Trwa ładowanie...

Ćwiczenia fizyczne a poziom testosteronu

Lek. Mateusz Nawrocki
30.09.2021 09:08
Ćwiczenia fizyczne a poziom testosteronu
Ćwiczenia fizyczne a poziom testosteronu (123RF)

Poziom testosteronu u mężczyzn maleje wraz z wiekiem. To niesie za sobą konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne, włączając w to przyrost masy ciała, spadek gęstości kości czy też zmniejszone libido. Najnowsze badana donoszą, że u mężczyzn z nadwagą i otyłych dwunastotygodniowy program ćwiczeń może znacząco podnieść poziom testosteronu.

Czy zatem ruch jest receptą na podniesienie poziomu „męskiego” hormonu? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy z kraju kwitnącej wiśni. 

Główny badacz, Hiroshi Kumagai z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii wraz z swoim zespołem zaprezentowali wyniki eksperymentu na VII Zjeździe „Interactive Biology of Exercise”, Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego w Phoenix.

Testosteron to męski hormon produkowany głównie przez jądra. Co ciekawe, występuje on również u kobiet, jednak w znacznie niższym stężeniu.  U płci męskiej jest on odpowiedzialny za  produkcję nasienia, libido, utrzymanie odpowiedniej siły i masy mięśniowej, dystrybucję tłuszczu, a także produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów) i gęstość kości.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Według danych Mayo Clinic, poziom tego hormonu zaczyna spadać od około 40 roku życia, malejąc średnio o 1 procent każdego roku.

Testosteron to tak zwany męski hormon płciowy
Testosteron to tak zwany męski hormon płciowy (123RF)

Skutki jego spadku mogą prowadzić nawet do depresji, przewlekłego zmęczenia czy też osłabienia siły mięśniowej. Zespół pod kierownictwem Kumagai zauważył, że niski poziom testosteronu może mieć związek z dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak regularne ćwiczenia aerobowe mogą wpływać na poziom testosteronu u mężczyzn z nadwagą. W badaniu wzięło udział 44 mężczyzn, z których 28 było otyłych lub z nadwagą, a u pozostałych 16 waga mieściła się w granicach normy.

Żaden z uczestników nie ćwiczył regularnie, co było również głównym kryterium decydującym o możliwości udziału w eksperymencie. Wszyscy uczestnicy skorzystali z planu treningowego obejmującego 40-60 minut joggingu lub marszu 1-3 razy w tygodniu przez 3 miesiące.

Poziom testosteronu został zmierzony na początku badania i po jego zakończeniu. Wyniki? O ile u mężczyzn z prawidłową wagą ciała poziom testosteronu po zakończonym planie treningowym pozostał bez zmian, o tyle u tych z nadwagą zauważono wzrost poziomu tego hormonu.

Badania laboratoryjne nie pozostawiają złudzeń - poziom testosteronu podniósł się z 15,4 nanomol/l do 18,1 nanomol/l u mężczyzn z zbyt wysoką masą ciała. Badacze zauważają, że uczestników ćwiczących bardziej intensywnie wzrost poziomu testosteronu był jeszcze większy.  Naukowcy uważają że właśnie ćwiczenia aerobowe mogły mieć wpływ na wzrost poziomu testosteronu u tych mężczyzn.

„Wygląda na to, że zwiększenie aktywności fizycznej, a szczególnie jej intensywności, jest głównym czynnikiem zwiększającym poziom testosteronu we krwi” - zauważa Kumagai. Czas pokaże, czy nowe badania znajdą zastosowanie w terapii malejącego stężenia męskiego hormonu płciowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze