Ćwiczenia po cesarce – kiedy zacząć, jakie ćwiczenia wykonywać
Poród to niezwykle wymagająca chwila dla każdej kobiety. Kobiety rodzą w sposób naturalny oraz poprzez cesarskie cięcie. Niemalże wszystkie te kobiety łączy jedno – szybka chęć zrzucenia nadmiaru kilogramów, które zostały po ciąży. Oczywiście, że jest to możliwe do zrobienia jednak po porodzie naturalnym, jak i po cesarce. Aby stracić zbędne kilogramy, zaraz po ciąży należy zadbać o odpowiednią dietę, musimy zapomnieć o słonych przekąskach, napojach gazowanych, a przede wszystkim słodyczach. Tylko dzięki diecie nasza figura zacznie wracać do dawnej formy. Po upływie kilku tygodni, powolutku będzie możliwe dodanie ćwiczeń fizycznych, jednak na to będziemy musiały poczekać jakiś czas.
1. Ćwiczenia po cesarce – kiedy zacząć?
Cesarskie cięcie jest zabiegiem, który ma na celu wydobycie z brzucha matki noworodka. W tym celu niezbędne jest przecięcie powłok brzusznych, w tym mięśni brzucha. Zaraz po porodzie kobiety odczuwają wielki ból i dyskomfort.
Szyta rana na brzuchu przeszkadza w wielu codziennych czynnościach, nawet podczas chodzenie i leżenia. Niestety trzeba się zmusić i pomału wykonywać wszystkie czynności, nawet jeśli czujemy nieprzyjemności. Trzeba chodzić, próbować się ruszać (mimo, że to trudne), w końcu musimy zająć się naszym dzieckiem.
Po upływie czasu zazwyczaj jest to od 6 – 12 tygodni (wszystko jest zależne od indywidualnych predyspozycji) możemy zaczynać ćwiczenia fizyczne. Jednak należy pamiętać o umiarze.
Ćwiczenia po cesarskim cięciu nie należą do łatwych i przyjemnych, ponieważ musimy zacząć pracę nad mięśniami brzucha od początku. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego jak goi się blizna i jak się czujemy. Niektóre kobiety mogą wrócić do ćwiczeń szybciej, jeżeli należysz do nich to przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności skonsultuj się ze swoim lekarzem, niech on upewni cię w twoim przekonaniu.
2. Ćwiczenia po cesarce – jakie ćwiczenia wykonywać?
Jak już zostało wspomniane nie należy od razu iść na siłownię i dźwigać ciężarów albo codziennie wykonywać serię „brzuszków”. Na początku postarajmy się w ogóle poruszać. Możemy zabierać dziecko na długie spacery, które też należą do ćwiczeń fizycznych, spalających kalorie.
Do ćwiczeń po cesarskim cięciu należy podejść rozsądkiem. Jako jedne z pierwszych ćwiczeń po cesarskim cięciu, może być seria ćwiczeń z piłką. Możemy ją różnorako wykorzystywać.
Możemy wziąć 2 kilowe ciężarki i wzmacniać mięśnie rąk, brzucha albo znaleźć ulubiony zestaw ćwiczeń na internecie (może dla osób zaczynających ćwiczenia, aby zbyt się nie forsować) i ćwiczyć. Można także zapisać się na basen, on będzie jednym z najlepszych rozwiązań.
Oczywiście, jeżeli blizna po cesarskim cięciu nie boli nas podczas wykonywania ćwiczeń, możemy zwiększyć ich intensywność lub dodać ciężar.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
- Ćwiczenia po cięciu cesarskim - odpowiada lekarz Aleksandra Witkowska
- Jakie ćwiczenia na redukcję brzucha po cesarskim cięciu- odpowiada lekarz Jacek Ławnicki
Pamiętajmy jedno, każda kobieta jest inna, dlatego też każda będzie czuła się inaczej po cesarce. Jednej z nas rana przestanie doskwierać po 4 tygodniach, innej po dwóch miesiącach. Dajmy odpocząć swojemu organizmowi, jeżeli ten tego wymaga. Nic na siłę. W końcu przyjdzie ten dzień, w którym będziemy mogły wykonywać wszystkie ćwiczenia, które lubimy, a o bliźnie na brzuchu całkowicie zapomnimy. Do ćwiczeń po cesarskim cięciu trzeba podejść z rozsądkiem, dlatego nie spieszmy się.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.