Trwa ładowanie...

Co szósty mieszkaniec tego regionu ma boreliozę. Szokujące dane z raportu

 Kamil S. Sikora
30.03.2023 16:20
W tym województwie co szósta osoba ma boreliozę
W tym województwie co szósta osoba ma boreliozę (Getty Images)

W województwie lubelskim przeprowadzono akcję "Stop Boreliozie!". Wyniki badań są bardzo niepokojące. Co szósty mieszkaniec jest dotknięty tym niebezpiecznych schorzeniem.

spis treści

1. Szokujące wyniki akcji "Stop Boreliozie!"

W ramach projektu "Stop Boreliozie!", który został zrealizowany w województwie lubelskim, przeprowadzono bezpłatne badania pod kątem zarażenia tą chorobą.

Akcja trwała od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku, a jej koszt wyniósł 2,3 mln złotych. Zostali nią objęci mieszkańcy tego regionu, a zwłaszcza osoby znajdujące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli leśnicy, myśliwi i rolnicy. Na konferencji prasowej, która miała miejsce we wtorek 28 marca, przedstawiono wyniki projektu. Po przetestowaniu blisko 9 tys.osób okazało się, że 1,3 tys. czyli aż 15,5 proc. spośród nich - ma boreliozę.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

- Wokół boreliozy narosło wiele mitów i trochę niezdrowych emocji. Natomiast ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny, adekwatny robić to, co jest właściwe, czyli identyfikować te osoby, które mogą być zakażone, mogły mieć kontakt z kleszczem i w ten sposób zdiagnozować chorobę wcześniej - podkreślił dla PAP prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

2. Jak rozpoznać boreliozę?

Boreliozę zwaną również chorobą z Lyme wywołuje bakteria o nazwie Borrelia burgdorferi. Najczęściej można się nią zarazić podczas ukąszenia przez kleszcza. Schorzenie jest podstępnie i przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, nie wysyłając żadnych sygnałów. Brak odpowiedniego leczenia może wywołać poważne powikłania dotyczące zwłaszcza układu nerwowego.

Do symptomów, które wywołuje borelioza, można zaliczyć m.in.:

Najbardziej znanym i charakterystycznym objawem zakażenia jest rumień wędrujący. To charakterystyczna wysypka skórna o okrągłym kształcie. Swoim wyglądem rumień przypomina tarczę strzelniczą - w środku okręgu widoczna jest mała plamka, czyli ślad po ukąszeniu. Zmiana ta może zniknąć po trzech tygodniach, ale w niektórych przypadkach utrzymuje się od tygodnia do nawet 14 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze