Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Ćwiczenia fizyczne a poziom testosteronu

Poziom testosteronu u mężczyzn maleje wraz z wiekiem. To niesie za sobą konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne, włączając w to przyrost masy ciała, spadek gęstości kości czy też zmniejszone libido. Najnowsze badana donoszą, że u mężczyzn z nadwagą i otyłych dwunastotygodniowy program ćwiczeń może znacząco podnieść poziom testosteronu.

Czy zatem ruch jest receptą na podniesienie poziomu „męskiego” hormonu? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy z kraju kwitnącej wiśni. 

Główny badacz, Hiroshi Kumagai z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii wraz z swoim zespołem zaprezentowali wyniki eksperymentu na VII Zjeździe „Interactive Biology of Exercise”, Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego w Phoenix.

Testosteron to męski hormon produkowany głównie przez jądra. Co ciekawe, występuje on również u kobiet, jednak w znacznie niższym stężeniu.  U płci męskiej jest on odpowiedzialny za  produkcję nasienia, libido, utrzymanie odpowiedniej siły i masy mięśniowej, dystrybucję tłuszczu, a także produkcję krwinek czerwonych (erytrocytów) i gęstość kości.

Według danych Mayo Clinic, poziom tego hormonu zaczyna spadać od około 40 roku życia, malejąc średnio o 1 procent każdego roku.

Skutki jego spadku mogą prowadzić nawet do depresji, przewlekłego zmęczenia czy też osłabienia siły mięśniowej. Zespół pod kierownictwem Kumagai zauważył, że niski poziom testosteronu może mieć związek z dużą ilością tkanki tłuszczowej.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak regularne ćwiczenia aerobowe mogą wpływać na poziom testosteronu u mężczyzn z nadwagą. W badaniu wzięło udział 44 mężczyzn, z których 28 było otyłych lub z nadwagą, a u pozostałych 16 waga mieściła się w granicach normy.

Żaden z uczestników nie ćwiczył regularnie, co było również głównym kryterium decydującym o możliwości udziału w eksperymencie. Wszyscy uczestnicy skorzystali z planu treningowego obejmującego 40-60 minut joggingu lub marszu 1-3 razy w tygodniu przez 3 miesiące.

Poziom testosteronu został zmierzony na początku badania i po jego zakończeniu. Wyniki? O ile u mężczyzn z prawidłową wagą ciała poziom testosteronu po zakończonym planie treningowym pozostał bez zmian, o tyle u tych z nadwagą zauważono wzrost poziomu tego hormonu.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu?

Mężczyźni z niskim poziomem testosteronu często narzekają na zmęczenie i zaniżone libido. Może też dojść do zaburzeń erekcji czy przybierania na wadze. Niedostatek...

Badania laboratoryjne nie pozostawiają złudzeń - poziom testosteronu podniósł się z 15,4 nanomol/l do 18,1 nanomol/l u mężczyzn z zbyt wysoką masą ciała. Badacze zauważają, że uczestników ćwiczących bardziej intensywnie wzrost poziomu testosteronu był jeszcze większy.  Naukowcy uważają że właśnie ćwiczenia aerobowe mogły mieć wpływ na wzrost poziomu testosteronu u tych mężczyzn.

„Wygląda na to, że zwiększenie aktywności fizycznej, a szczególnie jej intensywności, jest głównym czynnikiem zwiększającym poziom testosteronu we krwi” - zauważa Kumagai. Czas pokaże, czy nowe badania znajdą zastosowanie w terapii malejącego stężenia męskiego hormonu płciowego.

Lek. Mateusz Nawrocki, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...