Co zrobił z nami Internet – sprawdź, czy cierpisz na cyfrową demencję

Pełen inspiracji, głęboki jak studnia bez dna, codziennie podsuwa nowe informacje – zarówno te fascynujące, jak i te bez świadomości których (kolejny filmik ze śmiesznymi zwierzętami? czy naprawdę chcesz go oglądać? naprawdę?) nic nie tracisz. Czy mógłbyś bez niego żyć? Często wydaje się, że nie.

Internet jest źródłem naszych wiadomości i machiną napędzającą powstawanie i dzielenie się nowymi ideami, ale też narzędziem, które może wpływać i wpływa negatywnie na naszą koncentrację i inne zjawiska oraz procesy związane z działaniem układu nerwowego. Surfując w sieci, wykonujemy mnóstwo zadań jednocześnie. Pracujemy, dla chwili relaksu wchodzimy na społecznościówki, gdzie zaczynamy rozmowę ze znajomym, lajkujemy czy komentujemy interesujące (a często takie, na które w „normalnym życiu” nie zwrócilibyśmy uwagi) treści, wysyłamy maile, słuchamy muzyki, czy staramy się być na bieżąco z plotkami ze świata mediów. I tak kolejne kwadranse, a nawet godziny mijają niepostrzeżenie. Pisano już o tym, jak multitasking wpływa na wydajność – podobnie jest w przypadku korzystania z Internetu. Nasza uwaga jest stale rozpraszana przez mnóstwo informacji, często nie pamiętamy po co włączyliśmy komputer.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Chciałeś odczytać maila, a nie wiadomo kiedy znalazłeś się na Instragramie albo zupie (soup.io) i scrollujesz, śmiejąc się z kolejnych obrazków? Jak wielu z nas, możesz cierpieć na przypadłość opisaną w książce o wiele mówiącym tytule Cyfrowa demencja. Neurobiolog i psychiatra, Manfred Spitzer, opisuje w niej skutki niekontrolowanego i nazbyt intensywnego korzystania z mediów cyfrowych. Pojęcie cyfrowej demencji zostało nawet użyte przez lekarzy z Korei Południowej jako nazwa zespołu objawów chorobowych. Według rozlicznych badań przeprowadzonych w różnych państwach częste korzystanie m.in. z Internetu ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie narażone na zakłócenia uwagi, braki w umiejętności krytycznego, samodzielnego myślenia czy gorsze wyniki w nauce są dzieci i młodzież. U nich, ale także u dorosłych, korzystających nadmiernie z mediów cyfrowych, mogą pojawić się problemy ze snem, pogorszenie nastroju, wycofanie z realnego życia.

Książka przedstawia dowody, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Wielość wykresów i wniosków z przeprowadzonych badań na pewno zastanawia. Po przeczytaniu jej z pewnością dwa razy pomyślimy, zanim kolejny raz zechcemy sięgnąć po smarftona lub z braku zajęcia zapragniemy włączyć komputer i „krążyć” bez celu po czeluściach internetu, „bo tam na pewno będzie coś, co nas zajmie”.

Internet to z pewnością bardzo potrzebne medium, źródło wielu cennych informacji, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Warto jednak ograniczyć bezmyślne korzystanie z niego i spożytkować energię na coś, co przyniesie nam realne korzyści i po prostu zadowolenie z życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy