Skaza białkowa - atopowe zapalenie skóry, objawy, karmienie piersią, leczenie
Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, która pojawia się najczęściej w wyniku uczulenia na białko mleka krowiego. Skaza białkowa bywa mylnie nazywana alergią na mleko, jednak skaza białkowa ma szersze znaczenie, gdyż może także pojawić się w wyniku reakcji alergicznej na produkty mleczne, kakao, cytrusy, jajka.
1. Atopowe zapalenie skóry
Skaza białkowa często przybiera postać atopowego zapalenia skóry (AZS). Skaza białkowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 1 roku życia. Ciężko jest ustalić, jaka jest przyczyna skazy białkowej u dziecka. Jednak wiadomo, że pojawienie się skazy białkowej może być uwarunkowane genetycznie. Jeśli oboje rodziców w dzieciństwo cierpiało na skazę białkową lub obecnie choruje, ryzyko, że dziecko zachoruje na skazę białkową rośnie aż do 75 proc. Jeśli jeden rodzic jest chory na skazę białkową lub chorował w przeszłości ryzyko wynosi 40 proc.
2. Objawy skazy białkowej
Główne objawy skazy białkowej to:
- sucha, szorstka wysypka na ciele, głównie na twarzy, szyi, tułowiu, lecz także na rączkach i nóżkach,
- biegunka,
- ostra egzema,
- krew w kale,
- podatność na infekcje,
- złe zachowanie dziecka,
- problemy z oddawaniem moczu.
3. Karmienie piersią
Skaza białkowa u niemowląt pojawia się najczęściej, kiedy matka zaczyna dziecko karmić butelką. Jeśli jednak skaza białkowa pojawia się u dziecka, które nadal jest karmione piersią, matka musi zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Oto niektóre potencjalnie groźne produkty dla maluszka ze skazą białkową, które matka musi wyeliminować ze swojej diety:
- mleko i produkty mleczne,
- masło,
- majonez,
- jajka,
- ryby,
- soja,
- pszenica,
- wołowina,
- cytrusy,
- orzechy,
- skorupiaki,
- grzyby i inne.
Zobacz także:
- Przyczyny AZS i alergii pokarmowej
- Jak rozpoznać alergię pokarmową?
- Dieta dziecka z alergią pokarmową
4. Leczenie skazy białkowej
Leczenie skazy białkowej opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety chorego na skazę białkową (lub diety matki karmiącej piersią) produktów, które powodują uczulenie. Ważna jest stała obserwacja reakcji uczulonego na podawane pokarmy, jak i konsultacje z lekarzem, który doradzi, w jaki sposób należy wyeliminować dany produkt z jadłospisu chorego i czym go zastąpić. Stosowanie diety eliminacyjnej u dzieci ze skazą białkową bez konsultacji z lekarzem jest niebezpieczne i może się skończyć niedoborem składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.