Przejdź na WP

Skaza białkowa - atopowe zapalenie skóry, objawy, karmienie piersią, leczenie

Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, która pojawia się najczęściej w wyniku uczulenia na białko mleka krowiego. Skaza białkowa bywa mylnie nazywana alergią na mleko, jednak skaza białkowa ma szersze znaczenie, gdyż może także pojawić się w wyniku reakcji alergicznej na produkty mleczne, kakao, cytrusy, jajka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy alergia pokarmowa może ujawić się u dorosłego człowieka?"

spis treści

1. Skaza białkowa - atopowe zapalenie skóry

Skaza białkowa często przybiera postać atopowego zapalenia skóry (AZS). Skaza białkowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 1 roku życia. Ciężko jest ustalić, jaka jest przyczyna skazy białkowej u dziecka. Jednak wiadomo, że pojawienie się skazy białkowej może być uwarunkowane genetycznie. Jeśli oboje rodziców w dzieciństwo cierpiało na skazę białkową lub obecnie choruje, ryzyko, że dziecko zachoruje na skazę białkową rośnie aż do 75 proc. Jeśli jeden rodzic jest chory na skazę białkową lub chorował w przeszłości ryzyko wynosi 40 proc.

2. Skaza białkowa - objawy

Główne objawy skazy białkowej to:

Fakty i mity o alergiach pokarmowych
Fakty i mity o alergiach pokarmowych [9 zdjęć]

Chociaż ¼ osób może twierdzić, że ma alergię pokarmową, prawdą jest, że alergia ta dotyczy 6% dzieci...

zobacz galerię

3. Skaza białkowa - karmienie piersią

Skaza białkowa u niemowląt pojawia się najczęściej, kiedy matka zaczyna dziecko karmić butelką. Jeśli jednak skaza białkowa pojawia się u dziecka, które nadal jest karmione piersią, matka musi zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Oto niektóre potencjalnie groźne produkty dla maluszka ze skazą białkową, które matka musi wyeliminować ze swojej diety:

Zobacz także:

4. Skaza białkowa - leczenie

Leczenie skazy białkowej opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety chorego na skazę białkową (lub diety matki karmiącej piersią) produktów, które powodują uczulenie. Ważna jest stała obserwacja reakcji uczulonego na podawane pokarmy, jak i konsultacje z lekarzem, który doradzi, w jaki sposób należy wyeliminować dany produkt z jadłospisu chorego i czym go zastąpić. Stosowanie diety eliminacyjnej u dzieci ze skazą białkową bez konsultacji z lekarzem jest niebezpieczne i może się skończyć niedoborem składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy