowców.

2. Kibicowanie umacnia relacje

Sport najlepiej oglądać razem z innymi. Wspólny doping łączy ludzi, przez co jesteśmy bardziej skłonni do zawierania nowych znajomości. Wiele męskich przyjaźni rozpoczęło się od luźnej wymiany zdań na temat sportu. Mecz to też dobry powód, by spotkać się z przyjaciółmi, co pozytywnie wpływa nie tylko na dobre relacje z innymi, ale również na nasz nastrój. Przyjaźń i udane życie towarzyskie poprawiają zadowolenie z życia, dlatego warto wybrać się na mecz z grupą znajomych.

3. Pozytywne sportowe emocje

Wspólne przeżywanie sportowej rywalizacji wytwarza pozytywną energię, którą chcemy dzielić się z innymi. Kibicowanie jednoczy, dając nam radość. Uczy też wiary i podtrzymuje nadzieję. To pozytywne emocje, które warto pielęgnować.

Co się dzieje w przypadku, gdy nasza drużyna przegra? Oczywiście reagujemy impulsywnie, czujemy smutek, a nawet złość. Jednak dla prawdziwych kibiców liczy się duch sportowej walki. Nie można zawsze wygrywać – przegrana jest częścią naszego życia. W kibicowaniu bardziej liczy się wiara i pozytywne nastawienie na przyszłość niż rozpamiętywanie klęsk.

Kibicowanie to nie tylko sposób na relaks. Wspólne wspieranie sportowców przynosi korzyści dla zdrowia, rozwija nasze emocje i pogłębia relacje z innymi. Dopingujmy więc zawodników – pomoże im to walczyć o zwycięstwo, a nam poprawi samopoczucie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze