Trwa ładowanie...

Koronawirus. Objawy COVID-19 mogą pojawić się skórze. To tzw. covidowe wysypki

Avatar placeholder
20.12.2023 16:17
Koronawirus może powodować zmiany skórne
Koronawirus może powodować zmiany skórne (Getty Images)

Coraz częściej słychać głosy mówiące o tym, że zmiany skórne mogą być jednym z objawów lub nawet jedynym symptomem zakażenia koronawirusem. Co ciekawe mogą przybierać różną postać - od wysypki przypominającej pokrzywkę po zmiany na palcach wyglądające jak odmrożenie. Hiszpańscy lekarze przebadali historię pacjentów i opisali kilka najczęściej spotykanych objawów koronawirusa występujących na skórze. Jak rozpoznać zmiany skórne spowodowane przez koronawirusa?

spis treści

1. Objawy koronawirusa na skórze

Prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przyznaje, że zmiany skórne dotyczą dużo większej grupy zakażonych koronawirusem niż wcześniej przypuszczano. Wysypka na skórze może być jedynym objawem SARS-CoV-2, który nieświadomi pacjenci najczęściej ignorują, nie wiążąc ich z zakażeniem.

"Pierwsze doniesienia z Chin mówiły o częstości występowania zmian skórnych u ok. 2 na 1000 przypadków, ale już w późniejszych pracach grupa ta wynosiła 2 proc. Ostatnie doniesienia grupy dermatologów z Lombardii we Włoszech podają występowanie zmian skórnych u ok. 20 proc. zakażonych osób. U pacjentów COVID(+) przebywających w CSK MSWiA, który obecnie jest szpitalem jednoimiennym, również obserwujemy różne zmiany skórne, które ewidentnie związane są z infekcją SARS-CoV-2" - mówi prof. Irena Walecka.

Zobacz film: "Koronawirus może przebiegać bezobjawowo"

Objawy dermatologiczne mogą pojawić się na różnym etapie choroby. Mogą również wystąpić u pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawowych. Dodatkową trudność w rozpoznaniu covidowych zmian skórnych stanowi fakt, że u części pacjentów wysypka może się pojawić w reakcji na działanie leków, które przyjmują w trakcie terapii.

"W celu weryfikacji rozpoznania, żeby wykluczyć zmiany polekowe u wszystkich pacjentów, którzy są w trakcie leczenia z powodu infekcji koronawirusem i mają zmiany skórne, wykonujemy badanie histopatologiczne" - przyznaje lekarka.

2. Jakie zmiany na skórze wywołuje koronawirus?

W przypadku większości chorób wirusowych, którym towarzyszy wysypka czy rumień, zmiany skórne są charakterystyczne i typowe dla danej jednostki. Tak jest m.in. w przypadku odry, różyczki czy ospy.

Lista zmian skórnych, które zaobserwowano dotychczas u pacjentów zakażonych koronawiusem jest dość długa. Co ciekawe - rodzaj tych zmian z reguły ma związek z wiekiem danej osoby.

"Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u zakażonych koronawirusem najczęściej występują zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków). Kolejną grupę stanowią zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków) oraz zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), a także zmiany pęcherzykowe, które są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych. Inną manifestacją, która dotyczy niewielkiej grupy pacjentów jest przemijająca siność siateczkowata - najczęściej towarzyszy chorobom układowym lub zapaleniu naczyń" - wymienia prof. Walecka.

3. Objawy koronawirusa na skórze obiektem badań hiszpańskich naukowców

Objawy koronawirusa na skórze były obiektem badań hiszpańskich lekarzy. Publikacja, która pojawiła w „British Journal of Dermatology” sugerowała, że u pacjentów dotkniętych SARS-CoV-2 występują charakterystyczne objawy takie jak zmiany na stopach i dłoniach, przypominające odmrożenia, bąble pokrzywkowe czy wysypka plamisto-grudkowa.

Autorem badań jest hiszpański lekarz Ignacio Garcia-Doval. Wraz z innymi ekspertami zweryfikował 375 przypadków zakażenia się koronawirusem. Jak wynika z ustaleń lekarzy - zmiany skórne pojawiają się zwykle u młodszych pacjentów i utrzymują się ok. 12 dni.

Wszyscy pacjenci, u których zaobserwowano skórne manifestacje przebywali już w szpitalach z powodu problemów z oddychaniem.

"Zmiany skórne objawiają się zwykle nieco później, już po wystąpieniu symptomów oddechowych choroby" – informują hiszpańscy badacze w dzienniku "La Vanguardia".

Lekarze podkreślają też, że samopojawienie się zmian skórnych nie jest dziwne, bo towarzyszy wielu chorobom zakaźnym. Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że u pacjentów wystąpiły tak różne rodzaje manifestacji. Według lekarzy, u zakażonych koronawirusem najczęściej występuje wysypka plamisto-grudkowa, która pojawia się na torsie.

4. Pięć najczęściej spotykanych zmian skórnych u chorych na COVID-19

Lekarze opisali pięć najczęściej spotykanych zmian skórnych u zakażonych koronawirusem:

  • U 47 proc. chorych wykryto wysypkę plamisto-grudkową. Objawia się jako płaskie lub lekko podniesione czerwone ślady. Występuje równolegle z innymi objawami. Często obserwowana u osób z ciężkim przebiegiem choroby. Wysypka ustępuje po ok. 7 dniach.

  • U 19 proc. badanych stwierdzono zmiany na stopach i dłoniach, które mogą przypominać odmrożenia. Zazwyczaj są bolesne, asymetryczne w formie. Obserwowane u młodszych pacjentów. Znikają po ok. 12 dniach. To tzw. covidowe palce.

  • Wysypka przypominająca pokrzywkę. Objawia się na całym ciele, czasami tylko na dłoniach. Są to różowe lub białe wypuklenia skóry, często swędzące. Stwierdzono w 19 proc. przypadków.

  • Wyrzuty małych, swędzących pęcherzy na kończynach. Najczęściej diagnozowane u pacjentów w średnim wieku. Mogą pojawiać się przed innymi symptomami. Mijają po ok. 10 dniach. Obecne w 9 proc. przypadków.

  • Siność siatkowata albo sinica marmurkowata. Najrzadziej występująca zmiana skórna u chorych na COVID-19 (6 proc. przypadków). Objawia się czerwono-niebieskimi plamami na skórze przypominającymi siateczkę. Diagnozowana głównie u starszych pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia. Świadczy o osłabionym krążeniu krwi.

5. Koronawirus. Zmiany na stopach

Lekarze alarmują, że występowanie zmian skórnych może opóźniać diagnozowanie koronawirusa. Już wcześniej włoscy oraz francuscy lekarze informowali, że zmiany skórne mogą wystąpić nawet u 20 proc chorych.

W niektórych przypadkach problemy skórne występują przed typowymi objawami koronawirusa. Przykład opisała Międzynarodowa Federacja Podologów. U 13-letniego chłopca zaobserwowano plamki na stopach. Początkowo zakładano, że dziecko zostało ugryzione przez pająka. Kilka dni później u chłopca wystąpiły inne objawy: gorączka, ból mięśni, głowy i intensywny świąd stóp.

6. Covidowe palce - nowy objaw koronawirusa

Amerykańscy lekarze informują, że coraz częściej zauważają u osób zakażonych koronawirusem tzw. covidowe palce. Dr Misha Rosenbach, dermatolog ze Szpitala Uniwersytetu w Pensylwanii przyznaje, że u pacjentów obserwowane są czerwone lub fioletowe przebarwienia na palcach przypominające odmrożenia.

Covidowe palce najczęściej występują u osób młodszych i dzieci zakażonych wirusem. W większości dotyczą one pacjentów, u których choroba przebiega łagodnie lub bezobjawowo. U zakażonych pojawia się lekkie odbarwienie i obrzęk na czubku palców, które może dawać uczucie pieczenia.

Sine zabarwienie, które występuje asymetrycznie na palcach rąk lub stóp, powodując, że kończyny wyglądają jak odmrożone.

7. Czy zmiany dermatologiczne spowodowane przez COVID-19 są groźne?

Prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przyznaje, że same zmiany skórne nie są groźne, natomiast na pewno sprawiają trudności diagnostyczne, gdyż są bardzo zróżnicowane, imitują różne inne choroby i ciężko jest je przypisać konkretnej jednostce dermatologicznej. Może to uśpić czujność zarówno lekarza, jak i pacjenta, by w porę zareagować.

  • Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie - wymaz w kierunku koronawiusa - podkreśla prof. Irena Walecka.

Co ważne - zmiany na skórze nie utrzymują się długo. Średnio znikają w ciągu 5 do maksymalnie 14 dni.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze