Trwa ładowanie...

Covidowy język. Brytyjscy lekarze mówią o nowym objawie zakażenia koronawirusem

Owrzodzenie języka może być objawem koronawirusa
Owrzodzenie języka może być objawem koronawirusa (123rf)

Owrzodzenie języka i jamy ustnej - epidemiolodzy z Wielkiej Brytanii obserwują coraz więcej takich dolegliwości wśród pacjentów zakażonych koronawirusem. Czy to nowe objawy COVID-19? Czy mają związek z tzw. brytyjskim wariantem wirusa?

spis treści

1. Obrzęk języka objawem COVID-19?

Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College London zwraca uwagę na nowe, nieobserwowane wcześniej objawy zakażenia koronawirusem, które coraz częściej zgłaszają chorujący Wielkiej Brytanii. U części pacjentów zauważono występowanie dolegliwości w jamie ustnej, takich jak owrzodzenie języka lub obrzęk jamy ustnej. Zdaniem prof. Spectora nawet 1 na 5 zakażonych może mieć nietypowe objawy infekcji, które w pierwszej chwili trudno jednoznacznie łączyć z COVID-19.

"Widzę rosnącą liczbę języków covidowych i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!" – napisał na Twiterze prof. Tim Spector, pokazując na zdjęciu jak wygląda covidowy język. Na języku chorego widać białe plamy. Jego zdaniem COVID-19 może powodować owrzodzenia w całej jamie ustnej, mogą być one pierwszymi objawami zakażenia. U większości pacjentów owrzodzenia na języku mijają po tygodniu.

2. Jama ustna może być obszarem podatnym na koronawirusa

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon o rekacjach na szczepionkę osób, które miały wcześniej wstrząsy anafilaktyczne"

Wcześniej lekarze z Hiszpanii odnotowali pojawienie się atypowej wysypki na błonach śluzowych jamy ustnej i na skórze u 6 pacjentów szpitala w Madrycie. Badanie opublikowano na łamach"JAMA Dermatology".

Owrzodzenie języka jako objaw koronawirusa opisywali też na łamach czasopisma "Oral Diseases" badacze z Czech. Ich zdaniem takie dolegliwości pojawiają się najczęściej u osób przechodzących infekcję łagodnie lub bezobjawowo. Ich badania sugerowały również, że jama ustna może być obszarem wrażliwym na koronawirusa ze względu na obecność receptora ACE2.

"Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka" – wyjaśniał dr Abanoub Riad z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

3. Nowe mutacje koronawirusa mogą wywoływać nieco inne objawy chorobowe u zakażonych

Dr Paweł Grzesiowski przyznaje, że w przypadku koronawirusa musimy być gotowi na pojawianie się nowych, nieobserwowanych wcześniej objawów chorobowych, jak również różnice w przebiegu zakażenia w różnych rejonach świata, ze względu na mutacje wirusa.

- Wirus SARS-CoV-2 powoduje różne zmiany śluzówkowe, więc właściwie dzisiaj powiedzenie, że coś na pewno nie jest związane z COVID-19 jest trudne. Ten wirus wywołuje zmiany naczyniowe w każdej tkance, w zależności od tego, gdzie się umiejscowi. Wirus namnaża się w drogach oddechowych, a nie w nabłonku jamy ustnej, więc jest to jakiś nieswoisty objaw. Do tej pory nie spotkałem się u pacjentów z takimi objawami, odnotowaliśmy przypadki obrzęku nosa, obrzęku zatok, ale nie bezpośrednio wewnątrz jamy ustnej. Ta choroba nauczyła nas tego, że nie można niczego wykluczyć - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog, pediatra i ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej.

Lekarz przypomina, że do zapalenia jamy ustnej dochodzi także w przebiegu innych chorób wirusowych.

- Chociażby wirusy opryszczkowe, wirusy z grupy coxsacki, odra - bardzo często powodują takie zmiany obrzękowe, także nie jest to nietypowy objaw dla wirusów. Być może w tym przypadku dochodzi do koincydencji. Nie wiemy, czy te osoby nie miały równolegle infekcji innym wirusem, to też może się zdarzyć - zaznacza ekspert.

Dr Grzesiowski zwraca uwagę również na to, że obserwowane dolegliwości mogą mieć związek z nowym wariantem koronawirusa dominującym w Wielkiej Brytanii.

- Połowa zakażeń w Wielkiej Brytanii jest teraz wywołanych tym nowym mutantem B117, więc być może ten objaw jest związany z infekcją właśnie tym nowym wariantem wirusa. Ponadto liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii jest gigantyczna - ponad 60 tys. zakażeń dobowo, więc nawet jeśli jakieś objawy są stosunkowo rzadkie, przy tak dużej skali będą odnotowywane częściej - podsumowuje lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze