Trwa ładowanie...

Ćwicz, by poprawić pamięć!

Środki masowego przekazu podają bardzo wiele informacji na temat sposobów utrzymania formy. Większość tych wiadomości jest jednak przeznaczona dla osób młodych. Młodych ludzi zachęca się, by regularnie ćwiczyli, przez co będą mogli utrzymać dobrą kondycję fizyczną, a co za tym idzie – zatrzymać czas. Tu nasuwa się pytanie: jak ćwiczenia wpływają na osoby starsze? Nowe badania wykazały, że aktywność fizyczna w późniejszych latach życia pozwala utrzymać w formie nie tylko ciało, ale także umysł.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Rola hipokampa w procesie zapamiętywania informacji

Nowe badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe o średnim nasileniu mogą spowolnić, a nawet odwrócić proces utraty pamięci związany z wiekiem. Trening tego typu zwiększa rozmiar hipokampa – części mózgu odpowiedzialnej za tworzenie wspomnień. Rozmiar hipokampa zmniejsza się z upływem lat, co powoduje pogorszenie pamięci. Ostatnie badania dowiodły jednak, że rok ćwiczeń aerobowych (dotleniających), takich jak bieganie czy pływanie, może zwiększyć rozmiar hipokampa nawet o 2%. Naukowcy podkreślają, że atrofia hipokampa jest nieuniknionym procesem związanym z wiekiem. Jednakże, dzięki nowemu odkryciu wiadomo, że nawet niezbyt intensywne ćwiczenia wykonywane sumiennie w ciągu jednego roku mogą zwiększyć rozmiar tej struktury mózgowej. Okazuje się więc, że mózg jest organem możliwym do modyfikacji nawet w najpóźniejszych latach życia.

2. Ćwiczenia a mózg

W celu określenia wpływu ćwiczeń na mózg ludzi starszych, naukowcy przeprowadzili badania na osobach z przedziału wiekowego 55–80 lat, prowadzących siedzący tryb życia. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej grupy wykonywali 40-minutowe ćwiczenia aerobowe 3 razy w tygodniu. Druga grupa natomiast skupiła się jedynie na ćwiczeniach rozciągających. Porównanie skanów mózgu zrobionych przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz po roku regularnego treningu wykazało, że lewa strona hipokampa zwiększyła się o 2,12%, zaś prawa o 1,97% u osób ćwiczących według programu aerobowego. U osób z grupy kontrolnej obszary te zmniejszyły się o 1,40% w lewej części oraz 1,43% w prawej. Aby potwierdzić przypuszczenia, naukowcy poddali badanych testom sprawdzającym pamięć przestrzenną. Także w tym przypadku lepsze wyniki osiągnęła grupa wykonująca ćwiczenia aerobowe. Naukowcy odkryli także, że zwiększeniu rozmiaru hipokampa towarzyszył wzrost czynników wpływających na dobry stan mózgu, jak np. czynnika wzrostu pochodzenia mózgowego (ang. brain-derived neurotrophic factor, BDNF), regulującego liczbę i kształt elementów koniecznych do uczenia przestrzennego i pamięci.

Wyniki badań dają nadzieję na ograniczenie utraty pamięci związanej z wiekiem bez konieczności suplementacji środkami farmakologicznymi. Jeśli jesteś przed sześćdziesiątką, nie czekaj! Zastosuj program aerobowy! Dzięki temu może już nigdy nie zapomnisz o umówionym spotkaniu lub urodzinach wnuczka. Warto postarać się o własną pamięć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza