Trwa ładowanie...

Coaxil - skład i działanie, wskazania i przeciwwskazania, środki ostrożności, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
06.03.2023 16:26
Coaxil jest lekiem stosowanym w neurologii w leczeniu objawów zespołów depresyjnych
Coaxil jest lekiem stosowanym w neurologii w leczeniu objawów zespołów depresyjnych (Adobe Stock)

Coaxil jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów zespołów depresyjnych. Coaxil jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę i występuje w postaci tabletek. Jedno opakowanie preparatu mieści w sobie 30 sztuk tabletek.

spis treści

1. Działanie leku Coaxil

Coaxil jest lekiem stosowanym w neurologii w leczeniu objawów zespołów depresyjnych. Substancja czynna leku coaxil to tianeptyna, która wykazuje działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz redynamizujące. Substancja czynna leku zajmuje pośrednie miejsce między lekami antydepresyjnymi działającymi stymulująco a lekami przeciwdepresyjnymi, które działają uspokajająco. Lek coaxil nie wpływa negatywanie na jakość snu oraz czuwania.

2. Wskazania i przeciwwskazania Coaxilu

Wskazaniem do stosowania leku coaxil są zespoły depresyjne. Pomimo, że może istnieć wskazanie do stosowania leku coaxil to nie wszyscy będą mogli go zażywać. Preparatu nie mogą stosować osoby, które nie ukończyły 15 roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku coaxil jest także nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku. Coaxil nie należy stosować także, kiedy przyjmuje się już nieselektywne inhibitory MAO. Lek coaxil można przyjmować dopiero 14 dni po odstawieniu inhibitorów.

Zobacz film: "Objawy towarzyszące depresji"
Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

3. Środki ostrożności przy stosowaniu leku

Podczas stosowania leku coaxil należy w pewnych sytuacjach zachować środki ostrożności. Szczególną ostrożność zaleca się u pacjentów z depresją i myślami samobójczymi a także u osób uzależnionych od alkoholu. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Należy pamiętać także o tym, aby nie przerywać nagle leczenia, powinno odbyć się to pod opieką lekarza.

4. Dawkowanie Coaxilu

Lek coaxil występuje w postaci tabletek, które nalezy przyjmować doustnie. Dawkowanie leku coaxil ściśle zleca lekarz. Ogólnie przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny przyjmować lek przed posiłkiem: 12,5 mg trzy razy na dobę. U osób starszych, które ukończyły 70 rok życia lub u osób z niewydolnością nerek zleca się zażywanie 12,5 mg dwa razy na dobę.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Jak podczas stosowania każdego innego leku lub preparatu mogą występować działania niepożądane. Działania niepożądane po zastosowaniu leku coaxil to: uczucie suchości w jamie ustnej, jadłowstręt, nudności i wymioty, zaparcia, wzdęcia, bezsenność, nadmierna senność, koszmary senne.

Wystąpić mogą także: osłabienie, tachykardia, skurcze dodatkowe, ból i zawroty głowy, omdlenia, drżenia, uderzenia gorąca, trudności w oddychaniu, trudności w przełykaniu, bóle mięśniowe, bóle pleców oraz ból brzucha.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.