Trwa ładowanie...

Co zrobił z nami Internet – sprawdź, czy cierpisz na cyfrową demencję

Pełen inspiracji, głęboki jak studnia bez dna, codziennie podsuwa nowe informacje – zarówno te fascynujące, jak i te bez świadomości których (kolejny filmik ze śmiesznymi zwierzętami? czy naprawdę chcesz go oglądać? naprawdę?) nic nie tracisz. Czy mógłbyś bez niego żyć? Często wydaje się, że nie.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Internet jest źródłem naszych wiadomości i machiną napędzającą powstawanie i dzielenie się nowymi ideami, ale też narzędziem, które może wpływać i wpływa negatywnie na naszą koncentrację i inne zjawiska oraz procesy związane z działaniem układu nerwowego. Surfując w sieci, wykonujemy mnóstwo zadań jednocześnie. Pracujemy, dla chwili relaksu wchodzimy na społecznościówki, gdzie zaczynamy rozmowę ze znajomym, lajkujemy czy komentujemy interesujące (a często takie, na które w „normalnym życiu” nie zwrócilibyśmy uwagi) treści, wysyłamy maile, słuchamy muzyki, czy staramy się być na bieżąco z plotkami ze świata mediów. I tak kolejne kwadranse, a nawet godziny mijają niepostrzeżenie. Pisano już o tym, jak multitasking wpływa na wydajność – podobnie jest w przypadku korzystania z Internetu. Nasza uwaga jest stale rozpraszana przez mnóstwo informacji, często nie pamiętamy po co włączyliśmy komputer.

Chciałeś odczytać maila, a nie wiadomo kiedy znalazłeś się na Instragramie albo zupie (soup.io) i scrollujesz, śmiejąc się z kolejnych obrazków? Jak wielu z nas, możesz cierpieć na przypadłość opisaną w książce o wiele mówiącym tytule Cyfrowa demencja. Neurobiolog i psychiatra, Manfred Spitzer, opisuje w niej skutki niekontrolowanego i nazbyt intensywnego korzystania z mediów cyfrowych. Pojęcie cyfrowej demencji zostało nawet użyte przez lekarzy z Korei Południowej jako nazwa zespołu objawów chorobowych. Według rozlicznych badań przeprowadzonych w różnych państwach częste korzystanie m.in. z Internetu ma wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie narażone na zakłócenia uwagi, braki w umiejętności krytycznego, samodzielnego myślenia czy gorsze wyniki w nauce są dzieci i młodzież. U nich, ale także u dorosłych, korzystających nadmiernie z mediów cyfrowych, mogą pojawić się problemy ze snem, pogorszenie nastroju, wycofanie z realnego życia.

Książka przedstawia dowody, z którymi nie sposób się nie zgodzić. Wielość wykresów i wniosków z przeprowadzonych badań na pewno zastanawia. Po przeczytaniu jej z pewnością dwa razy pomyślimy, zanim kolejny raz zechcemy sięgnąć po smarftona lub z braku zajęcia zapragniemy włączyć komputer i „krążyć” bez celu po czeluściach internetu, „bo tam na pewno będzie coś, co nas zajmie”.

Internet to z pewnością bardzo potrzebne medium, źródło wielu cennych informacji, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Warto jednak ograniczyć bezmyślne korzystanie z niego i spożytkować energię na coś, co przyniesie nam realne korzyści i po prostu zadowolenie z życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.