Trwa ładowanie...

CRP - norma, interpretacja, choroby serca

CRP w zwiększonej ilości pojawia się w naszym krwioobiegu tylko jeśli w organizmie toczy się stan zapalny. Badanie CRP przeprowadza się ilościowo, by na tej podstawie określić, co nam jest. Celem badania CRP jest określenie ilości białka C-reaktywnego w organizmie, która wskazuje na stan zapalny. A więc co to jest CRP i co może nam powiedzieć o stanie zdrowia?

Zobacz film: "Czy bóle stawowe mogą oznaczać stan zapalny?"

spis treści

1. Norma CRP

CRP to pojęcie, które powinien znać każdy z nas. CRP jest to białko osocza z tzw. białek ostrej fazy. Białko to produkuje wątroba i jest go najwięcej, gdy w organizmie panuje stan zapalny i to właśnie dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć co to jest CRP.

Białko CRP ma za zadanie pokonać infekcję bakteryjną lub nowotwór. CRP wytwarza się także jako ochrona po zawale serca, urazie albo stanie zapalnym. Można rzec, że CRP jest specjalnym wysłannikiem układu immunologicznego. Większa ilość CRP spełnia także inne funkcje – samo pobudza ciałka odpornościowe i bierze udział w zwalczeniu ciała obcego. Dlatego warto poznać normy CRP.

Według norm CRP istnieje bezpieczna ilość CRP jednak nie jest ona dla wszystkich jednakowa. Norma CRP w organizmie zależy między innymi od: płci, wagi, rasy, wieku oraz od tego, czy pacjent jest np. uzależniony od papierosów lub stale stosuje leki.

Podczas badania CRP we krwi należy zwrócić uwagę na stan organizmu – nawet jeżeli jesteśmy tylko przeziębieni, wówczas pomiar nie wyjdzie prawidłowy. Nieodpowiednia dieta także może wpływać na badanie CRP. Zwykle w takich przypadkach wyniki są zaniżone.

Jako bezpieczny uznaje się wynik CRP na poziomie do 5 mg/l.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

2. Interpretacja wyniki CRP

Dobra interpretacja wyniku CRP jest bardzo ważna. Interpretacja CRP może dać sporo informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Pamiętajmy, że w przypadku CRP interpretacja wyniku przez lekarza może pomóc nawet w wykryciu raka.

Badanie CRP jest po to, aby szybciej zdiagnozować chorobę. Zaletą badania CRP jest także to, że można bardzo wcześnie dowiedzieć się, jaka choroba trawi nasz organizm, a jak wiadomo, podjęcie leczenia na bardzo wczesnym etapie zaawansowania podnosi szansę wyleczenia.

W interpretacji wyniku CRP lekarz odnosi się do ustalonych norm CRP, dla określonych stanów organizmu. Interpretacja wyniku CRP nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasem CRP po interpretacji wyniku przez lekarza sugeruje po prostu ciąż, ktora również sprawia, że stężenie CRP w naszym organizmie rośnie.

W przypadku zapadnięcia na poważne choroby wywołane bakteriami typu salmonella, wynik CRP może wynosić aż 500 mg/l, natomiast przy takich, jak gronkowce – poziom CRP może wynosić 100. Wirusy podnoszą poziom CRP maksymalnie do 50 mg/l.

Najwyższe stężenie CRP zaobserwowano u chorych na nowotwory. Tak wysokie stężenie CRP tyczy się szczególnie nowotworów złośliwych, które osadziły się w układzie wytwarzającym krew. Wówczas wynik CRP z krwi może przekroczyć nawet liczbę trzycyfrową.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli zaś pacjent cierpi na choroby przewlekłe, wówczas badania ilościowego CRP raczej się nie robi. Wahania stężenia CRP są zbyt duże (10–1000 mg/l). Jednakże warto dokonać pomiaru stężenia CRP, choćby po to, by mieć informację zwrotną o przebiegu choroby oraz o tym, czy zastosowana terapia działa.

W przypadku CRP interpretacja wyniku jest bardzo ważna i najlepiej zostawić ją lekarzowi. Nie watro dokonywać interpretacji CRP na własną rękę, ponieważ często konieczna jest dalsza diagnostyka, aby dowiedzieć się, co nam dokładnie dolega.

3. Diagnostyka ryzyka choroby serca

Kolejna odpowiedź na pytanie, po co jest badanie CRP to diagnostyka ryzyka choroby serca. Niedawno włączono badanie CRP do diagnostyki u pacjenta chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. W tym wypadku badanie CRP stosuje się po to, aby ocenić ryzyko na przykład zawału mięśnia sercowego czy udaru niedokrwiennego. Są one bardzo niebezpieczne, bowiem mogą prowadzić do śmierci. Dzięki badaniu ilości CRP we krwi, ryzyko to można znacznie zmniejszyć.

Wykonując badanie CRP w celu określenia, czy występuje ryzyko sercowo-naczyniowe, należy zwrócić uwagę na nasz stan zdrowia. Jeśli wykonamy badanie CRP w okresie choroby, wówczas wynik nie będzie miał wartości diagnostycznej. Tak więc przed badaniem CRP powinniśmy się upewnić, że jesteśmy całkowicie zdrowi.

Zobacz także:

W zależności od wysokości poziomu CRP badanie wykaże poziom ryzyka chorób serca (w tym celu stosowane jest specjalne oznaczanie CRP, to znaczy przeprowadza się testy o wysokiej czułości, tzw. hs-CRP). W przypadku, gdy CRP w badaniu wysokoczułym wyniesie mniej niż 1 mg/l oznacza to, że ryzyko jest niskie. Jeżeli badanie CRP da wynik pomiędzy 1 a 3 mg/l oznacza to umiarkowane ryzyko, a jeśli badanie CRP wykaże, że CRP jest powyżej 3 mg/l oznaczać to może wysokie ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Dobrze wiedzieć, że takie leki, jak aspiryna i jej podobne, nie wpływają na badanie CRP.

Następny artykuł: GGTP

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.