Czopki

Czopki są specyficzną formą leku doodbytniczego (leki nazywane po prostu czopkami), leku dopochwowego (inaczej globulki) lub leku docewkowego (pręciki). Czopki mają działanie miejscowe lub też uwalniają substancję aktywną, która jest następnie wchłaniana do krwiobiegu...

1. Leczenie czopkami

W zależności od składników czopki działają na miejsce podania leku (odbyt, pochwę, cewkę moczową) lub na cały organizm. Do pierwszego rodzaju należą czopki glicerynowe, których celem działania jest przyspieszenie ruchu robaczkowego jelit, a tym samym wywołanie wypróżnienia. Drugi typ czopków stosuje się na przykład na objawy grypy i przeziębienia.

2. Działanie czopków

Czopki mają zarówno zalety, jak i wady. Do niewątpliwych korzyści płynących z czopków należy fakt, iż podczas ich stosowania efekt pierwszego przejścia przez wątrobę zostaje wyeliminowany. Metabolizm leków podawanych w formie czopków jest wolniejszy, przez co zwiększa się ich biodostępność. Substancja aktywna uwalniana z czopka zostaje wchłaniana przez błonę śluzową w odbytnicy. Następnie wędruje do żyły brzusznej środkowej i górnej, a stamtąd trafia do krążenia ogólnego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

3. Zalety stosowania czopków

W formie czopków można podać leki, które są nietrwałe w środowisku kwasowym lub działają niekorzystnie na przewód pokarmowy, a tym samym doustne ich przyjmowanie może być niewskazane. Dodatkowo leki w czopkach można podawać niemowlakom, osobom nieprzytomnym lub wymiotującym, a także każdemu, kto ma problemy z połykaniem tabletek, dla którego niemożliwe jest przyjmowanie leków w formie doustnej.

4. Wady stosowania czopków

Wadą czopków jest różna szybkość wchłaniania substancji aktywnej leku, uzależniona od formy podania. W wadliwie wykonanych czopkach substancja czynna może być rozłożona nierównomiernie. Dodatkowo należy pamiętać, że w wyższej temperaturze czopki mogą ulegać deformacji, przez co ich aplikacja jest utrudniona. Jednak głównym zarzutem wobec leku doodbytniczego jest nieestetyczność jego stosowania.

W niektórych krajach (np. we Francji) wiele leków dostępnych jest w formie czopków. Nie wszyscy jednak preferują tą drogę podawania leków. Mimo tego są przypadki, gdy doodbytnicze stosowanie farmaceutyków jest jedyną opcją, której niewątpliwym plusem jest zmniejszenie obciążenia wątroby.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!